۲۹ آذر ۱۴۰۱، ۷:۴۸
کد خبر: 84974410
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

آخرین وضعیت اینترنت در ایران/ سرعت اینترنت کاهش یافت

تهران- ایرنا- آخرین آمار ارائه شده از سرعت اینترنت در کشورهای مختلف نشان می‌دهد «میانه» سرعت اینترنت همراه ۲ رتبه و اینترنت ثابت ۳ رتبه کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، سایت اسپیدتست سرعت و کیفیت اینترنت همه کشورهای جهان را می‌سنجد و هر ماه میزان افزایش یا کاهش سرعت را با رتبه‌بندی آن‌ها نشان می‌دهد.

شیوه کار سایت اسپیدتست این است که برای سنجیدن سرعت اینترنت، با یک سرور انتخاب شده که پیشفرض آن نزدیک‌تر سرور کشورها است، شروع به کار می‌کند. معیار سنجش این سایت، اینترنت داخلی کشورهاست و به همین دلیل کارشناسان معتقدند داده‌های این سایت نمی‌تواند معیار درستی برای سنجیدن سرعت اینترنت در کشور باشد.

شاید به همین دلیل است که با وجود محدودیت‌های اعمال شده برای دسترسی به پلتفرم‌های مختلف خارجی در کشور در ماه‌های گذشته به شکل محسوسی شاهد ارتقای جایگاه ایران در رتبه بندی اینترنت بوده‌ایم. تجربه کاربری اما خلاف این مسئله را ثابت می‌کند.

با توجه به اینکه مدارس و دانشگاه‌ها این روزها به واسطه آلودگی هوا به صورت مجازی برگزار می‌شوند، کاربران مدت زمان زیادی را در تعامل با اینترنت می‌گذارند و شواهد و اعتراض‌ها نشان می‌دهد، سرعت اینترنت برای برگزاری کلاس‌های مجازی نیز مطلوب نیست. این کندی را می‌توان در آمار همین سایت نیز مشاهده کرد. میانه سرعت آپلود اینترنت ثابت ۲.۱۱ مگابیت بر ثانیه و اینترنت سیار ۱۱.۳۹ مگابیت بر ثانیه است. میانگین جهانی این شاخص در بخش اینترنت ثابت ۳۱.۷۵ و در اینترنت سیار ۹.۳۴ است.

به گزارش ایرنا این وب‌سایت، برای سنجش رتبه و کیفیت اینترنت در کشورهای جهان، از ۲ شاخص میانه Median و میانگین Mean استفاده می‌کند.

شاخص «میانگین» همان حد متوسطی است که از یک گروه در نظر می‌گیرند، اما «میانه» نقطه وسط داده‌های آماری است. در این گزارش از هر ۲ شاخص میانه و میانگین برای بررسی وضعیت اینترنت کشورهای جهان استفاده شده است.

تازه‌ترین آماری که اسپیدتست ارائه کرده، نشان می‌دهد سرعت اینترنت ثابت و سیار ایران در ماه «نوامبر» بر اساس ۲ شاخص میانگین و میانه کاهش بوده و فقط میانگین وضعیت اینترنت ثابت ۱ رتبه افزایش داشته است.

بر اساس شاخص «میانه»، سرعت اینترنت سیار با ۲ پله افت به جایگاه ۴۸ و سرعت اینترنت ثابت با ۳ رتبه افت به جایگاه ۱۴۴ رسیده است.

«میانه» سرعت دانلود اینترنت ثابت اکنون ۱۱.۶۲ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۲.۱۱ مگابیت بر ثانیه و میزان تاخیر (latency) ۲۹ میلی‌ثانیه است.

همچنین «میانه» سرعت دانلود اینترنت سیار ۴۰.۹۷ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۱۱.۳۹ و میزان تاخیر ۲۹ میلی‌ثانیه است.

«میانگین» وضعیت اینترنت سیار ایران نیز در ماهی که گذشت با کاهش جایگاه در میان کشورهای جهان مواجه شد و به جایگاه ۶۲ رسید. در اینترنت ثابت اما با افزایش ۱ رتبه‌ای مواجه بودیم و اکنون در جایگاه ۱۴۳ قرار داریم.

میانگین سرعت دانلود اینترنت سیار بر اساس این شاخص، ۵۴.۹۳ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۱۴.۴۶ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۳۳ میلی‌ثانیه است. در اینترنت ثابت، سرعت دانلود ۲۴.۶۱ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۱۴.۲۳ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۴۰ میلی‌ثانیه است.

بر اساس گزارش این سایت، اکنون میانه سرعت جهانی دانلود اینترنت سیار ۳۳.۹۷ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۹.۳۴ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۲۸ میلی‌ثانیه و در اینترنت ثابت سرعت دانلود ۷۴.۵۴ مگابیت بر ثانیه، آپلود ۳۱.۷۵ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۱۰ میلی‌ثانیه است.

«میانگین» سرعت جهانی دانلود اینترنت سیار ۸۷.۳۶ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۱۵.۳۹ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۳۵ میلی‌ثانیه و در اینترنت ثابت، سرعت دانلود ۱۴۸.۴۸ مگابیت بر ثانیه، آپلود ۸۳.۴۳ مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر ۱۸ میلی‌ثانیه است.

آخرین وضعیت اینترنت در ایران/ سرعت اینترنت کاهش یافت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha