۲۳ آذر ۱۴۰۱، ۶:۲۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84969612
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سرمایه گذاری ۱.۴میلیارد دلاری عربستان در صنایع نظامی

تهران- ایرنا- احمد العوهلی، رئیس سازمان صنایع نظامی عربستان روز سه شنبه گفت که این کشور حدود ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال سعودی (معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار) در دو سال گذشته در صنایع نظامی سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، الهوهلی افزود: حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال سعودی (حدود ۸۷۷ میلیون دلار) در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، صرف تحقیق و توسعه در صنایع بومی نظامی عربستان شده است.

وی همچنین گفت: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰، با سرمایه‌گذاری دولتی عربستان در بخش صنایع نظامی این کشور، حدود ۲۵.۲ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی عربستان کمک شود.

در همین حال، ولید ابو خالد، مدیر اجرایی شرکت صنایع نظامی عربستان سعودی، گفت: این کشور قصد دارد در سال‌های آینده روی سامانه‌های دفاعی بدون‌سرنشین، رادارها و سامانه‌های امنیتی الکترونیکی سرمایه‌گذاری کند.

ابوخالد همچنین گفت که عربستان به لحاظ بودجه نظامی در مقام سوم پر هزینه ترین کشورها قرار داشت، اما امروزه به خاطر اصلاح هزینه ها این مقام به نهم کاهش یافته است.

عربستان امیدوار است که ساخت تجهیزات نظامی بومی بتواند، هزینه های نظامی هنگفت آن از خارج را کاهش دهد، به طوری که بسیاری از هزینه های دفاعی این کشور صرف خرید سلاح از کشورهای خارجی می شود.

براساس این گزارش، هزینه نظامی عربستان در سال آینده میلادی بازهم افزایش خواهد یافت و از ۲۴۵ میلیارد ریال در سال ۲۰۲۲ به ۲۵۹ میلیارد ریال در سال آینده میلادی خواهد رسید.

هر دلار آمریکا معادل ۳.۷۶ ریال سعودی است.

عربستان، در حالی از تلاش برای بومی کردن سلاح و سامانه‌های نظامی خود خبر می‌دهد که کارشناسان نظامی منطقه بارها تاکید کرده‌اند که این کشور توان فکری، علمی و عملی اجرای چنین طرح‌هایی را ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha