۱۳ دی ۱۴۰۱، ۸:۲۶
کد خبر: 84986629
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرشی بر نظام فکری شهید حاج قاسم سلیمانی (۵)؛

ثروتی گرانقدرتر از رهبری وجود ندارد

۱۳ دی ۱۴۰۱، ۸:۲۶
کد خبر: 84986629
علی شیرازی I کارشناس مذهبی
ثروتی گرانقدرتر از رهبری وجود ندارد

تهران- ایرنا- سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می‌گفت ثروتی گرانقدرتر از رهبری وجود ندارد و این ثروت با هیچ ثروتی قابل مقایسه نیست.

سخن ما در باره نظام اجتماعی اسلام در منظومه فکری شهید حاج قاسم سلیمانی بود. در نظام اجتماعی، سخن از نظام های گوناگونی است که یکی از آن ها در منظومه فکری شهید سلیمانی، نظام حقوق اسلامی است. واژه حقوق، جمع حق است. حق خدا، حق پیامبر، حق اولیاء الهی، حق اهل بیت(ع)، حق ولایت، حق مردم، حق معلم، حق پدر و مادر، حق همسر، حق فرزند، حق برادر و خواهر، حق خویشاوند، حق همسایه، حق نفس، حق اعضای بدن، حق افعال عبادی، حق دین، حق قرآن، حق نماز، حق حاکمیت دین، حق هجرت، حق جهاد، حق محرومان، حق مظلومان، حق فقرا، حق دوست، حق یتیم، حق شهید، حق خانواده شهید، حق اسیر، حق دشمن، حق هم دین، و حق اهل ذمه.

حاج قاسم، مبنای قواعد حقوقی را اراده الهی می دانست و معتقد بود فقط خدا می تواند برای انسان قانون وضع کند. آن شهید گرانمایه، با تمام‌ وجود به همه این حقوق و قوانین اهمیت می داد، به آنان عمل و برای پررنگ کردن آن در جامعه تلاش می کرد. وی در جمع رزمندگان فاطمیون گفت برادران، جاهدوا فی الله حق جهاده، در راه خدا جهاد می کنید، حقش را به جا آورید. حقش چیست؟ صفات مجاهدین را داشتن. صفات مجاهدین چیست؟ امیرالمومنین ( ع ) در دوره غربت خودش در کوفه و عراق، آن صفات را ذکر می کرد و می فرمود: کجایند کسانی که به اسلام که دعوت می شدند، به سرعت حرکت و قبول می کردند؟ قرآن را می خواندند و به دنبال حاکم کردن قرآن بودند ... به سمت جهاد، مثل شتری که به سمت بچه اش حرکت می کند، حرکت می کردند. شمشیر می کشیدند و می رفتند به جایی که اسلام طلب می کرد و نیاز داشت.

وی در همان جمع گفت نماز مسئله مهمی است. ما برای خدا می رویم. پایه اولش نماز است. شما برادر عزیز! نافله شب را ترک نکنید. چون یک حالتی دارد، یک صفایی دارد. شهید سلیمانی می گفت در جهادی که می کنید، ظلم نکنید. نه باید مظلوم باشید که پا بر ما بمالند و نه ظالم باشید. وی در کنگره شهدای استان گیلان، در تبیین رعایت حق خانواده شهید گفت قدر این مادران و پدران پیر شهدا را بدانید که دارند از پیش ما می روند. بدانید که همه رحمت الهی بعضی وقت ها از یک بهانه حاصل می شود. از یک پیرمرد نورانی عادی، از یک شخص عادی، از یک زن روستایی، از این بچه شهید. از این اشک چشم او در آن شبی که من و شما نمی بینیم. این ها منشاهای کرامت و رحمت الهی هستند.

آن‌ شهید گرانسنگ، دائم به رعایت این حقوق توصیه می کرد و گاهی به ضرورت رعایت حق ولایت فقیه می پرداخت. چه اینکه در دوم مهر ۱۳۹۵ گفت امام (ره) که حق بزرگی به گردن ما و همه آحاد جامعه ما دارند. او با همه توان به رعایت این حق می پرداخت و قدرشناس امامش بود. حرف های امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی را مو به مو اجرا می کرد و از حمایت ولایت، در هر زمان و مکانی دریغ نمی کرد.

شهید سلیمانی به رعایت حق مظلومان توجه خاص داشت و در مراسم چهلمین روز سردار شهید شعبان نصیری گفت خون شهید نصیری ... و خون دیگر شهیدان ایرانی که در خدمت برادران مجاهد عراقی، در سرتاسر این مبارزه، از شمال بغداد تا موصل بر زمین جاری شد ... این پیمانه ای از خون یک ملت بود ... حقیقت و وفای یک ملت در حمایت و پشتیبانی از یک کشور مظلوم و ستمدیده بود.

ثروتی گرانقدرتر از ثروت رهبری وجود ندارد

حاج قاسم به حق دوست هم توجه جدی و خاص داشت. از جمله در گفت و گوی تلویزیونی روایت فتح گفت من با احمد کاظمی خیلی رفیق بودم. نمی دانم او مرا بیشتر دوست داشت یا من او را بیشتر دوست داشتم. همیشه در ذهنم این بود که ای کاش یک طوری می شد من به احمد ثابت کنم که چقدر دوستش دارم. فکر می کردم بهترین چیزی که می تواند این را ثابت کند، این است که مثلا یک کلیه به احمد بدهم.

شهید سلیمانی همچنین معتقد بود که حاکمیت تشریعی و قانونی در دست خداوند بزرگ و حکیم است. البته خدا می تواند برای این ولایت، مجرای قانونی قابل اتباعی (پیروی) مشخص کند. ایشان بر این باور بود که قانون در نظام جمهوری اسلامی، در سه نهاد مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت وضع می شود و با امضای ولی فقیه مشروعیت پیدا می کند. آن شهید بزرگ می گفت اصول انقلاب، توجه به رهبری است؛ قبول اصل ولایت فقیه است.

شهید حاج قاسم سلیمانی، در وصیت نامه خود نگاشت خیمه ولایت را رها نکنید ... والله، والله، والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه، حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی ماند؛ قرآن آسیب می بیند. ایشان در همان وصیت نامه می افزاید این ولایت، ولایت علی بن ابی طالب است و خیمه او، خیمه حسین فاطمه است. دور آن بگردید.

شهید سلیمانی می گفت ثروتی گرانقدرتر از ثروت رهبری وجود ندارد واین ثروت با هیچ ثروتی قابل مقایسه نیست. وی معتقد بود که جمهوری اسلامی ایران با ویژگی ساختاری در جهان اسلام تاثیر گذار بوده است. حاج قاسم در یادواره شهید حسن شاطری گفت قانون اساسی تبلور حقیقی بخشی از کتاب الله است... ولایت فقیه در جایگاه عترت الله و عترت نبی اسلام نشسته است. شهید عزیزمان در همان یادواره می گوید مجموعه این ساختار، مجلس شورای اسلامی، مجالس دیگر ... هر کدام در جایگاه درست و حکیمانه ای ایجاد شدند و در دگرگونی در جهان تاثیر داشتند.

وی می گوید جمهوری اسلامی یک مدل است، اما در درون این مدلی که جمهوری اسلامی ارایه کرد، الگوهایی از خودش بروز داد که آن الگوها تاثیر اولیه و اساسی را در صدور انقلاب و تحول در عالم اسلامی داشتند. شهید سلیمانی در یادواره شهدای ملایر می گوید نظام جمهوری اسلامی، یک نظام منحصر به فرد در سطوح گوناگون است، در نوع نظام، نظام ساختار، رابطه مردم و نظام، رابطه دین و مردم، در قانون اساسی، در سطوح انتخابات، در همه مسائل گوناگون. وی افزود این نظام دارای اقتدار و عمق بالایی است. عمقی که امروز کشور ما در ابعاد فرهنگی، سیاسی، مذهبی و دینی در عالم اسلامی برخوردار است، در هیچ دوره ای از تاریخ ایران چنین عمقی نبوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha