نامه بسیج دانشجویی به قالیباف؛ تکلیف «طرح مالیات بر عایدی سرمایه» را سریع‌تر روشن کنید

تهران- ایرنا- بسیج‌ دانشجویی شش دانشگاه در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف طرح مالیات بر عایدی سرمایه در راستای مدیریت بازار ارز و طلا شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه پارلمانی ایرنا، بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های امام صادق(ع)، تهران، علم و صنعت، شهید بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی در نامه‌ای خطاب به محمد باقر قالیباف ریاست و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همانطور که مستحضرید در دو دهه‌ گذشته، کشور چندین بار با جهش‌های قیمتی ارز، طلا، خودرو و مسکن مواجه شده است؛ چنان‌که بنابر التهاب به وجود آمده در این بازارها، سطح دسترسی مردم به مسکن، خودرو و کالاهای ضروری وارداتی به‌مراتب دشوارتر شده است. به‌عنوان‌مثال، تنها طی دو ماه گذشته قیمت سکه طلا از ۱۵ میلیون تومان به بیش از ۱۹ میلیون تومان افزایش‌یافته و قیمت ارز نیز با جهش شدیدی مواجه شده که اثرات این جهش‌های قیمتی حتی بر فرهنگ ایرانی بخصوص ازدواج جوانان تأثیر منفی داشته است.

این نامه افزود: جامعه دانشگاهی باتکیه‌ بر تجربه اقتصادی ایران، معتقد است نظارت‌های تعزیراتی تأثیر چندانی بر ثبات این بازارها ندارد. درحقیقت یکی از راه‌حل‌های بنیادین برای مقابله با این نوسانات شدید، مالیات بر عایدی سرمایه یا همان مالیات بر فعالیت‌های سفته‌بازی است. تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد که مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) تأثیر بسیار زیادی بر کنترل سوداگری، سفته‌بازی و ایجاد ثبات در بازارها دارد. علاوه بر این، مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد در بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن می‌تواند موجب هدایت سرمایه‌ها به‌سوی فعالیت‌های تولیدی و تحقق جهش تولید شود.

بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های امام صادق(ع)، تهران، علم و صنعت، شهید بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی عنوان کردند: همان‌طور که مستحضرید با دغدغه‌مندی و تلاش تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، «طرح مالیات بر عایدی سرمایه» در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تهیه و پس از تصویب، تقدیم صحن مجلس شورای اسلامی شد.

این نامه خاطرنشان کرد: این طرح راه‌حل بسیاری از مشکلات کنونی و پیشگیری از چالش‌های آینده کشور است. از جمله مزایای طرح مالیات بر عایدی سرمایه، به مواردی چون محدودکردن سوداگری در بازارهای دارایی‌های اصلی نظیر ملک، خودرو، طلا و ارز، بهبود عدالت اجتماعی، کاهش فرار مالیاتی، افزایش درآمدهای دولت و افزایش کارایی اقتصادی می‌توان اشاره کرد. از طرفی دیگر بازدهی‌ بالای خرید و فروش در بازار دارایی‌های سرمایه‌ای اصلی مانند ملک، خودرو، طلا و ارز انگیزه سرمایه‌گذاری و کار در حوزه تولید را کاهش داده و یکی از موانع اصلی رونق تولید در کشور است.

بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های امام صادق(ع)، تهران، علم و صنعت، شهید بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی یادآور شدند: این طرح پیش‌نیاز اصلاحات دیگر قوانین مالیاتی از جمله «مالیات بر مجموع درآمد» است که لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در دولت در جریان است. اما ازآنجاکه در ماه‌های آینده، مجلس به‌صورت تمام‌وقت درگیر فرایند بررسی و تصویب بودجه عمومی سال ۱۴۰۲ می‌شود و در سال آینده که سال پایانی این دوره از مجلس است وقت زیادی صرف بررسی و تصویب قانون برنامه هفتم توسعه کشور خواهد شد؛ بنابراین تأخیر در بررسی این طرح مهم و حیاتی ممکن است فرصت بررسی را در آینده از مجلس دوازدهم بگیرد و مشکلات اقتصادی کشور بیش از گذشته حل نشده باقی خواهد ماند.

این نامه تصریح کرد: متأسفانه، برخی ذینفعان که تاکنون از فقدان مالیات بر عایدی سرمایه ثروت‌اندوزی کرده و زندگی مردم عادی را با اختلال مواجه کردند، با حربه‌های مختلف سعی در عدم تصویب این طرح حیاتی دارند. برخی با بهانه عدم توان اجرایی و برخی با بهانه اثرات سوء، می‌خواهند مالیات بر عایدی سرمایه تصویب نشود؛ درحالی‌که اغلب این موارد غیرعلمی و غیرکارشناسی است. اگرچه این طرح معافیت‌های بسیار زیادی دارد که تا حدی از بازدارندگی این پایه مالیاتی می‌کاهد؛ اما دیگر عموم مردم مشمول این مالیات نمی‌شوند. طبق بررسی‌ها تنها دو درصد از طبقه ثروتمند جامعه که از طرق غیرمولد ثروت‌اندوزی کرده‌اند، مشمول این مالیات خواهند شد.

بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های امام صادق(ع)، تهران، علم و صنعت، شهید بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: لذا خواهشمندیم فرصت محدود باقی‌مانده تا بررسی لایحه بودجه را غنیمت شمرده و به‌منظور در اولویت اول قرار گرفتن طرح «مالیات بر عایدی سرمایه» در دستور صحن علنی و تسریع در رسیدگی و تصویب طرح مذکور مساعدت لازم را مبذول فرمایید.

این نامه بیان کرد: امید است با بررسی و تصویب چنین طرح‌های مبنایی و کارآمدی رسالت خود به‌عنوان نمایندگان ملت را به‌درستی به جا آورده و گام مهمی در اصلاح شرایط اقتصادی کشور به نفع عامه مردم بردارید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha