۴ دی ۱۴۰۱، ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 1335
کد خبر: 84980195
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تامین پایدار سوخت مایع صنایع بدون وقفه ادامه دارد

تهران- ایرنا- سوخت مورد نیاز صنایع از جمله کارخانجات سیمان با وجود افزایش بالای مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، از طریق سوخت جایگزین با قیمت مصوب یارانه ای تامین شده و می‌شود. تغییر سوخت مصرفی از گاز به سوخت مایع نباید بهانه ای برای این صنایع برای افزایش قیمت محصولات باشد. 

به گزارش ایرنا از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، «شدت مصرف انرژی» در ایران بالا است. ایران رکورددار این شاخص در جهان است. البته مصرف انرژی در کشور در زمستان به مراتب بیشتر هم می شود و فقط در بخش خانگی و تجاری و صنایع غیرعمده بیش از ۶۵۰ میلیون متر مکعب گاز در یک روز می سوزد، در حالی که میزان تزریق گاز شیرین به خطوط سراسری شبکه گاز که باید تامین کننده بخش های مختلف از جمله خانگی تا تجاری، صنایع عمده و صادرات باشد، روزانه ۸۴۰ میلیون متر مکعب است.

بنابراین در زمستان، استفاده از سوخت جایگزین که شامل نفت‌گاز و نفت کوره می شود در دستور کار قرار می گیرد تا علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور، چرخ صنایع از حرکت باز نماند و با توجه به اهمیت تامین سوخت، از تابستان ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع آغاز می‌شود.

نکته مهم اما آن است که این سوخت جایگزین مطابق با مصوبات هیات وزیران معادل قیمت گاز طبیعی به مصرف کنندگان تحویل می شود. مطابق تصویب نامه هیات وزیران درباره آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در جلسه مورخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۱، نرخ سوخت نیروگاهی اعم از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و بزرگ در سال ۱۴۰۱ که همه برق خود را به شبکه سراسری برق کشور تحویل می دهند، مبلغ ۲۵۰ ریال به ازای هر لیتر فرآورده های نفتی و هر متر مکعب گاز طبیعی تعیین شده است.

بنابراین تفاوت قیمتی برای تحویل سوخت گاز و مایع برای صنایع از جمله کارخانجات سیمان وجود ندارد و قیمت سوخت تحویلی به آنها با قیمت مصوب یارانه ای محاسبه می‌شود.

با این حال، هر سال در فصل زمستان شاهد بهانه جویی برخی صنایع درباره افزایش قیمت تمام شده تولید محصول به دلیل تغییر سوخت از گاز طبیعی به سوخت مایع هستیم. موضوعی که با توجه به معادل سازی سوخت مایع با گاز طبیعی قیمت درست نیست. سوخت مایع جایگزین گاز به صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان تحویل داده شده است و هیچ کمبودی از جهت تامین سوخت متوجه این صنایع نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha