۶ دی ۱۴۰۱، ۱۱:۳۰
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84981652
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

روسیه: حفظ روابط عادی با آمریکا در دولت بایدن ممکن نیست

تهران- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت، به دلیل مشی مقابله‌ای و خصمانه‌ای که دولت کنونی آمریکا اتخاذ کرده، مسکو نمی‌تواند مسیر عادی گفت‌وگو با واشنگتن را طی کرده و روابط عادی خود با این کشور را حفظ کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سرگئی لاوروف در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفت: روسیه و آمریکا نمی توانند مسیر عادی گفت و گو را طی کنند زیرا حفظ مذاکرات عادی با دولت جو بایدن که شکست راهبردی کشور ما را به عنوان یکی از اهداف خود اعلام کرده است، در واقع غیرممکن است.

وزیر خارجه روسیه افزود: رویه خصمانه و ضد روسی واشنگتن روز به روز ماهیتی حادتر و فراگیرتر به خود می گیرد.

دیپلمات ارشد روسیه خاطرنشان کرد که «روابط روسیه و آمریکا واقعا در وضعیت اسف باری قرار دارد زیرا به دلیل سیاست های واشنگتن تقریبا متوقف شده است».

لاوروف افزود: ما همواره به آمریکایی ها توضیح داده ایم که کاهش عمدی روابط دولتی شیوه و سیاق ما نیست. با این حال در هر شرایطی، از موضع اقدام متقابل در از سرگیری مذاکرات عمل می کنیم. به عبارت دیگر به عنوان یک قاعده بر اساس اصل «مقابله به مثل» عمل می کنیم که الزاما از یک الگوی متقارن پیروی نمی کند.

روز دوشنبه دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرده بود که پوتین قصد ندارد سال نو را به جو بایدن همتای آمریکایی اش تبریک بگوید، زیرا سطح فعلی روابط بین مسکو و واشنگتن، زمانی برای تبریک گویی باقی نمی گذارد.

پسکوف به خبرنگاران گفت: در حال حاضر به حدی در خصومت عمیق فرو رفته ایم که زمانی برای تبریک گفتن وجود ندارد.

دیگر «تجارتی طبق روال عادی» با اتحادیه اروپا در کار نخواهد بود
دیپلمات ارشد روس در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری تاس نخبگان حاکم در اتحادیه اروپا را به خاطر آسیب رساندن به منافع اصلی و منافع شهروندان خود مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: با توجه به این که غرب عملاً یک جنگ ترکیبی علیه مسکو به راه انداخته است، روسیه دیگر برنامه‌ای برای آغاز پروژه‌های مشترک با اتحادیه اروپا ندارد.


وزیر خارجه روسیه گفت: روابط بین مسکو و اتحادیه اروپا به دلایل معلومی «در پایین ترین سطح» خود در طول تاریخ قرار دارد. بالافاصله پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه علیه اوکراین، بروکسل با پیروی از آمریکا و ناتو جنگی ترکیبی علیه ما به راه انداخت.
دیپلمات ارشد روسیه گفت: طبیعتاً ما دیگر طبق روال عادی تجارتی با چنین طرف هایی نخواهیم داشت، قصد نداریم به درهای بسته بکوبیم یا پروژه های مشترکی را آغاز کنیم.


به لطف خدا، جهان برای ما فقط اتحادیه اروپا نیست و ما در مناطق دیگر دوستان و کشورهای همفکر زیادی داریم.

به گزارش ایرنا، روابط روسیه با آمریکا و اتحادیه اروپا از زمان شروع جنگ اوکراین در ماه فوریه (اسفند) تیره شده است. دو طرف تحریم های شدیدی را علیه یکدیگر اعمال کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha