۳ دی ۱۴۰۱، ۱۴:۲۴
کد خبر: 84979027
T T
۵ نفر

برچسب‌ها

تقلای آلمان برای تداوم ناآرامی‌ها در ایران

۳ دی ۱۴۰۱، ۱۴:۲۴
کد خبر: 84979027
تقلای آلمان برای تداوم ناآرامی‌ها در ایران

لندن – ایرنا – دولت آلمان در ادامه مواضع مداخله‌جویانه مقام‌های غربی در امور داخلی ایران و تلاش برای روشن نگه داشتن شعله ناآرامی‌ها، ضمانت‌های دولتی را که با هدف تشویق تجارت با شرکت‌های ایرانی و سرمایه‌گذاری در ایران ارائه می‌شد، تعلیق کرد.

به گزارش ایرنا،آلمان از ابتدای اغتشاشات در ایران مواضع غیرسازنده‌ای را در پیش گرفته و ماه پیش نیز روابط با تهران را مورد بازنگری قرار داد. وزیر امور خارجه آلمان به بهانه پایین بودن سطح روابط دوجانبه میان دو کشور در سال های اخیر و تکرار اتهامات حقوق بشری ادعا کرد، «اوضاع نمی‌تواند مانند سابق ادامه یابد، بنابراین ما رابطه خود را با شرایط تطبیق می دهیم.»

«آنالنا بائربوک» مدعی شد که در حال تعلیق گفت‌وگوهای دوجانبه میان کشور است و «معدود ابزارهای باقی مانده در روابط تجاری و مالی را مورد بازنگری قرار می‌دهیم. همچنین حضور موسسات فرهنگی فعال آلمان در ایران را کاهش خواهیم داد.»

آلمان سپس در اقدامی همسو با مواضع ضد ایرانی واشنگتن از تمرکز برلین بر حوادث داخلی ایران خبر داد. سخنگوی وزارت امور خارجه المان ادعا کرده است: برلین، در مسیر واشنگتن حرکت می‌کند و در حال حاضر تمرکز ما بر حمایت از مردم و اعمال فشار بر رژیم ایران است تا از سرکوب حقوق مردم خود دست بردارد.

مشارکت در قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیشنهاد برای برگزاری نشست ویژه در شورای حقوق بشر سازمان ملل، از دیگر تحرکات ضد ایرانی آلمان بوده تا اوج خصومت با جمهوری اسلامی ایران را به منصه ظهور بگذارد.

در همین راستا وزارت اقتصاد آلمان روز گذشته و در واپسین روزهای سال ۲۰۲۲ میلادی نیز اعلام کرد که برنامه‌های آموزش مدیران، برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی و «سایر فرمت‌های اقتصادی» از جمله مذاکرات بر سر مسائل انرژی نیز تعلیق می‌شوند.

ضمانت‌های اعتبار صادرات از ضرر شرکت‌های آلمانی در شرایطی که مبلغ صادرات پرداخت نمی‌شود جلوگیری می‌کند. ضمانت‌های سرمایه‌گذاری نیز برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم شرکت‌های آلمانی در برابر مخاطرات سیاسی در کشورهای مختلف اعطا می‌شوند.

وزارت اقتصاد آلمان گفته استفاده از این ابزارها برای پیشبرد برخی پروژه‌ها در ایران چندین دهه معلق بود تا در سال ۲۰۱۶ که در نتیجه توافق با ایران «گشایشی کوتاه‌مدت» حاصل شد دوباره از سر گرفته شد. آلمان گفته در آن دوره برای چند پروژه ضمانت‌هایی اعطا شد یا ضمانت‌ها تمدید شدند اما از سال ۲۰۱۹ چنین ضمانت‌هایی اعطا نشده‌اند.

بر اساس تصمیم جدید وزارت اقتصاد آلمان، ضمانت‌ها به طور کامل تعلیق شده و تنها در صورت وجود دلایل محکم بشردوستانه معافیت‌هایی برای صدور آنها در نظر گرفته می‌شود.

این درحالیست که حجم مبادلات تجاری میان آلمان و ایران در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون یورو (1.87 میلیارد دلار) بوده است. در ۹ ماهه سال جاری میلادی نیز این رقم یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون یورو برآورد شده است.

ایران اقدامات آلمان و سایر کشورهای اروپایی در این زمینه را مردود، غیر سازنده و متناقض با منشور ملل متحد و مقررات و سازوکارهای بین المللی اعلام کرده است. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسیر غیرسازنده، تکراری و شکست خورده اروپایی‌ها هشدار داده و تصریح کرده است: برای ما مشخص هست که چند رهبر اروپا نگاه شکست خورده نسبت به تحولات دارند.

امیر عبداللهیان همچنین در توئیتی خاطر نشان کرد که طرف‌های اروپایی « با اشتباه محاسباتی، طی اقدامی غیرسازنده که مبتنی بر انبوهی از اطلاعاتِ غلط بود، دوباره به ابزار نخ‌نما و بی‌اثر تحریم علیه ایرانیان متوسل شدند. اغتشاش و تخریب اموال عمومی در هیچ‌جای جهان تحمل نمی‌شود و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha