کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز طی دو هفته آینده

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده روند تبخیر نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پرآبی است، به‌طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در سواحل دریای خزر به صورت پراکنده کاهشی و در جنوب شرقی کشور به صورت پراکنده افزایشی پیش بینی می شود و نسبت به هفته گذشته در کل کشور تغییرات محسوسی مورد انتظار نیست.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در سواحل دریای خزر به صورت پراکنده کاهشی خواهد بود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، تغییرات محسوسی پیش بینی نمی شود.

پیش‌بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲ دی نسبت به هفته گذشته منفی۰.۳ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۰.۴ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲ دی نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم صفر میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۱ دهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲ دی نسبت به هفته گذشته ۴ دهم میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۳ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۳ دهم میلیمتر است.

کاهش تبخیر آب حوضه‌های آبریز در دو هفته آینده

متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه در هفته آینده

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۹ دی ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۳ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۰.۲ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۹ دی ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۱ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۲ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۳ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۴ دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۹ دی ماه نسبت به هفته گذشته ۲ دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۱دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۲ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha