۱۰ دی ۱۴۰۱، ۳:۲۰
کد خبر: 84984300
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تورم در کلمبیا به بالاترین رقم از سال ۱۹۹۹ رسید

تهران – ایرنا – با وجود تغییر سیاست‌های پولی بانک مرکزی کلمبیا، رشد تورم در این کشور از سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) به بالاترین رقم رسید.

به گزارش ایرنا، تارنمای ریوتایمز جمعه شب نوشت، قیمت‌های خرده‌فروشی در کلمبیا در نوامبر (آذر) جهش ۰.۷۸ درصدی داشته و در نتیجه رشد شتابان در این بخش نسبت به ۰.۷۲ درصد در ماه قبل تسریع شد.

نرخ تورم کلمبیا در نوامبر (آذر) سالجاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۲.۵۳ درصد افزایش یافت و به بالاترین نرخ از ۱۹۹۹ (فروردین ۱۳۷۸) در این کشور آمریکای جنوبی رسید. در دوره دولت گوستاوو پترو رئیس جمهور کلمبیا، قیمت‌ها سالانه تقریباً ۲ درصد افزایش یافته است.

نرخ اقلام غذایی کلمبیا در نوامبر (آذر) امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷.۱ درصد افزایش یافت که بیشترین میزان از مرداد ۱۳۷۷ تا کنون بوده است. بالا رفتن تورم در بخش مواد غذایی بیشترین سهم را در افزایش نارضایتی اجتماعی این کشور داشته است. حتی بدون در نظر گرفتن تأثیر کالاهای مانند غذا و انرژی، تورم نقطه به نقطه نوامبر  (آذر) به ۱۱.۰۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید و دوباره به بالاترین سطح از سال ۱۹۹۹ رسید.

برنامه مالی گوستاوو پترو، رئیس جمهور سوسیالیست کلمبیا، نتایج نامطمئنی را نوید می‌دهد و این واقعیت فشار زیادی بر تورم وارد می‌کند.

خوزه آنتونیو اوکامپو، وزیر دارایی کلمبیا، قول داد تا سال ۲۰۲۳، از طریق اصلاح مالیات‌ها، افزایش مالیات و جبران هر گونه افزایش در هزینه‌های عمومی، ۲.۸ درصد از تورم را تعدیل کند. اما ظاهرا بازار از وی پشتیبانی چندانی نمی‌کند. روند تورمی غیر قابل توقف ۲۳ ساله موید این گزاره است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha