۲۴ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84971148
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی بین‌المللی نسبت به تداوم بسته بودن گذرگاه لاچین

تهران-ایرنا- تداوم مسدود بودن گذرگاه لاچین، با هشدار نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان درباره بحران انسانی در منطقه قره‌باغ و همچنین ابراز نگرانی روسیه و آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد همراه بوده است.

به گزارش ایرنا، تارنمای «آرمِن پرس» روز پنجشنبه گزارش داد: پاشینیان در نشست کابینه گفت اوضاع در قره باغ در روزهای اخیر به شدت متشنج است.

وی افزود: جمهوری آذربایجان ابتدا گذرگاه لاچین را مسدود کرد و بعد عرضه گاز به منطقه قره باغ را قطع کرد. به دلیل این اقدامات تحریک آمیز، ساکنان قره باغ کوهستانی از حق تردد آزاد محروم شده اند، با مشکلاتی در گرم کردن خانه های خود در زمستان سرد مواجه هستند و هزاران نفر از جمله کودگان در جاده ها گیر کرده اند. بسیاری از خانواده ها با گرفتار شدن در دو طرف محاصره، به طور ناخواسته از یکدیگر جدا شده اند.

نگرانی بین‌المللی نسبت به تداوم بسته بودن گذرگاه لاچین

وی گفت، شهروندانی که از مشکلات جدی سلامت رنج می برند از دارو و مراقبت های بهداشتی محروم شده اند. تامین غذا و دیگر مایحتاج ضروری با اختلال مواجه شده و به نظر می رسد ۱۲۰ هزار نفر از شهروندان، در واقع در شرایط گروگان بسر می برند.

نخست وزیر ارمنستان همچنین گفت: مدارس و مهد کودک هایی که از گاز برای گرم کردن استفاده می کنند مجبور شده اند فعالیت خود را متوقف کند و در نتیجه حدود ۲۲ هزار کودک از حق تحصیل محروم شده اند.

پاشینیان با اشاره به بحران انسانی در منطقه قره باغ گفت: این بحران در نتیجه عدم تعهد جمهوری آذربایجان نسبت به تعهدات بین المللی اش رخ داده است. همان طوری که بارها گفته شده بسته شدن گذرگاه لاچین نقض مستقیم و آشکار توافق سه جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ از سوی جمهوری آذربایجان تنها به این دلیل ساده است که طبق ماده ۶ این توافق گذرگاه لاچین تحت کنترل نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ است و باکو امنیت تردد شهروندان، وسایل نقلیه و کالاها در این کوریدور را تضمین می کند.

صبح روز دوشنبه، گروهی از مردم جمهوری آذربایجان که خود را اکولوژیست (بوم شناس) معرفی می‌کردند، کریدور لاچین را که تنها جاده ارتباطی ارمنستان و قره باغ کوهستانی است، مسدود کردند.

ابراز نگرانی روسیه

به گزارش رویترز، روسیه نیز روز پنجشنبه از بسته شدن گذرگاه لاچین که ارمنستان را به قره باغ متصل می کند ابراز نگرانی کرد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که این گذرگاه به زودی باز شود.

درخواست گوترش برای تضمین تردد آزاد و امن از این گذرگاه

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نیز ضمن ابراز نگرانی از اوضاع اخیر پیرامون این گذرگاه از دو طرف خواست در زمینه تنش زدایی گام بردارند.

تارنمای رادیو عمومی ارمنستان گزارش داد گوترش همچنین خواستار تضمین تردد آزاد و امن در سراسر این کوریدور در راستای توافقات قبلی شد.

نگرانی بین‌المللی نسبت به تداوم بسته بودن گذرگاه لاچین

وی همچنین بار دیگر حمایت خود را از تلاش های میانجی گرایانه در این منطقه تکرار کرد.

به گزارش ایرنا، مناتساکان سفاریان، سرپرست وزارت امور خارجه ارمنستان، روز چهارشنبه در نشستی با دیپلمات‌های خارجی گفت: جمهوری آذربایجان از مدت‌ها قبل برای محاصره قره‌باغ کوهستانی برنامه‌ریزی کرده بود تا یک بحران انسانی در آنجا ایجاد کند.

سفاریان گفت: اقدامات جمهوری آذربایجان در روزهای اخیر از جمله تعدادی از حوادث مشابه در کریدور لاچین، نقض مداوم آتش بس و اختلال در گاز رسانی به قره باغ به وضوح این سیاست را نشان می‌دهد.

وی گفت: مسدود شدن کریدور لاچین از سوی جمهوری آذربایجان یک برنامه از پیش طراحی شده بود.

وزارت خارجه ارمنستان تاکید کرد که اقدامات جمهوری آذربایجان تلاش‌ها برای برقراری ثبات و صلح در منطقه را تضعیف می‌کند.

خبرگزاری رسمی ارمنستان پیشتر گزارش داد: در پی انسداد گذرگاه لاچین به دست شهروندان جمهوری آذربایجان و قطع گاز منطقه قره باغ، ساکنان این منطقه ارمنی‌نشین با کمبود بنزین، گازوئیل و گاز مایع مواجه شده و وادار به صرفه جویی در مصرف سوخت شده اند.

اتحادیه اروپا به دنبال انسداد گذرگاه لاچین توسط شهروندان جمهوری آذربایجان از مقام‌های این کشور خواست تا امنیت تردد و آزادی را در سراسر این گذرگاه را تضمین کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha