تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی سفر رئیس جمهور برای جوان سازی نخیلات بوشهر

بوشهر - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: تخصیص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیا و اصلاح نخیلات این استان از جمله مصوبه‌های مهم سفر رئیس جمهور و هیات دولت به این استان بود که با ابلاغ این اعتبار بارقه امید جوان سازی نخیلات منطقه در بین نخلداران ایجاد شده است.

کبری توکلی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: میانگین سنی بیشتر نخلستان‌های استان بوشهر بیش از ۵۰ سال است که کم بارشی بیش از یک دهه اخیر موجب کاهش کمیت و کیفیت آب، نوبت آبیاری و تغذیه صحیح و اصولی باغ ها شده است.

وی اضافه کرد: در این ارتباط طرح نجات و اصلاح و احیای نخیلات استان بوشهر از چند سال پیش در این استان به اجرا درآمد و مستلزم تخصیص اعتبار بود که در دور اول سفر هیات دولت در مهرماه سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های فنی و اعتباری بابت جوان سازی و توسعه نخیلات استان بوشهر مصوب شد که این اعتبار در زمان حاضر تخصیص یافته و توزیع آن بین شهرستان‌ها انجام شده است و بانک‌های عامل در حال تشکیل پرونده به منظور پرداخت به متقاضیان هستند.

توکلی اظهار کرد: استان بوشهر ۳۴ هزار هکتار نخیلات دارد که حدود ۲۵ هزار هکتار از این سطح با شبکه آب‌های سطحی آبیاری می‌شود و بیشترین سطح مربوط به شهرستان دشتستان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: علاوه بر کم آبی ضعف بنیه نخیلات به دلیل عمر بالا و غیراقتصادی شدن بعضی از باغ ها وجود برخی عوامل خسارت‌زای زنده از جمله آفات چوبخوار شامل سوسک کرگدنی و شاخک بلند خرما که از چندین سال پیش شروع و امروز تبدیل به آفات کلیدی و درجه یک باغ های خرما شد، اهمیت نوسازی نخیلات را دوچندان کرده است.

به گفته توکلی در زمان حاضر در ۶ هزار هکتار از باغ های استان بوشهر شدت آلودگی به آفات چوبخوار بسیار بالا بوده و تبدیل به کانون آلودگی شده و در ۱۸ هزار هکتار نیز خسارت آفات چوبخوار جدی است طوریکه اگر مدیریت تلفیقی اعمال نشود آنها نیز به کانون آلودگی تبدیل می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: به دلیل بافت سنتی نخلستان ها امکان انجام عملیات مکانیزه از قبیل داشت، برداشت، سمپاشی و تغذیه وجود ندارد به همین دلیل اجرای طرح اصلاح و احیای نخیلات نیازی ضروری است که امروز با تحقق این وعده رئیس جمهور در حال عملیاتی شدن است.

توکلی ادامه داد: تلاش می‌شود در قالب نوسازی و جوان سازی نخیلات ضمن حذف درختان مسن و قدیمی که تحمل کمتری به خسارت آفات دارند درختان جدید جایگزین آنها شده و بتوان با جوان سازی درختان، اعمال شیوه‌های اصولی به باغی، بهداشت باغ، همچنین مدیریت تلفیقی آفات چوبخوار و انجام عملیات مکانیزه گامی در راستای پایداری تولید برداشته شود.

سالانه ۱۶۵ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان بوشهر تولید می‌شود و ۱۶۷ هزار نفر از جمعیت استان بوشهر از طریق نخلداری و تولید و فرآوری خرما اشتغال و امرار معش دارند.

رئیس جمهور و جمعی از اعضای هیات دولت روز ۱۶ مهرماه سال گذشته ( ۱۴۰۰) به استان بوشهر سفر کردند که در پایان این سفر ۹۳ مصوبه برای توسعه این استان به تصویب رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha