۷ دی ۱۴۰۱، ۲۰:۱۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84982916
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سنگ اندازی آلمان در مسیر مذاکرات با ایران و تکرار تمرکزش بر آشوب‌ها

نیویورک – ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه آلمان در  تداوم سیاستهای خصمانه و اظهارات مداخله جویانه برلین با سنگ اندازی در مسیر ازسرگیری مذاکرات با ایران برای رفع تحریم ها بار دیگر تکرار کرد که بر آشوب ها در ایران تمرکز دارد نه مذاکرات .

کریستوفر برگر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز چهارشنبه در گفتگو با رسانه ها در برلین ادعا کرد: از دیدگاه ما، در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران وجود ندارد.

بر اساس گزارش ها، وی با تکرار سیاست های خصمانه برلین افزود: آلمان بارها به صراحت اعلام کرده است که "در حال حاضر، این مذاکرات انجام نخواهد شد."

این مقام آلمانی با اذعان به اینکه تمرکز اصلی برلین بر حمایت از ناآرامی ها در ایران است، گفت که کشورش بر آغاز سریع مذاکرات هسته ای ایران متمرکز نیست.

وی با بیان اینکه "تمرکز ما در حال حاضر روی مذاکرات نیست"، مدعی شد ما از مردمی حمایت می کنیم که در خیابان‌های ایران ایستاده‌اند تا بتوانند در آزادی و عزت زندگی کنند.

این سخنگوی وزارت خارجه آلمان به تداوم سیاست شکست خورده فشار حداکثری اذعان کرد و گفت که ما همچنین با استفاده از دور (جدیدی) از تحریم های احتمالی علیه ایران، فشار بر تهران را برای توقف اقداماتش علیه مردم افزایش خواهیم داد.

آلمان از ابتدای اغتشاشات در ایران مواضع غیرسازنده‌ای را در پیش گرفته و ماه گذشته  نیز روابط با تهران را مورد بازنگری قرار داد. وزیر امور خارجه آلمان به بهانه پایین بودن سطح روابط دوجانبه میان دو کشور در سال های اخیر و تکرار اتهامات حقوق بشری ادعا کرد، «اوضاع نمی‌تواند مانند سابق ادامه یابد، بنابراین ما رابطه خود را با شرایط تطبیق می دهیم.»

«آنالنا بائربوک» مدعی شد که در حال تعلیق گفت‌وگوهای دوجانبه میان کشور است و «معدود ابزارهای باقی مانده در روابط تجاری و مالی را مورد بازنگری قرار می‌دهیم. همچنین حضور موسسات فرهنگی فعال آلمان در ایران را کاهش خواهیم داد.»

آلمان همسو با واشنگتن بر حوادث داخلی ایران تمرکز کرده  و سخنگوی وزارت امور خارجه المان با اذعان به اینکه  برلین، در مسیر واشنگتن حرکت می‌کند ، مدعی شد: در حال حاضر تمرکز ما بر حمایت از مردم و اعمال فشار بر رژیم ایران است تا از سرکوب حقوق مردم خود دست بردارد.

مشارکت در قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیشنهاد برای برگزاری نشست ویژه در شورای حقوق بشر سازمان ملل، از دیگر تحرکات ضد ایرانی آلمان بوده تا اوج خصومت با جمهوری اسلامی ایران را به منصه ظهور بگذارد.

وزارت اقتصاد آلمان همچنین در واپسین روزهای سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد که برنامه‌های آموزش مدیران، برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی و «سایر فرمت‌های اقتصادی» از جمله مذاکرات بر سر مسائل انرژی نیز تعلیق می‌شوند.

ضمانت‌های اعتبار صادرات از ضرر شرکت‌های آلمانی در شرایطی که مبلغ صادرات پرداخت نمی‌شود جلوگیری می‌کند. ضمانت‌های سرمایه‌گذاری نیز برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم شرکت‌های آلمانی در برابر مخاطرات سیاسی در کشورهای مختلف اعطا می‌شوند.

وزارت اقتصاد آلمان گفته است  استفاده از این ابزارها برای پیشبرد برخی پروژه‌ها در ایران چندین دهه معلق بود تا در سال ۲۰۱۶ که در نتیجه توافق با ایران «گشایشی کوتاه‌مدت» حاصل شد دوباره از سر گرفته شد. آلمان گفته در آن دوره برای چند پروژه ضمانت‌هایی اعطا شد یا ضمانت‌ها تمدید شدند اما از سال ۲۰۱۹ چنین ضمانت‌هایی اعطا نشده‌اند.

بر اساس تصمیم جدید وزارت اقتصاد آلمان، ضمانت‌ها به طور کامل تعلیق شده و تنها در صورت وجود دلایل محکم بشردوستانه معافیت‌هایی برای صدور آنها در نظر گرفته می‌شود.

این درحالیست که حجم مبادلات تجاری میان آلمان و ایران در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون یورو (1.87 میلیارد دلار) بوده است. در ۹ ماهه سال جاری میلادی نیز این رقم یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون یورو برآورد شده است.

ایران اقدامات آلمان و سایر کشورهای اروپایی در این زمینه را مردود، غیر سازنده و متناقض با منشور ملل متحد و مقررات و سازوکارهای بین المللی اعلام کرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسیر غیرسازنده، تکراری و شکست خورده اروپایی‌ها هشدار داده و تصریح کرده است: برای ما مشخص هست که چند رهبر اروپا نگاه شکست خورده نسبت به تحولات دارند.

امیر عبداللهیان خاطر نشان کرده است که طرف‌های اروپایی « با اشتباه محاسباتی، طی اقدامی غیرسازنده که مبتنی بر انبوهی از اطلاعاتِ غلط بود، دوباره به ابزار نخ‌نما و بی‌اثر تحریم علیه ایرانیان متوسل شدند. اغتشاش و تخریب اموال عمومی در هیچ‌جای جهان تحمل نمی‌شود و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha