صادرات اسب ترکمن خراسان‌شمالی در دستور کار قرار گرفت

بجنورد-ایرنا- صادرات اسب ترکمن در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی خراسان شمالی مصوب و مقرر شد در گام نخست صادرات ۵۰ سر اسب در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی روز شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات استان اظهار کرد: اسب اصیل ترکمن یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی در استان است و اسبداران در منطقه مرزی و ترکمن نشین استان علاقه فراوان به تولید و پرورش اسب دارند.

ناصر فخرموحدی، خراسان شمالی را خواستگاه اسب اصیل ترکمن عنوان کرد و افزود: صادرات اسب می تواند سبب ایجاد ارزش افزوده برای فعالان در این بخش اقتصادی باشد و با توسعه صادرات، گام موثری برای رونق اقتصادی و اشتغال در استان برداشته می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این باره آمادگی داریم تا از بخش خصوصی برای صادرات اسب حمایت کنیم، در وهله نخست باید بازار اسب ترکمن در خارج کشور شناسایی شود و در گام های بعدی، استانداری و کارگروه توسعه صادرات استان حامی صادرات خواهد بود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: برای صادرات اسب همکاری و هم افزایی میان دستگاه های مختلف استان از جمله هیات سوارکاری، سازمان جهاد کشاورزی، اداره صنعت معدن و تجارت و اداره کل دامپرشکی نیاز است.

اسب ترکمن یکی از برجسته ترین مزیت های استان خراسان شمالی است. حدود یکهزار سر اسب ترکمن در خراسان شمالی نگهداری می شود و این استان ذخیره گاه ژنتیک اسب ترکمن شناخته شده است.

استان خراسان شمالی به عنوان یکی از اصلی ترین ذخیره گاه های ژنتیکی اسب اصیل ترکمـن در کشور شناخته شده اما این ظرفیت مهم برای توسعه پایدار این خطه مورد غفلت قرار گرفته است.

مناطق شمال و شمال غرب خراسان شمالی به خصوص شهرستان های راز و جرگلان و مانه و سملقان کنونی که از دیرباز سکونتگاه اقوام ترکمن بوده، خاستگاه اصلی اسب ترکمن است.

اگرچه صنعت پرورش اسب، یک صنعت پول‌ساز و درآمدزا در بسیاری از کشورهای دنیا تلقی می‌شود و با توجه به توان و ظرفیت بالای نژادهای اصیل داخلی و شرایط مطلوب آب و هوایی، می‌توان با گسترش و توسعه پرورش اسب در ایران زمینه‌های ایجاد اشتغال مستقیم و پنهان را در بخش‌های مربیگری، دامپزشکی، پرورش اسب مسابقات، حراج سالانه و خریدوفروش‌های فصلی را فراهم نمود.

مسوولان دولت سیزدهم تلاش دارند تا مسیر اقتصادی این صنعت را درست طراحی کنند و در مدت یکساله فعالیت قدم های بزرگی در این راستا برداشته و با برخی اقدامات حمایتی و تشویقی در پی روشن نگه داشتن بارقه های امید در دل پرورش دهندگان این نوع اسب است.

تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از اسبداران، کلنگ زنی بزرگترین پیست اسبدوانی شمالشرق کشور در بجنورد و برگزاری نخستین جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن برخی از اقدامات مسوولان خراسان شمالی در چند ماه اخیر برای برداشتن سایه بی مهری از سر این صنعت ارزآور است.

در استان خراسان شمالی سه هزار سر اسب وجود دارد که یکهزار و ۷۰۰ سر آن اسب اصیل ترکمن است.

اسب ترکمن دارای سه نژاد آخال تکه، یموت و چناران است و کارشناسان مرتبط با این حوزه بر این باورند که آخال تکه جزو زیباترین و قیمتی‌ترین اسب ترکمن بوده و محل زیست این گونه نیز بیشتر در ایران و ترکمنستان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha