۱۳۰ مرکز جامع سلامت در کرمانشاه آماده تزریق دُز یادآور واکسن کرونا است

کرمانشاه - ایرنا - رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه نسبت به انتشار سویه‌های جدید کرونا هشدار داد و گفت: تمام ۱۳۰ مرکز جامع سلامت در استان واکسن کویید را تزریق می‌کنند لذا مردم هرچه سریعتر نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند.

دکتر «ابراهیم شکیبا» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد مراکز جامع سلامت در شهرستان کرمانشاه را ۶۷ مرکز اعلام کرد و افزود: پیک جدید کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است و تا قبل از اینکه وارد کشور شود حتما باید نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کرد.

وی با اعلام اینکه افراد سالمی که یک سال از تزریق واکسن آنها می گذرد باید نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند، گفت: کسانی هم که بیماری زمینه ای دارند اگر ۶ ماه از تزریق واکسن آنها می گذرد حتما برای دریافت دُز یادآور به مراکز معرفی شده مراجعه کنند.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه از وجود واکسن های سینوفارم و انواع واکسن های ایرانی در مراکز تزریق واکسن خبر داد و تصریح کرد : کسانی که که قبلا واکسن آسترازنکا تزریق کرده اند می توانند از واکسن های موجود استفاده کنند.

دکتر شکیبا با توصیه مجدد در خصوص لزوم تزریق واکسن کرونا در این مقطع زمانی، گفت: در کنار این، باید رعایت دیگر پروتکل های بهداشتی همچون زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی هم در دستور کار قرار گیرد.

مشاهده اولین موارد ابتلا به زیر سویه‌های اُمیکرون در ایران

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مشاهده نخستین موارد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB در کشور خبر داد و گفته که روز گذشته، سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون که در بسیاری کشورهای جهان شایع است در کشور مشاهده شد.

وی با اشاره به اینکه از این سه مورد، ۲ نمونه مربوط به زیرسویه BQ۱ و یک مورد مربوط به زیرسویه XBB است گفت : این نمونه‌ها در آزمایشگاه مرجع دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران تشخیص داده شده است و با توجه به سرعت انتقال بالای این زیر سویه‌ها در روزهای آینده شاهد افزایش آمار ابتلا به این زیر سویه های جدید خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، چندی پیش سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود: با توجه به روند افزایش مبتلایان به کرونا در جهان، احتمال ورود موج جدیدی از کرونا با زیرسویه‌های جدید امیکرون به کشور در زمستان امسال وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: با این همه، کرونا در ایران و هیچ جای دنیا تمام نشده است؛ کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تأمین واکسن روند کاهشی را طی کرده که همکاری مردم، رعایت مسائل بهداشتی و تزریق ۱۵۶ میلیون دز واکسن در کشور از دلایل آن است.

پاک‌آیین ادامه داد: وزارت بهداشت از مردم تقاضا دارد سالانه یک بار واکسن کرونا را تزریق کنند و اگر فردی امسال، واکسن کرونا را تزریق نکرده است حتما به این کار اقدام کند همچنین مطابق آخرین مصوبه کمیته ملی واکسیناسیون کرونا، به همه افراد بالای ۱۸ سال که دارای بیماری زمینه‌ای بوده و ۶ ماه از آخرین واکسن آنها گذشته، توصیه اکید می‌شود هر چه سریعتر نسبت به تزریق دز یادآور اقدام کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: میزان مراجعه روزانه برای واکسیناسیون کمتر از پنج هزار نفر و ناکافی است و از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم موضوع واکسیناسیون را جدی بگیرند.

وی گفت: بنا به توصیه متخصصان، لازم است افرادی که علائم سرماخوردگی یا بیماری‌های تنفسی دارند، حتما از ماسک استفاده کنند و به سایر افراد نیز توصیه می‌شود، دست کم در فضاهای بسته و متراکم ماسک بزنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha