۶ دی ۱۴۰۱، ۲۱:۵۷
کد خبر: 84981965
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

حامد کرزای: آمریکا در فساد افغانستان نقش داشت

تهران – ایرنا- حامد کرزای رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از پذیرش مسئولیت فساد در این کشور خبر داد و در عین حال گفت که که آمریکا نیز در این فساد دست داشته است.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از اسپوتنیک، حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی گفت: "من مسئولیت کامل فساد و رشوه در ارائه خدمات در افغانستان را بر عهده می‌گیرم. اما قراردادهای بزرگ، فساد بزرگ صدها میلیون دلاری، به وضوح مربوط به آمریکا بود."

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور پیشین افغانستان در کابل زندگی می‌کند و طالبان از نزدیک او را زیر نظر دارند و "به او اجازه خروج از پایتخت افغانستان را نمی‌دهند".

کرزی افزود که ماندن در افغانستان حتی پس از تسلط طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱، تصمیم درستی بوده است.

در این گزارش آمده است، طالبان کرزای را دشمن خود می‌دانند، زیرا وی «اولین فردی است که با آمریکایی‌ها برای اشغال افغانستان همکاری کرد» .

گروه طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱ به قدرت رسیدد و با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دولت مورد حمایت آمریکا را سرنگون کردند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان و به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه افغانستان، بحران سیاسی و اقتصادی و کمبود مواد غذایی در این کشور تشدید شد و افغانستان را به سمت یک بحران انسانی پیش برد.

کرزای از ماه دسامبر ۲۰۰۴ تا سپتامبر ۲۰۱۴ رئیس جمهور افغانستان بود. او اولین رهبر این کشور پس از سرنگونی حکومت طالبان توسط آمریکا در سال ۲۰۰۱ بود.

آمریکا در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر، که مرگبارترین حملات تروریستی در خاک این کشور محسوب می‌شود، به افغانستان حمله و پس از دو دهه اشغالگری و ویرانی این کشور را ترک کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha