از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

تهران-ایرنا- تقلای آمریکا برای بدعت گذاری در سازمان ملل به بهانه حمایت از زنان ایرانی، تداوم مداخله‌جویی آمریکا و اتهام پراکنی علیه ایران در حمایت از اغتشاشات، دیدار اولیانوف با گروسی، اعلام بحران شدید انرژی در اروپا و اذعان آمریکاییها به تعامل با روسیه؛مهمترین عناوین خبری بین الملل ایرنا درچندساعت گذشته است.

**المشاط: محاصره ائتلاف آمریکایی باعث محرومیت مردم یمن شده است

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن دوشنبه شب گفت که محاصره ائتلاف آمریکایی باعث محرومیت مردم یمن شده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

مهدی المشاط با اشاره به محاصره و تجاوز آمریکا به یمن تاکید کرد که این امر تأثیر زیادی بر زیرساخت‌ها و خدمات و قطع حقوق کارکنان دولت داشته است.

وی افزود: محاصره آمریکا یکی از مهم ترین موانع موجود برای ارائه خدمات بهداشتی، برق، آب سالم و راه بوده و هست که باعث رنج‌ یمنی‌ها و محرومیت آنها از این خدمات و افزایش هزینه‌های آنها شده است.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن اضافه کرد: توقف حمایت‌های اندک نهادهای بین المللی بخشی از اقدامات کشورهای متجاوز و در راس آنها آمریکا برای سوق دادن کشور به سمت بدتر شدن وضعیت خدمات رسانی به مردم است.

المشاط در پایان گفت که انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از راه حل‌هایی است که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم و می‌تواند هزینه خدمات را کاهش دهد و به بهبود کیفیت و تداوم آنها کمک کند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آن‌ها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

https://irna.ir/xjLdPw

**وزیر خارجه ترکیه: آماده همکاری با سوریه هستیم

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دوشنبه شب گفت که آنکارا آماده همکاری و گفت وگو با سوریه هست.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وزیر خارجه ترکیه افزود که این کشور آماده است تا در زمینه مبارزه با تروریسم، پیشبرد روند سیاسی سوریه و بازگشت آوارگان با طرف سوری همکاری کند.

چاووش اوغلو همچنین گفت که سرویس‌های اطلاعاتی سوریه و ترکیه در حال انجام مذاکراتی هستند.

وی افزود که در صورت جدی بودن دولت سوریه، آمادگی همکاری و گفت وگو با آنها را داریم.

پیش تر وزیر خارجه روسیه در سخنانی با تاکید بر ضرورت حل و فصل مشکلات میان سوریه و ترکیه از طریق گفت‌ وگو، از فراهم شدن مقدمات این گفت‌ وگو خبر داد.

خبرگزاری رویترز ۱۲ آذر در گزارشی مدعی شده بود: دمشق با تاکید بر لزوم خروج نیروهای نظامی ترکیه، پیشنهاد دیدار سران دو کشور در حضور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را رد کرده است.

رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد: دمشق معتقد است چنین دیداری در آستانه انتخابات سال آینده میلادی ترکیه به سود اردوغان تمام خواهد شد به خصوص اگر قصد ترکیه در مورد بازگرداندن ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوری به کشورشان در آن مطرح شود.

پیشتر رئیس جمهور ترکیه از احتمال دیدار با همتای سوری خود خبر داده بود.

https://irna.ir/xjLdPH

**آمریکا: با روسیه این هفته در تعامل خواهیم بود

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن اعلام کرد که نمایندگان آمریکا این هفته با مقامات روسیه تعامل خواهند داشت.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن عصر دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود که نمایندگان آمریکا در هفته جاری با مقامات روسیه تعامل خواهند داشت اما از ارائه اطلاعات بیشتر خودداری کرد.

سالیوان اظهار داشت: وقتی صحبت از رویارویی و عقب‌ راندن تجاوز روسیه به میان می‌آید، از هیچ کسی فرار نمی‌کنیم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: سیاست خود را در قبال اوکراین تغییر نمی‌دهیم.

همزمان با تشدید جنگ اوکراین، آمریکا و روسیه با یکدیگر زندانی تبادل کردند و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۱۷ آذر ماه از آزادی "بریتنی گراینر" بستکبالیست آمریکایی زندانی در روسیه خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که بریتنی گراینر بستکبالیست آمریکایی از زندان در روسیه آزاد شده و حال وی خوب است.

با این حال پال ویلان یک آمریکایی دیگر که در روسیه بازداشت می باشد، آزاد نشده است.

بایدن اضافه کرد: آزادی گراینر یا ویلان یک انتخاب نبود. روس ها پرونده ویلان را به شکل دیگری نگاه می کنند.

رئیس جمهور آمریکا در مورد پال ویلان تفنگدار سابق ارتش آمریکا که همچنان در روسیه در بازداشت به سر می برد، ادعا کرد: روسیه به دلایل کاملا نامشروع، رفتاری متفاوت با پرونده پال دارد.

وی افزود: اگرچه ما هنوز موفق به آزادی پال نشده ایم، اما تسلیم نخواهیم شد.

شبکه خبری ای بی سی نیوز نیز اعلام کرد به گفته مقامات آمریکایی ، واشنگتن در مقابل، ویکتور بوت شهروند روس که به اتهام قاچاق سلاح در آمریکا زندانی بوده را آزاد کرده است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا از آزادی ویکتور بوت شهروند روسیه متهم به قاچاق اسلحه ابراز نگرانی و ادعا کرد که بوت باز هم به قاچاق سلاح روی خواهد کرد.

این مقام ارشد پنتاگون که نام او فاش نشده است گفت: من فکر می‌کنم این نگرانی وجود دارد که ویکتور بوت به فعالیت گذشته خود باز خواهد گشت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که آزادی بوت "یک تصمیم گیری سخت بوده که این تصمیم گیری در نهایت توسط رییس جمهور آمریکا گرفته شده است."

به گزارش ایرنا، ویکتور بوت به اتهام توطئه برای فروش ده‌ها میلیون دلار سلاح که به گفته مقامات آمریکایی قرار بود علیه آمریکایی‌ها استفاده شود، به ۲۵ سال زندان محکوم شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدس پرس نوشت: موافقت بایدن با آزادی یک دلال سلاح روس که زمانی با نام مستعار "تاجر مرگ" شناخته می‌شد، نشان دهنده فشار فزاینده بر دولت آمریکا برای بازگرداندن گراینر به آمریکا است.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا که برای آزادی آمریکایی‌ها در روسیه تحت فشار قرار داشت از کرملین خواسته بود «بریتنی گراینر» بسکتبالیست آمریکایی را که به جرم حمل مواد مخدر به ۹ سال زندان محکوم کرده است، آزاد کند.

پرونده گراینر در آمریکا توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. یک مقام روس اعلام کرده بود روسیه فقط با مبادله یک به یک شامل گراینر و بوت یا مبادله دو به دو موافقت خواهد کرد. روس‌ها بر این باورند که معامله دو به یک قابل قبول نیست.

https://irna.ir/xjLdQ۲

**بحران انرژی در اروپا / مقام ایالتی آلمان: شهروندان دوش دو دقیقه‌ای بگیرند

یک مقام ایالتی آلمان که کشورش با فشارهای اقتصادی و سیاسی فزاینده ناشی از هزینه‌های انرژی و مواد غدایی و همچنین تورم شدید مواجه شده، توصیه‌هایی چون محدود کردن استفاده از آب گرم در حمام به دو دقیقه و ترک خانه پس از خاموش کردن تمام وسایل گرمایشی کرده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

آلمان از جمله کشورهای اروپایی می باشد که بیشترین آسیب را از بحران انرژی دیده است.

راینر هاسلوف سیاستمدار آلمانی که از سال ۲۰۱۱ به عنوان رئیس دولت ایالت زاکسن - آنهالت فعالیت می کند، همچنین گفت که متاسقم که خانه خودم هم برای گرم شدن به گاز وابسته است .

او گفت که خانواده اش اکنون در لیست انتظار برای پمپ حرارتی هستند و امیدوارند تابستان آینده نصب شود.

بنا به گزارش اسپوتنیک، این غول اقتصادی اروپای مرکزی پس از امضای کمپین اتحادیه اروپا برای تحریم‌های ضد روسیه و تلاش برای تعیین سقف‌های قیمت انرژی برای نفت روسیه، با افزایش شدید هزینه‌های انرژی و کاهش دسترسی شهروندانش مواجه شده است.

در ماه سپتامبر، مایکل کرچمر، رئیس ساکسونی، ایالتی که با آنهالت هم مرز است، هشدار داد که برلین بدون گاز روسیه در حال ورشکستگی است و مقامات باید هر کاری که می توانند برای پایان دادن به "وضعیت اضطراری شدید انرژی" ناشی از این بحران انجام دهند که اولین آن توقف درگیری ها در اوکراین است.

کرچمر، که همچنین معاون حزب CDU آلمان است، گفت: ما امروز می بینیم که بدون گاز روسیه نمی توانیم کاری کنیم. تحریم های ما در این کمبود نقش داشت. ما باید با تمام توان تلاش کنیم تا به این مناقشه پایان دهیم تا همکاری اقتصادی با روسیه از سر گرفته شود.

آلمان در حال حاضر در آستانه رکود اقتصادی است و با فشارهای اقتصادی و سیاسی فزاینده ناشی از هزینه های انرژی و مواد غذایی و تورم شدید مواجه شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بارها تاکید کرده است که مسکو آماده عمل به تمام تعهدات قراردادی خود برای فروش انرژی به اروپا، از جمله به آلمان، و امضای قراردادهای جدید در صورت نیاز است.

پوتین ماه مه هشدار داد که تلاش‌های بروکسل برای جدا کردن اتحادیه اروپا از روسیه در بخش انرژی اقدامی "انتحاری" خواهد بود و منجر به از دست دادن قدرت رقابتی اتحادیه اروپا در برابر رقبای اصلی اش خواهد شد.

https://irna.ir/xjLdPY

**رئیس پارلمان سوریه: توطئه‌ها علیه دمشق به دلیل حمایت از فلسطین است

رئیس پارلمان سوریه دوشنبه شب در دیدار و گفت وگو با رئیس شورای ملی فلسطین گفت که توطئه سال‌های گذشته علیه این کشور، به دلیل حمایت از فلسطین بوده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

«حموده صباغ» در دیدار با «روحی فتوح» رئیس شورای ملی فلسطین و هیأت همراه، گفت: توطئه و جنگ علیه سوریه در سال‌های گذشته ناشی از مواضع اصولی و قاطع این کشور در قبال آرمان فلسطین و حقوق ملت فلسطین برای بازگرداندن سرزمین‌های اشغالی و ایجاد کشوری مستقل با پایتختی قدس است.

وی همچنین بر اهمیت تقویت همکاری‌های دو مجلس برای خدمت به آرمان‌های دو ملت برادر و حمایت از اهداف عادلانه آنها در محافل منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد.

رئیس پارلمان سوریه افزود که دمشق از ملت فلسطین برای تحقق آرمان خود حمایت و به آنها کمک می‌کند.

از سوی دیگر رئیس شورای ملی فلسطین از پایدرای و مقاومت مردم و ارتش سوریه در مقابله با جنگ تروریستی که حاکمیت و تمامیت ارضی کشورشان را هدف قرار داده است، قدردانی کرد.

وی پیروزی سوریه بر تروریسم را پیروزی فلسطین و ملت عرب و شکست پروژه خاورمیانه بزرگ و مقدمه‌ای برای ساختن نظم جهانی چند قطبی جدید دانست.

فتوح در ادامه به نقش فعال سوریه در حمایت از وحدت مردم فلسطین اشاره کرد و گفت که این کشور در طول تاریخ حامی اصلی فلسطین بوده و با آوارگان فلسطینی در داخل خاک خود به عنوان یک شهروند سوری رفتار کرده و فداکاری‌های بزرگی برای آنان انجام داده است.

رئیس شورای ملی فلسطین همچنین بر ضرورت تعمیق و تقویت همکاری‌های مشترک بین دو کشور به ویژه در مسائل پارلمانی تاکید کرد.

https://irna.ir/xjLdQ۴

**دیدار اولیانوف با گروسی

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی روز دوشنبه با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در توئیتر خود، از دیدار و گفت و گو با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.

اولیانوف در توئیتی نوشت: امروز با رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بحث و گفت و گو در مورد تعدادی از موضوعات مهم مورد علاقه طرفین ملاقات کردم. مثل همیشه گفت و گوها حرفه‌ای و سازنده بود.

اولیانوف و گروسی در ۹ شهریور نیز با یکدیگر دیدار کرده بودند. اولیانوف در خصوص آن دیدار گفت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برنامه‌های خود را برای حضور دائمی متخصصان آژانس در نیروگاه اتمی زاپروژیا اوکراین تایید کرد. روسیه از این قصد استقبال می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در ۱۶مهرماه نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به شرایط ناامن نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین هشدار داد.

«رافائل گروسی» مدیرکل این نهاد بین المللی در این بیانیه تاکید کرد گلوله‌باران هفته گذشته آخرین منبع برق نیروگاه را قطع کرده و اکنون این بزرگترین تاسیسات اتمی اروپا به دیزل ژنراتورهای اضطراری وصل شده است.

نیروگاه زاپروژیا که در جنوب شرقی اوکراین واقع شده، از زمان آغاز جنگ در ماه فوریه (۵ اسفند) تحت کنترل نیروهای روسیه بوده است.

گروسی در بیانیه مزبور با اشاره به اینکه از سرگیری گلوله باران و هدف قرار دادن تنها منبع نیروی خارجی نیروگاه، به شدت غیرمسئولانه بوده، خواستار حفاظت از نیروگاه شد.

حفاظت از نیروگاه زاپروژیا در ماه جاری به یکی از جدی ترین نگرانی ها در جنگ اوکراین بدل شده است. این امر به ویژه پس از تهدیدات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه که اعلام کرده بود برای رسیدن به موفقیت دست به اقدامات شدیدتر می زند، نگرانی های بسیاری را برانگیخته است.

https://irna.ir/xjLdQ۶

**تداوم مداخله‌جویی آمریکا و اتهام پراکنی علیه ایران در حمایت از اغتشاشات

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم مداخله جویی دولت بایدن در امور داخلی ایران، بار دیگر به حکم اعدام یکی از محکومان اغتشاشات اخیر بدون اشاره به نقش واشنگتن در این ناآرامی ها واکنش نشان داد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در اظهاراتی مداخله جویانه، اعدام دومین محکوم اغتشاشات اخیر از سوی جمهوری اسلامی ایران را محکوم و با تکرار ادعاهایش، جمهوری اسلامی ایران را به ترس از آنچه او "مردم" خواند، متهم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن در تداوم مداخله جویی های واشنگتن در امور داخلی ایران، با حمایت از ناآرامی ها گفت که اعدام مجیدرضا رهنورد را به شدت محکوم می کنیم.

این مقام آمریکایی مدعی شد: صدور احکام بسیار سنگین و اکنون نخستین اعدام در ملاء عام، برای ارعاب مردم ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم اتهام پراکنی های خود ادعا کرد: آنها می‌خواهند مخالفان را سرکوب کنند و این اعدام‌ها نشان می‌دهد که تا چه اندازه از مردم خود می‌ترسد.

وی مدعی شد:در حالی که مقامات ایران به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهند، باید بدانند که ایالات متحده و مهمتر از آن جهان نظاره گر هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: با هماهنگی متحدان و شرکایمان در سراسر جهان، برای مقابله با نقض حقوق بشر ایران ادامه خواهیم داد.

عامل شهادت شهیدان زینال‌زاده و رضازاده روز دوشنبه در ملاعام به دار مجازات آویخته شد. مجیدرضا رهنورد در خیابان حرعاملی مشهد با سلاح سرد به نیروهای حافظ امنیت حمله و حسین زینال‌زاده را با چندین ضربه متوالی چاقو به سر و گردن و بدن و سپس دانیال رضازاده را با ضربه چاقو به گردن به شهادت رساند.

بر اساس این گزارش، این تروریست در جریان حمله تروریستی خود، چهار فرد دیگر که در مسیرش بودند را نیز مجروح کرده و از محل حادثه گریخت. دادگاه، این متهم را با اتهام محاربه به اعدام در ملاعام محکوم کرد.

حکم صادره پس از بررسی مجدد توسط قضات دیوان عالی کشور و تایید آن‌ها و سپری شدن همه تشریفات قانونی و شرعی، صبح امروز در ملاعام و با حضور جمعی از مردم شهر مشهد اجرا شد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی بعد از اجرای حکم از کلیه عوامل انتظامی و امنیتی که در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به انجام وظایف قانونی خود اقدام کرده و به مطالبات عمومی در جهت برقراری نظم و امنیت و برخورد با اغتشاشگران وقانون شکنان پاسخ گفتند، تقدیر و تشکر کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی نیز در واکنش به اجرای اولین حکم اعدام در ارتباط با ناآرامی های اخیر در ایران، فرد اعدام شده را یک معترض و اعدام او را یک "اقدام تشدید کننده وحشتناک" خواند و مدعی شد که حکومت ایران مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در تداوم دخالت در امور داخلی ایران ادعا کرد: اعدام محسن شکاری نشان دهنده تشدید وحشتناک تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفان و اعتراضات است.

دولت بایدن به همراه متحدان غربی خود، از آغاز حوادث داخلی ایران، حمایت از ناآرامی ها را در دستور کار خود قرار داده و از برهم زنندگان نظم عمومی حمایت و با برگزاری نشست هایی با مخالفان جمهوری اسلامی ایران بر اقدامات ضد ایرانی خود شدت بخشیده و بر فهرست تحریم های ضد ایرانی به بهانه نقض حقوق بشر افزوده است.

دولت بایدن مدعی است که تغییر رژیم در ایران حمایت نمی کند اما از آغاز حوادث ایران، با مخالفان جمهوری اسلامی ایران همسو بوده و به صراحت اعلام کرده است که به جای تمرکز بر مذاکرات برای احیای برجام، بر حوادث داخلی ایران متمرکز شده اما نقش خود را در این ناآرامی ها منکر شده است.

غرب به رهبری آمریکا سوم آذرماه در ژنو سوئیس، قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه ناآرامی های ایران، با عنوان آنچه "وضعیت حقوق بشر در ایران" خوانده شده است، به تصویب رساند.

این قطعنامه با ۲۵ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان ۶ کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. کشورهای بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات و ازبکستان به قطعنامه رای ممتنع داده‌اند.

معاون بایدن، پس از دیدار با یکی از به اصطلاح فعالان حقوق بشر که از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و حامیان افزایش تحریم ها علیه ملت ایران است، دوم نوامبر /۱۱ آبان ماه همزمان با نشست غیررسمی (آریا فرمولا) و ضد ایرانی سازمان ملل درباره حوادث اخیر ایران، در بیانیه ای قصد واشنگتن برای همکاری با شرکا به منظور حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را اعلام کرد.

آمریکا قرار است قطعنامه حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را به بهانه حمایت از زنان ایرانی و ناآرامی ها در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۳ آذرماه) در سازمان ملل مطرح کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در باره حذف ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفته است : جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

مقام ارشد وزارت خارجه ایران تصریح کرد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند. این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین المللی است. اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، با اشاره به موارد ذکر شده از دبیرکل سازمان ملل خواست که در ظرفیت خود به عنوان حافظ منشور ملل متحد و در چارچوب مسئولیت‌های دبیرکل از اصول منشور ملل متحد حمایت و در این چارچوب از تلاش‌های غیرسازنده و مخرب به رهبری امریکا در قبال ایران جلوگیری کند چرا که این رویه مشارکت فعال و جامع همه دولت‌های عضو در فعالیت‌های سازمان ملل را در معرض خطر قرار می‌دهد.

https://irna.ir/xjLdQb

**گروه ۷ برای مقابله با گرمایش زمین باشگاه آب و هوا تاسیس می‌کند

اولاف شولتز صدراعظم آلمان اعلام کرد که قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان در گروه ۷ تصمیم گرفته‌اند یک باشگاه بین‌المللی آب و هوا برای مقابله با گرمایش زمین ایجاد کنند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

شولتز که دوشنبه پس از نشست مجازی سران گروه ۷ در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود، با دعوت از کشورها برای پیوستن به کلوپ بین‌المللی آب و هوا، گفت: تاسیس باشگاه آب و هوا را نباید تنها به عنوان یک ابتکار از سوی گروه ۷ دانست بلکه این موضوع باید یک تعهد جهانی باشد.

وی با دعوت از کشورهای علاقه‌مندی که سیاست‌های بلندپروازانه‌ای را در زمینه آب و هوا دنبال می‌کنند برای پیوستن به این باشگاه، افزود: به اتفاق هم می‌توانیم مفهوم و ساختار این باشگاه را در ماه‌های آتی شکل دهیم.

صدر اعظم آلمان تاکید کرد: باشگاه آب و هوا انحصاری نیست بلکه قرار است حتی‌المقدور تمامی کشورهای دنیا امکان مشارکت در آن را داشته باشند تا بتوانیم با تعامل حداکثری به خوبی از عهده وظیفه‌ای که در راستای حفاظت از سیاره و محیط زیست خود و تحویل آن به نسل‌های آینده داریم، برآییم.

شولتز همچنین خاطرنشان کرد که گروه ۷ از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به همراه آژانس بین‌المللی انرژی، خواست تا میزبان دبیرخانه موقت باشگاه آب و هوا باشد.

ایده تاسیس بااشگاه آب و هوا برای اولین بار در جریان نشست سران گروه ۷ در المائو آلمان در ماه ژوئن سال‌جاری میلادی مورد بحث قرار گرفت و رهبران گروه ۷ در آن زمان به توافق رسیدند تا این باشگاه بین دولتی تا پایان سال جاری راه‌اندازی شود.

سران گروه ۷روز دوشنبه و در جریان نشست مجازی خود، طرح سند اولیه اهداف و ساختار باشگاه آب و هوا را تأیید کردند که در این طرح، اهداف اصلی، معیارهای مشارکت و گام‌های برنامه‌ریزی‌شده برای توسعه بیشتر این باشگاه تشریح شده است.

بر اساس این سند، همه کشورهایی که خود را نسبت به اجرای کامل و موثر توافقنامه پاریس و تصمیمات مربوط به آن متعهد می‌دانند و تلاش‌هایی را برای محدود کردن افزایش سالانه دمای کره زمین در حد ۱.۵ درجه سانتیگراد دنبال می‌کنند، امکان پیوستن به این باشگاه را دارند.

https://irna.ir/xjLdPX

**بایدن: نیرو به اوکراین نمی‌فرستیم/ فقط تجهیزات ارسال می‌کنیم

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن نیرو به اوکراین نمی‌فرستد بلکه فقط تجهیزات ارسال می‌کند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی افزود که واشنگتن قصد ندارد نیروهای خود را به اوکراین بفرستد و در عوض خود را به ارائه حمایت مادی با تجهیزات و تسلیحات به این کشور محدود می‌کند.

بایدن در پاسخ به خبرنگاری درباره برنامه‌های آمریکا برای افزایش تعداد نیروهای نظامی آمریکا در اوکراین گفت: «آیا ما به اوکراین نیرو می‌فرستیم؟ نه.

رئیس جمهور آمریکا سپس تصریح کرد: مانند گذشته تجهیزات نظامی را با میلیاردها دلار ارسال می‌کنیم.

شبکه خبری ان بی سی به نقل از سه مقام آمریکایی که نامشان بیان نشده گزارش داده بود که آمریکا می خواهد تعداد نیروهای نظامی خود در اوکراین را افزایش دهد تا کنترل عرضه تسلیحات به این کشور و نیز کمک به استفاده از سامانه‌های حیاتی را تقویت کند.

«جِنِت یلن» وزیر خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرده است دولت بایدن آماده است تا هر زمان که لازم باشد، به کمک های چند میلیارد دلاری خود به اوکراین ادامه دهد.

بر اساس گزارش شبکه خبری بلومبرگ، دولت آمریکا وعده داده ۳۸ میلیارد دلارکمک نظامی به اوکراین ارسال کند و تاکنون نیز به طور مستقیم ۱۳ میلیارد دلار به این کشور کمک کرده است.

یلن در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه خبری سی بی اس در پاسخ به این پرسش که حمایت آمریکا تا کی ادامه خواهد یافت، گفت «تا هر زمان که لازم باشد».

این اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا سخنان بایدن را تایید می کند. بایدن روز یکشنبه در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین تایید کرد که حمایت آمریکا از اوکراین ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارش کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا گفت کشورش متعهد است مادام که روسیه در این جنگ مقصر است، به حمایت های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین ادامه دهد.

گروه هفت و اتحادیه اروپا سقفی را برای درامدهایی که روسیه می تواند از صادرات نفت دریافت کند و همچنان دسترسی این کشور به خدمات مهم کشتیرانی ارائه شده توسط شرکت های اتحادیه اروپا و انگلیسی، تعیین کرده اند. این تلاش اتحادیه اروپا از ۵ دسامبر (۱۴ آذر) آغاز شده است.

https://irna.ir/xjLdQm

**رئیس جمهور لهستان: روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را بپردازد
رئیس جمهور لهستان در جدیدترین واکنش به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین تاکید کرد مسکو باید تمامی هزینه‌های بازسازی کی‌یف را بپردازد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

آندژی دودا عصر دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با فرانک والتر اشتاینمایر همتای آلمانی خود در برلین گفت: وظیفه بازسازی اوکراین به عهده روسیه است و به اعتقاد من جامعه بین الملل باید دولت روسیه را وادار کند هزینه‌های این کار را تقبل کند.

رئیس جمهور لهستان افزود: در حقیقت، این کار یکی از وظایف مهمی است که جامعه بین الملل به عهده دارد و باید روسیه را وادار به این کار کند زیرا روسیه این جنگ را آغاز کرده است.

دودا خاطر نشان کرد: اگر کسی به کشوری حمله کند باید هزینه سنگینی بپردازد و این همان کاری است که باید ما روسیه را وادار به پذیرش آن کنیم.

دو هفته پیش نیز جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود قصد دارد با همتایان اروپایی خود درباره همه شیوه‌های حقوقی به منظور الزام روسیه به پرداخت هزینه بازسازی مناطق جنگ زده اوکراین، تبادل نظر کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

سه روز پس از آن یعنی پنجشنبه پنجم اسفند سال گذشته، پوتین عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد و این جنگ همچنان ادامه دارد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جمعه شب گفت نگران هستیم که جنگ در اوکراین از کنترل خارج و به جنگی مستقیم میان روسیه و ناتو تبدیل شود.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) همچنین آغاز جنگی بزرگ و همه گیر میان ناتو و روسیه را محتمل دانست.

استولتنبرگ البته مدعی شد که وی اطمینان کامل دارد که روسیه و اتحادیه اروپا از جنگ دوری خواهند کرد.

سخنان دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درحالی بیان می شود که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه پنجشنبه گذشته گفت که کشورهای عضو این پیمان غربی به صورت فزاینده و مستقیم در این جنگ، درگیر شده‌اند و حمایت کنونی آنان از کی‌یف، بسیار متنوع تر از چند ماه پیش شده که نشانگر سیاست واشنگتن و پیگیری کورکورانه اروپائیان از آن برای گسترش دامنه این درگیری است، آنان با افزودن بر خطرها، با آتش بازی می‌کنند.

https://irna.ir/xjLdQh

**درگیری سربازان چین و هند در خط مرزی

منابع خبری اعلام کردند که نیروهای هند و چین هفته گذشته در مرز مورد مناقشه هیمالیا با یکدیگر رویارویی جدیدی داشتند که منجر به زخمی شدن چند نفر از هر دو طرف شده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

پس از درگیری ژوئن ۲۰۲۰ که منجر به کشته شدن ۲۰ سرباز هند و دست‌کم چهار سرباز چین در مرزهای دو کشور شد، روابط میان این غول‌های آسیایی مجهز به سلاح هسته‌ای به پایین‌ترین حد رسیده است.

یک منبع خبری اطلاع داد، در پی تمرین‌های نظامی مشترک اخیر آمریکا و هند در نزدیکی مرز چین و هند، حادثه جدیدی در ۱۸ آذر ماه، منجر به جراحات جزئی تعدادی از پرسنل هر دو طرف شده است. یک منبع دیگر از ارتش هند گفت که حداقل ۶ سرباز هندی زخمی شده‌اند. چین هنوز به طور رسمی درباره این درگیری اظهار نظر نکرده است.

منابع خبری گفتند که سربازان چین به منطقه نزدیک خط مرزی نزدیک شده‌اند؛ جایی که توافق شده بود هیچ یک از دو طرف گشت‌زنی نکنند.

یکی از منابع وابسته به هند مدعی شد: این اقدام با عکس‌العمل نیروهای هندی به شیوه ای قاطعانه و قاطع روبه رو شد.

این منبع افزود: پس از درگیری، هر دو طرف "فورا از منطقه خارج شدند".

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، یک فرمانده هندی بعداً با همتای چینی ملاقات کرد تا «در مورد این موضوع مطابق با مکانیسم‌های ساختاری برای بازگرداندن صلح و آرامش گفت وگو کنند».

این حادثه در بخش تاوانگ در ایالت آروناچال پرادش در شمال شرقی هند رخ داد که مورد ادعای چین هم هست. پکن از این منطقه به عنوان تبت جنوبی یاد می‌کند.

رسانه‌های هند به نقل از منابع ناشناس گزارش داده‌اند که در این حادثه حدود ۳۰۰ عضو ارتش آزادی‌بخش خلق چین حضور داشتند و چین متحمل تعداد بیشتری مجروح شد.

از زمان نبرد مرگبار تن به تن در سال ۲۰۲۰، هر دو طرف هزاران سرباز را برای تقویت مرز اعزام کرده‌اند. چندین دور مذاکرات نتوانسته است تنش‌ها را کاهش دهد.

این منبع ارتش گفت که اوایل آذرماه در منطقه دمچوک لاداخ در شمال این کشور "رویارویی" دیگری بین نیروهای هندی و چینی رخ داده است.

مشخص نیست که آیا در این حادثه که اولین حادثه پس از سپتامبر ۲۰۲۰ بود، کسی مجروح شده است یا خیر.

این منبع ارتش گفت که افزایش فعالیت ارتش چین در لاداخ و همچنین نقض "احتمال" حریم هوایی توسط نیروی هوایی چین در همان منطقه صورت گرفته است.

این تنش‌ها به دنبال مانورهای نظامی مشترکی رخ می‌دهد که ماه گذشته به طور مشترک توسط هند و آمریکا در ایالت اوتاراکند در شمال هند که هم مرز با چین است، برگزار شد و پکن را خشمگین کرد.

منبع یاد شده گفت که سربازان چینی همچنین بنری در اعتراض به رزمایش نظامی هند و آمریکا به نمایش گذاشتند.

چین و هند دارای مرزهای طولانی هستند که در سال ۱۹۶۲ بر سر آن با هم جنگیدند. مسیر دقیق مرز که ارتفاع برخی از بخش‌های آن از سطح دریا بیش از ۴۰۰۰ متر است، هنوز مشخص نشده است.

هند تلاش می‌کند از نظر استراتژیک خود را به غرب نزدیک‌تر کند و همکاری امنیتی با ایالات متحده، ژاپن و استرالیا در منطقه آسیا و اقیانوسیه را تعمیق دهد.

این کشور همچنین نوسازی ۱۳۰ میلیارد دلاری نیروهای مسلح خود را آغاز کرده است - از جمله سفارش بالگردهای تهاجمی به ایالات متحده و یک سیستم دفاع موشکی به روسیه داده است.

پس از درگیری ۲۰۲۰، هند صدها برنامه تلفن همراه با منشاء چینی، از جمله پلت فرم رسانه اجتماعی محبوب TikTok را ممنوع کرد.

شرکت‌های چینی فعال در هند، از جمله تولیدکنندگان تلفن همراه شیائومی و هواوی، توسط مقامات محلی بارها مورد حمله قرار گرفته‌اند.

با این حال، تجارت دوجانبه دو کشور با حجم در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال همچنان پررونق است، اما واردات هند از چین بسیار بیشتر از صادرات آن است.

https://irna.ir/xjLdQj

**روسیه: احتمال پذیرش درخواست صربستان از سوی ناتو ضعیف است

سفیر روسیه در صربستان احتمال پذیرفته شدن درخواست بلگراد از سوی ناتو برای استقرار نیروهایش در کوزوو را ضعیف دانست.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

الکساندر بوتسان خارچنکو سفیر روسیه در صربستان عصر دوشنبه گفت: ناتو به احتمال زیاد درخواست الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان برای استقرار نیروهایش در کوزوو را رد خواهد کرد.

خارچنکو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «Zvezda» افزود: به راحتی می‌توان تصور کرد که چه نوع پاسخی را از سوی یک فرمانده ناتو در این خصوص انتظار داشت. طبیعتاً او خواهد گفت که این امر غیرقابل قبول است و KFOR (نیروی حافظ صلح بین‌المللی به رهبری ناتو در کوزوو) امنیت صرب‌های ساکن منطقه را تضمین خواهد کرد.

پس از آن که کوزوو یک افسر سابق صرب‌تبار را که متهم به اقدام تروریستی است، بازداشت کرد؛ صرب‌های شمال کوزوو جاده‌های اصلی را بسته و به سمت یک خودروی متعلق به دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کوزوو آتش و نارنجک پرتاب کردند.

بر اساس گزارش‌ها، پس از این تنش‌ها تعدادی از معترضان بازداشت شدند. اتحادیه اروپا، آمریکا و ناتو خواستار خویشتنداری طرف‌های درگیر در ناآرامی‌ها شدند.

ووچیچ مقام‌های پریشتینا از جمله آلبین کورتی نخست وزیر کوزوو را به دلیل «اقدامات یکجانبه بی‌شمار» به افزایش تنش‌ها متهم کرد.

وی گفت: وقتی فکر می‌کنید یک مشکل را حل کرده‌ایم یک مشکل دیگر ایجاد می‌شود.

الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان خواستار آزادی صرب‌هایی شد که در پی تنش‌های اخیر بازداشت شدند. وی گفت: پلیس کوزوو هیچ ارتباطی (به قسمت صرب‌نشین) ندارد. افراد مسلح خصوصا کسانی که تا بن دندان مسلح هستند، موجب ترس و وحشت در میان جمعیت صرب‌ها می‌شوند.

پیش از این موضوع تعویض پلاک خودروهای صرب‌های کوزوو که در نهادهای محلی وابسته به صربستان شماره شده بودند، به یک معضل پرتنش تبدیل شده بود.

ماموران پلیس، قضات، دادستان‌ها و دیگر کارکنان دولت در ماه نوامبر در پی دستور دولت کوزوو مبنی بر لزوم تعویض این پلاک‌ها با پلاک‌های صادر شده در کوزوو، کارهایشان را ترک کردند. این مساله پس از حدود ۲ سال با میانجیگری اتحادیه اروپا حل شد.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد اما بلگراد همچنان آن را سرزمین خود می‌داند.

https://irna.ir/xjLdQs

**تقلای آمریکا برای بدعت گذاری در سازمان ملل به بهانه حمایت از زنان ایرانی

دولت جو بایدن که از آغاز حوادث داخلی ایران، از ناآرامی ها و تداوم آن حمایت کرده است، در پی بدعت گذاری به بهانه حمایت از حقوق زنان در سازمان ملل متحد است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

آمریکا قرار است قطعنامه لغو عضویت ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را به بهانه حمایت از زنان ایرانی و ناآرامی ها در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۳ آذرماه) در سازمان ملل مطرح کند.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل شامگاه شنبه به وقت محلی مدعی شد: این هفته چشم جهانیان همچنین به سازمان ملل خواهد بود.

این مقام آمریکایی مدعی شد: ما باید به درخواست‌های رسای زنان و جامعه مدنی ایرانی برای حذف ایران از کمیسیون مقام زنان گوش دهیم.

گرینفیلد همچنین در حساب کاربری اش در توئیتر، تصویری از خود را در برابر اثر هنری مخالفان جمهوری اسلامی ایران با عنوان "چشمها بر ایران" در شهر نیویورک منتشر و ادعای فوق را مطرح کرده است.

دولت بایدن به همراه متحدان غربی خود، از آغاز حوادث داخلی ایران، حمایت از ناآرامی ها را در دستور کار خود قرار داده و از برهم زنندگان نظم عمومی حمایت و با برگزاری نشست هایی با مخالفان جمهوری اسلامی ایران بر اقدامات ضد ایرانی خود شدت بخشیده و بر فهرست تحریم های ضد ایرانی به بهانه نقض حقوق بشر افزوده است.

دولت بایدن مدعی است که تغییر رژیم در ایران حمایت نمی کند اما از آغاز حوادث ایران، با مخالفان جمهوری اسلامی ایران همسو بوده و به صراحت اعلام کرده است که به جای تمرکز بر مذاکرات برای احیای برجام، بر حوادث داخلی ایران متمرکز شده اما نقش خود را در این ناآرامی ها منکر شده است.

غرب به رهبری آمریکا سوم آذرماه در ژنو سوئیس، قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه ناآرامی های ایران، با عنوان آنچه "وضعیت حقوق بشر در ایران" خوانده شده است، به تصویب رساند.

این قطعنامه با ۲۵ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان ۶ کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. کشورهای بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات و ازبکستان به قطعنامه رای ممتنع داده‌اند.

کامالا هریس معاون بایدن، پس از دیدار با یکی از به اصطلاح فعالان حقوق بشر که از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و حامیان افزایش تحریم ها علیه ملت ایران است، دوم نوامبر /۱۱ آبان ماه همزمان با نشست غیررسمی (آریا فرمولا) و ضد ایرانی سازمان ملل درباره حوادث اخیر ایران، در بیانیه ای قصد واشنگتن برای همکاری با شرکا به منظور حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را اعلام کرد.

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای رئیس شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) و رئیس شصت و هفتمین کمیسیون مقام زن ارسال شده است، با اشاره به موارد ذکر شده از دبیرکل سازمان ملل خواست که در ظرفیت خود به عنوان حافظ منشور ملل متحد و در چارچوب مسئولیت‌های دبیرکل از اصول منشور ملل متحد حمایت و در این چارچوب از تلاش‌های غیرسازنده و مخرب به رهبری امریکا در قبال ایران جلوگیری کند چرا که این رویه مشارکت فعال و جامع همه دولت‌های عضو در فعالیت‌های سازمان ملل را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ایروانی در این نامه با اشاره به برگزاری نشست آتی شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) در تاریخ ۲۳ آذرماه سال‌جاری برای بررسی درخواست غیر قانونی آمریکا جهت پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن تاکید کرد: این درخواست بر پایه ادعاها و فرضیات جعلی علیه ایران صورت گرفته است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در نیویورک افزود: این درخواست غیر قانونی، نشان دهنده تلاشی دیگر توسط آمریکا برای سوء استفاده از سیستم سازمان ملل برای اهداف سیاسی خود است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره علیه سوء استفاده از نهادهای وابسته به سازمان ملل برای پیشبرد اهداف سیاسی هشدار داده، چون به اعتبار سیستم سازمان ملل لطمه وارد می کند.

سفیر و نماینده دائم ایران توجه دبیرکل سازمان ملل را به سیاست‌های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران وایجاد کمپین گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله فشارهای حداکثری سیاسی و اقتصادی بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷جلب و اضافه کرد: اگر این اقدامات غیر قانونی در سیستم سازمان ملل موفق شود برای کلیت سازمان ملل خیلی خطرناک خواهد بود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در باره حذف ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفته است : جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

مقام ارشد وزارت خارجه ایران تصریح کرد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند. این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین المللی است. اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.

کمیسیون مقام زن، نهادی زیرمجموعه سازمان ملل متحد است که از سال ۱۹۴۶ تلاش می‌کند در حوزه چالش‌ها و مشکلات زنان، راهگشا باشد. گرچه در برهه‌هایی مانند بسیاری دیگر از سازمان های بین‌المللی متاثر از تصمیمات و اقدامات سیاسی کشورهای اروپایی است اما نشست سالانه و ده روزه آن برای حل و فصل بسیاری از مشکلات زنان در حوزه عدالت جنسیتی، استانداردهای جهانی برای پیشرفت زنان و نابرابری‌های موجود در این حوزه تلاش می‌کند. این کمیسیون ۴۵ عضو دارد و جمهوری اسلامی ایران از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ براساس رای اکثریت اعضا به عضویت این نهاد درآمده است.

https://irna.ir/xjLdQq

**وزیر کشور عراق: باید مرزها با ایران و ترکیه را کاملا کنترل کنیم/ جزئیات آماده است

«عبدالامیر الشمّری» وزیر کشور عراق بر ضرورت کنترل کامل مرزها با ایران و ترکیه تاکید کرد و گفت جزئیات این طرح به دست نیروهای مرزبانی، تکمیل شده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، عبدالامیر الشمری وزیر کشور روز دوشنبه به همراه سرتیپ «قیس المحمداوی» معاون فرماندهی عملیات مشترک و تعدادی از فرماندهان و افسران عراقی در حالی وارد اقلیم کردستان شد که «احمد ریبر» وزیر داخلی اقلیم به استقبال آنها آمد.

بر اساس این بیانیه، هیات دولت مرکزی عراق شامل وزیر کشور، معاون فرماندهی عملیات مشترک، دستیار معاون وزیر در امور امنیت فدرال، تعدادی از افسران عملیات مشترک، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق، مدیر دایره اطلاع رسانی ریاست هسته اطلاع رسانی امنیتی وزارت کشور، فرمانده پلیس مرزی منطقه یک و افسران آن، با هیات اقلیم به ریاست ریبر احمد وزیر داخلی، فرمانده پلیس، رئیس ستاد نیروهای پیشمرگ و عده‌ای از افسران اقلیم، نشستی برگزار کردند.

الشمری در این دیدار بر «ضرورت کنترل کامل مرزها با ایران وترکیه» تاکید کرد و افزود: ضرورت شدیدی درباره این موضوع‌ها وجود دارد.

بیاینه وزارت کشور عراق افزود: فرماندهی مرزبانی، همه جزئیات در این باره را تجمیع و گام‌های اجرایی را آغاز کرده است.

سرلشگر «محمد سکر» فرمانده نیروهای مرزبانی عراق نیز در کنفرانسی مطبوعاتی پس از نشست با طرف‌های اقلیم کردستان از «هماهنگی خوب» با مقامات اقلیم درباره حمایت از مرزبانان عراقی در کنترل مرزها با ایران و ترکیه خبر داد. او همچنین گفت که «سازوکار پذیرش نیروهای داوطلب» برای این ماموریت «به زودی اعلام خواهد شد».

فرمانده مرزبانی عراق ادامه داد: امکانات فراهم شده برای منطقه مرزی اول، به منظور کنترل مرزها با ایران و ترکیه، کافی خواهد بود.

مشاور نخست‌وزیر عراق در امور اصلاحات امنیتی دوشنبه شب سازوکار جدید کشورش برای استقرار نیرو در مرزهای مشترک با ترکیه و ایران در راستای تلاش دولت به منظور کنترل کامل بر این مناطق مرزی را تشریح کرد.

شفق نیوز در این باره گزارش داد که «حسین علاوی» مشاور نخست‌وزیر عراق در امور اصلاحات امنیتی گفت: در زمینه استقرار نیروهای امنیتی و مرزبانی در مناطق مرزی و فرآیند توانمند سازی این نیروها و همچنین تأمین مالی زیرساخت‌های مورد نیاز برای تامین امنیت مرزها، نوعی همکاری و هماهنگی میان دولت عراق و دولت محلی اقلیم کردستان این کشور در جریان است.

وی گفت: وزارت کشور عراق در تلاش است تا از طریق نیروهای گارد مرزی، مکان‌ها و مسیرهای اصلی برای ایجاد مراکز ایست و بازرسی مرزی و پاسگاه‌ها را در خط صفر مرزی میان عراق و ایران از یکسو و عراق و ترکیه از سوی دیگر مشخص کند.

علاوی تصریح کرد: این اقدامات به منظور حل مشکل ۴۰ ساله در عراق صورت می‌گیرد و این مشکل؛ کنترل مرزهای مشترک با ایران و ترکیه و همچنین مرزهای بین‌المللی مشترک با دیگر کشورهای همسایه است.

وی همچنین افزود، نیروهای گارد مرزی عراق با همکاری نیروهای پیشمرگ کُرد در مناطق شمالی کشور مستقر می‌شوند و این تصمیم به دنبال درک متقابل میان بغداد و اربیل اتخاذ شده است.

۱۳ آذر نیز «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفته بود که محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر این کشور دستور استقرار فوری نیروهای ارتش عراق در مرزهای ایران و ترکیه را داده است و آنها فورا کنترل مرزها را در دست گرفتند.

وی هدف از این دستور السودانی را پایان تنش میان ایران و ترکیه با برخی گروه‌های (تجزیه طلب) کُرد در منطقه کردستان عراق بیان کرد.

یحیی رسول همچنین گفت: عراق اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور برای تعرض به کشورهای همسایه استفاده شود.

وی افزود: عراق نمی پذیرد از اراضی خود برای حمله به کشورهای همسایه استفاده شود. ما روابط خوبی با همه کشورهای همجوار داریم و به دنبال توسعه آن در راستای منافع عراق و کشورهای همسایه هستیم.

رسول با بیان اینکه فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بر کنترل مرزها از سوی نیروهای مرزبانی و کنترل خط صفر مرزی با ایران و ترکیه تأکید دارد، تصریح کرد: این دستور فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است که نیروهای مرزبانی عراق فورا کنترل مرزها را در دست گیرند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق افزود که السودانی همچنین دستور تقویت فرماندهی مرزبانی با سلاح و تجهیزات و نیروها را داده است تا مرزها به خوبی تحت کنترل قرار گیرد.

https://irna.ir/xjLdQx

**ترکیه در انتظار جنگنده‌های اف - ۱۶ آمریکا

معاون رئیس جمهور ترکیه می‌گوید آنکارا از واشنگتن انتظار دارد تا موضوع فروش جنگنده‌های اف - ۱۶ به ترکیه را محقق کند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

فواد اوکتای عصر دوشنبه در پیامی ویدئویی به مراسم اهدای جایزه تجاری جهانی ترکیه - آمریکا، گفت: محقق شدن هرچه سریع تر درخواست فروش جنگنده‌های اف - ۱۶ به ما، نه تنها برای ترکیه بلکه برای توان دفاعی و بازدارندگی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو اهمیت دارد.

معاون رئیس جمهور ترکیه افزود ترکیه از کنگره آمریکا انتظار دارد و امیدوار است که در این خصوص نقش مثبتی ایفا کند.

ترکیه از اینکه آمریکا برخی از شروط مندرج در متن نهایی بودجه پنتاگون درخصوص فروش جنگنده‌های اف - ۱۶ به ترکیه را حذف کرده، خرسند است.

مجلس نمایندگان آمریکا اجرای قرارداد ۶ میلیارد دلاری فروش ۴۰ فرونده از این جنگنده‌ها و نیز نوسازی ۷۹ فروند از جنگنده‌های مستهلک ناوگان نیروی هوایی ترکیه را منوط به موافقت آنکارا با برخی شروط کاخ سفید کرده بود.

https://irna.ir/xjLdQy

**زلنسکی: پوتین ریسک استفاده از سلاح هسته‌ای را نخواهد کرد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین معتقد است ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ریسک استفاده از سلاح هسته‌ای را در جنگ علیه اوکراین نخواهد کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

زلنسکی دوشنبه شب در مصاحبه‌ای گفت: بعید است پوتین از سلاح هسته‌ای علیه اوکراین استفاده کند، زیرا او از مرگ می‌ترسد و زندگی را دوست دارد.

رئیس جمهور اوکراین تاکید کرد: با دقت در رفتار پوتین، میل او به زندگی را دیده‌ام. رئیس جمهور روسیه زندگی را بسیار دوست دارد.

زلنسکی خاطرنشان کرد: پوتین حتی به دلیل وحشت از ابتلا به کووید یا سایر بیماری‌های واگیردار پشت یک میز طویل می‌نشیند.

وی افزود: مطمئن نیستم که آیا پوتین آماده استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است یا خیر زیرا او می‌داند که اگر این کار را انجام دهد، هر کشوری را به دشمن شخصی خود تبدیل خواهد کرد.

زلنسکی مدعی شد: جنگ روسیه علیه اوکراین در صورت مرگ پوتین، پایان خواهد یافت.

رئیس جمهور اوکراین افزود: ساختار قدرت پوتین در صورت مرگ وی فرو خواهد ریخت زیرا اقتدار روسیه به سادگی ناکارآمد خواهد شد.

از آغاز جنگ اوکراین بازیگران درگیر در بحران بارها از احتمال جنگ هسته‌ای سخن به میان آورده‌اند و به تازگی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهوری روسیه در گفت و گو با خبرنگاران در بیشکک پایتخت قرقیزستان به این موضوع پرداخته است.

وی افزود، در حالی که دکترین ایالات متحده یک حمله هسته‌ای پیشگیرانه را پیش‌بینی می‌کند، دکترین روسیه در مورد انتقام‌گیری است. اگر سیستم هشدار اولیه روسیه یک حمله موشکی را تشخیص دهد، صدها موشک ما پرواز خواهند کرد و متوقف کردن آنها غیرممکن خواهد بود.

او خاطر نشان کرد، اگر برخی از موشک‌های تهاجمی، روسیه را مورد حمله قرار دهند، «از دشمن چیزی باقی نمی‌ماند» و بازدارندگی هسته‌ای اینگونه عمل می‌کند.

پیشتر نیز مواضع تهدیدآمیز در این زمینه همواره از سوی برخی مقامات غربی ابراز شده بود.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا ۱۵ مهر ماه ۱۴۰۱ در مراسم جمع آوری کمک‌های مالی حزب دموکرات در نیویورک گفت که جهان برای نخستین بار پس از جنگ سرد در معرض خطر «آرماگدون» (آخرالزمان) هسته‌ای قرار دارد.

این اظهارات پس از آن مطرح شدکه پوتین ماه قبل از آن با اشاره به اینکه کشورش آمادگی استفاده از سلاح اتمی را در جنگ دارد، تاکید کرد که «این یک بلوف نیست.»

https://irna.ir/xjLdQB

**اذعان کاخ سفید به تداوم حمایت از اغتشاشات و رویکرد ضدایرانی به بهانه حقوق بشر

جیک سالیون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در راستای سیاست مداخله جویانه آمریکا و تداوم رویکرد دوگانه دولت بایدن و حمایت از اغتشاشات اذعان کرد که تحریم ها علیه ایران به بهانه حقوق بشر ادامه خواهد یافت.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید عصر دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در تداوم مداخله جویی دولت بایدن در امور داخلی ایران افزود: بسیاری اقدامات تحریمی را علیه کسانی که مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب ها هستند، انجام داده و اطلاع‌ رسانی کرده‌ایم.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن بدون اشاره به نقش واشنگتن و غرب در ناآرامی ها و اغتشاشات اخیر ایران اضافه کرد: نه تنها خودمان این کار را انجام داده‌ایم بلکه با کشورهای دیگر در سراسر جهان هماهنگ و همسو شده‌ایم و ائتلافی بین‌المللی را در محکومیت آنچه در ایران اتفاق می‌افتد، شکل دادیم.

وی با حمایت از برهم زنندگان نظم عمومی ایران با تکرار ادعای حمایت از ایرانیان مدعی شد: اقداماتی را انجام داده‌ایم تا توانایی ایرانیان را برای برقراری ارتباط بین خود و انتقال آنچه در کشورشان می‌گذرد به جهان خارج، ساده ‌تر کنیم و بتوانیم آنچه را در ایران می گذرد به وضوح نشان داده و حکومت را پاسخگو کنیم.

سالیوان با اذعان به تداوم مداخله جویی در امور ایران و حمایت از اغتشاشگران گفت: در کنار معترضان مسالمت‌جو، مطالبه‌گران حقوق زنان، مدافعین کرامت انسانی و حقوق مردم که خواستار یک زندگی بهتر هستند، ایستاده‌ایم.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در اظهاراتی مداخله جویانه، اعدام دومین محکوم اغتشاشات اخیر از سوی جمهوری اسلامی ایران را محکوم و با تکرار ادعاهایش، جمهوری اسلامی ایران را به ترس از آنچه او "مردم" خواند، متهم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن در تداوم مداخله جویی های واشنگتن در امور داخلی ایران، با حمایت از ناآرامی ها گفت که اعدام مجیدرضا رهنورد را به شدت محکوم می کنیم.

این مقام آمریکایی مدعی شد: صدور احکام بسیار سنگین و اکنون نخستین اعدام در ملاء عام، برای ارعاب مردم ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم اتهام پراکنی های خود ادعا کرد: آنها می‌خواهند مخالفان را سرکوب کنند و این اعدام‌ها نشان می‌دهد که تا چه اندازه از مردم خود می‌ترسد.

وی مدعی شد:در حالی که مقامات ایران به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهند، باید بدانند که ایالات متحده و مهمتر از آن جهان نظاره گر هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: با هماهنگی متحدان و شرکایمان در سراسر جهان، برای مقابله با نقض حقوق بشر ایران ادامه خواهیم داد.

عامل شهادت شهیدان زینال‌زاده و رضازاده روز دوشنبه در ملاعام به دار مجازات آویخته شد. مجیدرضا رهنورد در خیابان حرعاملی مشهد با سلاح سرد به نیروهای حافظ امنیت حمله و حسین زینال‌زاده را با چندین ضربه متوالی چاقو به سر و گردن و بدن و سپس دانیال رضازاده را با ضربه چاقو به گردن به شهادت رساند.

دولت بایدن به همراه متحدان غربی خود، از آغاز حوادث داخلی ایران، حمایت از ناآرامی ها را در دستور کار خود قرار داده و از برهم زنندگان نظم عمومی حمایت و با برگزاری نشست هایی با مخالفان جمهوری اسلامی ایران بر اقدامات ضد ایرانی خود شدت بخشیده و بر فهرست تحریم های ضد ایرانی به بهانه نقض حقوق بشر افزوده است.

دولت بایدن مدعی است که تغییر رژیم در ایران حمایت نمی کند اما از آغاز حوادث ایران، با مخالفان جمهوری اسلامی ایران همسو بوده و به صراحت اعلام کرده است که به جای تمرکز بر مذاکرات برای احیای برجام، بر حوادث داخلی ایران متمرکز شده اما نقش خود را در این ناآرامی ها منکر شده است.

غرب به رهبری آمریکا سوم آذرماه در ژنو سوئیس، قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه ناآرامی های ایران، با عنوان آنچه "وضعیت حقوق بشر در ایران" خوانده شده است، به تصویب رساند.

این قطعنامه با ۲۵ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان ۶ کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. کشورهای بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات و ازبکستان به قطعنامه رای ممتنع داده‌اند.

کامالا هریس معاون بایدن، پس از دیدار با یکی از به اصطلاح فعالان حقوق بشر که از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و حامیان افزایش تحریم ها علیه ملت ایران است، دوم نوامبر /۱۱ آبان ماه همزمان با نشست غیررسمی (آریا فرمولا) و ضد ایرانی سازمان ملل درباره حوادث اخیر ایران، در بیانیه ای قصد واشنگتن برای همکاری با شرکا به منظور حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را اعلام کرد.

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای رئیس شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) و رئیس شصت و هفتمین کمیسیون مقام زن ارسال شده است، با اشاره به موارد ذکر شده از دبیرکل سازمان ملل خواست که در ظرفیت خود به عنوان حافظ منشور ملل متحد و در چارچوب مسئولیت‌های دبیرکل از اصول منشور ملل متحد حمایت و در این چارچوب از تلاش‌های غیرسازنده و مخرب به رهبری امریکا در قبال ایران جلوگیری کند چرا که این رویه مشارکت فعال و جامع همه دولت‌های عضو در فعالیت‌های سازمان ملل را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در باره حذف ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفته است : جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

مقام ارشد وزارت خارجه ایران تصریح کرد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند. این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین المللی است. اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.

https://irna.ir/xjLdQM

**پکن: آمریکا تحریم‌های مقام‌های چین را فورا لغو کند

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین دوشنبه شب اعلام کرد، این کشور از آمریکا می‌خواهد که تحریم‌های خود علیه مقامات چینی را فورا لغو کرده و از مداخله در امور تبت پرهیز کند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه چین پس از آن بیان شد که آمریکا روز جمعه ۹ دسامبر (۱۸ آذر) تحریم‌هایی را علیه دو مقام ارشد چینی به دلیل آنچه که آنها نقض جدی حقوق بشر در منطقه خودمختار تبت نامیدند، اعمال کرد.

وانگ گفت: طرف آمریکایی تحریم‌های غیرقانونی را علیه مقامات چینی، تحت قوانین داخلی و به بهانه مسائل به اصطلاح حقوق بشری در تبت اعمال کرده است که دخالت آشکار در امور داخلی چین و نقض صریح هنجارهای اساسی در روابط بین‌الملل است و به شدت به روابط دو کشور آسیب وارد می‌کند.

وی افزود: چین قاطعانه با این اقدام آمریکا مخالف است و آن را به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین تصریح کرد: آمریکا حق اعمال تحریم‌های غیرقابل توجیه علیه سایر کشورها را ندارد و در موقعیتی نیست که نقش پلیس جهانی را بازی کند.

وانگ خاطرنشان کرد: چین برای حفظ حقوق و منافع مشروع خود اقدامات موثر و قاطعانه‌ای انجام خواهد داد.
https://irna.ir/xjLdQL

**حملات ائتلاف سعودی به الحدیده یمن

منابع خبری بامداد سه‌شنبه گزارش دادند، ائتلاف سعودی طی ۲۴ ساعت گذشته استان الحدیده یمن را هدف حملات هوایی، موشکی و توپخانه قرار داده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

اتاق عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان الحدیده اعلام کرد، پهپادهای شناسایی و جاسوسی ائتلاف سعودی وارد آسمان منطقه الجبلیه و حیس شدند و به گشت زنی پرداختند.

بر اساس این گزارش، حملات راکتی ائتلاف سعودی نیز در مناطق مختلفی از استان الحدیده ادامه داشته است و واحد توپخانه ائتلاف سعودی نیز مناطقی را در الجبلیه، حیس و مقبنه هدف قرار دادند.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و ۱۰ مهر پایان یافت.

پیش تر سرلشکر جلال الرویشان معاون دفاعی و امنیتی نخست وزیر یمن گفته بود که وضعیت نه صلح و نه جنگ یک تهدید است و تکیه ما بر اتحاد ملت و مسئولان است.

همچنین «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آن‌ها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

https://irna.ir/xjLdQp

**قطرگیت؛ رئیس پارلمان اروپا وعده اصلاح و شفافیت داد

رئیس پارلمان اروپا وعده داد در این نهاد که با رسوایی مالی به لرزه درآمده است، اصلاحات اجرا شود و شفافیت در دستور کار قرار گیرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

روبرتا متسولا رئیس پارلمان اروپا در اظهارات دیشب (دوشنبه) با ابراز «خشم، عصبانیت و ناراحتی» از آنچه در این نهاد در پرونده موسوم به «قطرگیت» رخ داد، از آغاز «تحقیقات داخلی» برای بررسی تمام حقایق مربوط به پارلمان اروپا خبر داد.

این مقام اروپایی اطمینان داد که برخی رویه‌ها در این نهاد بهبود می‌یابند و افزود: هیچ مصونیتی وجود نخواهد داشت (...) هیچ چیز پنهان نخواهد شد.

متسولا وعده داد: یک روند اصلاحی را راه اندازی خواهیم کرد تا ببینیم چه کسانی به دفاتر مرتبط با ما دسترسی دارند، این سازمان ها، سازمان های غیردولتی و افراد مرتبط چگونه تامین مالی می شوند و چه ارتباطی با کشورهای ثالث دارند.

رئیس پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت: ما شفافیت بیشتر را به ویژه در مورد جلسات با بازیگران خارجی درخواست خواهیم کرد.

پلیس بلژیک روز دوشنبه پس از زندانی شدن اوا کایلی نماینده منتخب یونان در بروکسل، به ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل یورش برد. این نماینده سوسیالیست پارلمان اروپا، که یکی از ۱۴ معاونت ریاست پارلمان را در اختیار دارد، مظنون است که از دوحه برای دفاع از منافع این کشور که در حال حاضر میزبان جام جهانی است، رشوه دریافت کرده است. در این تحقیقات چهار نفر دیگر نیز زندانی شدند.

در جریان ۲۰ مورد تفتیش صورت گرفته توسط پلیس، ۶۰۰ هزار یورو در خانه یکی از مظنونان، چند صد هزار یورو در یک چمدان در یک اتاق هتلی در بروکسل و حدود ۱۵۰ هزار یورو دیگر در آپارتمان متعلق به یک نماینده پارلمان اروپا کشف و ضبط شد.

در پی بازداشت کایلی، رئیس پارلمان اروپا او را از سمت نایب رئیسی این نهاد تعلیق و در پی آن فراکسیون سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها در پارلمان نیز اعلام کرد که عضویت این نماینده یونانی ۴۴ ساله را به حالت تعلیق در آورده‌ است. در واکنشی دیگر حزب سوسیالیست یونان اعلام کرد که اوا کایلی را از این حزب اخراج کرده است. همچنین دیشب اخباری مبی بر مسدود شدن اموال وی در رسانه ها منتشر شد.

این پرونده «فساد» و «پولشویی» در یک باند سازمان یافته، سازمان‌های غیردولتی و منتخبان پارلمان اروپا را بر آن داشت تا بر لزوم اجرای برخی از «اصلاحات عمیق» در این نهاد به‌ویژه در مورد مصونیت نمایندگان از مجازات تاکید کنند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که دریافت کمک های اروپایی برای کشورش به تکمیل اقدامات دولتی در مبارزه با فساد مشروط شده است، دیروز در توئیتی کنایه آمیز نوشت: سلام به پارلمان اروپا. نمایندگان پارلمان اروپا می گویند که عمیقا نگران فساد در مجارستان هستند.

https://irna.ir/xjLdT۳
**داعش مسئولیت حمله به هتل چینی‌ها را برعهده گرفت

گروه تروریستی داعش با انتشار تصویر مهاجمان حمله به هتل چینی‌ها، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

گروه داعش در اعلامیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد ادعا کرده در حمله به هتل های دیپلمات‌ها و شهروندان‌ چین دست‌کم ۳۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

بیمارستان ایمرجنسی نیز اعلام کرد که از محل حادثه ۳ کشته و ۱۸ زخمی به این بیمارستان منتقل شدند.

گروه داعش از مهاجمان مسلح عامل این حادثه نیز تصاویری منتشر کرده‌ است.

مقام‌های رسمی چین تاکنون در مورد این حمله اظهارنظری نکردند.

طالبان پیشتر گفته بود حمله به ساختمان «هتل کابل» در کوچه برج شهرنو پایان یافته و همه مهمانان هتل نجات یافتند و هیچ‌ مهمان‌ خارجی کشته نشده‌ است.

ذبیح‌الله مجاهد در این خصوص گفت: حمله به یک هتل در منطقه شهر نو کابل با کشته شدن سه مهاجم به پایان رسید.

وی افزود: تمامی مهمانان هتل در این حمله نجات یافته و هیچ شهروند خارجی در جریان این حمله کشته نشده است.

سخنگوی طالبان در عین حال اعلام کرد که ۲ شهروند خارجی هنگامی که خود را از این ساختمان به پایین پرتاب کردند، زخمی شدند.

وی جزییات بیشتری درباره ملیت این افراد اعلام نکرده است.

بلافاصله بعد از وقوع انفجار و تیر اندازی، نیروهای امنیتی افغانستان راه‌های ارتباطی به سمت این ساختمان را مسدود کردند.

در تصاویر منتشر شده از سوی شبکه های خبری افغانستان، شعله‌های آتش و دود غلیظی از ساختمان محل وقوع انفجار و تیراندازی برخاسته است.

این در حالی است که هتل محل اقامت شهروندان‌ چین پس از صبح روز دوشنبه در کوچه برج شهرنو کابل مورد حمله قرار گرفت.

یک روز پیش از این حادثه، سفیر چین در دیدار با شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان از وی خواسته بود تا به امنیت سفارت این کشور توجه ویژه کنند.

https://irna.ir/xjLdTd

**هشدار رئیس کمیسیون اروپا درمورد کمبود گاز در سال ۲۰۲۳

درحالی که کشورهای اروپایی به دنبال تحریم بخش نفت و گاز روسیه، زمستانی سخت را تجربه کرده و با بحران انرژی برای ورود به سال جدید آماده می شوند، رئیس کمیسیون اروپا درمورد کمبود ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال آینده میلادی هشدار داد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

تارنمای خبری آمریکایی هیل در گزارشی در این باره نوشت: «اورسولا فون درلاین» نسبت به کمبود تامین گاز در سال آتی میلادی در این اتحادیه هشدار داد.

رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری در بروکسل در این باره به صراحت گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته، ممکن است برای سال آتی میلادی همچنان با کمبود ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز مواجه باشیم.

درهمین زمینه خبرگزاری رویترز نیز به نقل از «آژانس بین المللی انرژی» نوشت: اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۳ با کمبود ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز مواجه خواهد شد که این میزان حدود ۷.۶ درصد از مجموع ۳۹۵ میلیارد مترمکعب گاز مورد نیاز این اتحادیه است که برای سال آتی میلادی تخمین زده می شود.

آژانس بین المللی انرژی همچنین هشدار داده است که تضمینی بر تداوم وضعیت فعلی دمای ملایمی که در آغاز فصل زمستان در اروپا مشاهده می شود، نیست، از سویی ممکن است روسیه اقدام به کاهش عرضه گاز کند و درهمین حال پیش بینی می شود که عرضه جهانی «ال‌ان جی» (LNG) (گاز طبیعی مایع) نیز محدود باشد.

«فاتح بیرول» (Fatih Birol) مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی که در این کنفرانس خبری مشترک با رئیس کمیسیون اروپا، در این باره گفت چنانچه این سه عامل را در کنار یکدیگر قرار دهیم آنگاه (برای تامین کمبود گاز) مشکل خواهیم داشت.

https://irna.ir/xjLdTf

**سران روسیه و ارمنستان تلفنی گفت‌وگو کردند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در مورد جنبه‌های عملی اجرای توافق‌های سه جانبه بین مسکو، ایروان و باکو گفتگو کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

در پی گفت‌وگوی روز ۹ دسامبر (۱۸ آذر) در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا، پوتین با پاشینیان درباره اجرای توافق‌های بنیادی به دست آمده میان رهبران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد.

در این تماس تلفنی که ساعاتی پس گفت‌وگوی پوتین با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان صورت گرفت، رهبران روسیه و ارمنستان در مورد تلاش‌ها در راستای تضمین امنیت در مرز ارمنستان- جمهوری آذربایجان و طرح‌های برقراری مجدد پیوندهای حمل و نقل تبادل نظر کردند.

روسای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز پیش از آن در مورد برخی جنبه های عملی اجرای توافقنامه‌های ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹)، ۱۱ ژانویه و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹ و ۵ آذر ۱۴۰۰) و ۳۱ اکتبر ۲۰۲۲ (۹ آبان ۱۴۰۱) بحث کردند که طرح‌هایی برای احیای روابط اقتصادی و لجستیکی در قفقاز جنوبی از جمله‌ موارد آن بود.

توافقات سه جانبه سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به درگیری های ۴۴ روزه در منطقه قره باغ پایان داد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۹۱ تاکنون روابط پرتنشی را تجربه کرده اند؛ در این زمان نطقه نارگونی قره باغ که تا آن زمان بخشی از به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته می‌شد تحت حاکمیت ارمنستان قرار گرفت.

https://irna.ir/xjLdtn

**اعتراض خیابانی طرفداران بولسونارو در برزیل همزمان با صدور اعتبار نامه لولا داسیلوا

«لولا داسیلوا» با دریافت اعتبارنامه‌های رسمی، یکم ژانویه آینده برای سومین بار به عنوان رئیس‌جمهوری برزیل سوگند یاد خواهد کرد اما حامیان «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری راست افراطی، همچنان شکست در انتخابات را نپذیرفته و با اعتراض‌های خشونت‌آمیز قصد دارند، در روند انتقال قدرت اختلال ایجاد کنند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

«لولا داسیلوا» رئیس‌جمهوری منتخب برزیل، اعتبارنامه‌های ریاست جمهوری را از «الکساندر مورائِس» رئیس دادگاه عالی انتخاباتی این کشور دریافت کرد؛ به این ترتیب، نتایج انتخابات اکتبر گذشته به صورت رسمی به رسمیت شناخته شد و مراسم تحلیف در یکم ژانویه آینده (۱۱ دی) برگزار خواهد شد.

لولا داسیلوا از جناح چپگرا که بار دیگر ریاست جمهوری برزیل را عهده‌دار خواهد شد در این مراسم و حین دریافت دیپلم‌های رسمی، منقلب شد و تاکید کرد که «مردم برزیل با پیروزی او، حق زندگی در دموکراسی را دوباره به دست آوردند».

وی گفت: می‌خواهم بدانید که این دیپلم، دیپلم رئیس‌جمهوری لولا نیست، بلکه از آنِ مردمی است که بار دیگر در دستیابی به حق حیات در دموکراسی پیروز شدند.

لولا داسیلوا همانطور که در سال ۲۰۰۲، زمانی که برای نخستین بار به عنوان رئیس‌جمهوری برزیل، اعتبارنامه‌های رسمی را دریافت کرد، در آغاز سخنرانی‌اش اشک ریخت و یادآور شد که «در طول زندگی خود بارها به دلیل نداشتن مدرک دانشگاهی زیر سوال رفته است».

لولا که از اول ژانویه به صورت رسمی قدرت را به دست خواهد گرفت، تاکید کرد در انتخابات گذشته «دموکراسی پیروز شد»، به رغم این واقعیت که جامعه برزیل با «دروغ های تولید شده در دنیای شبکه‌های اجتماعی که با خشونت سیاسی نفرت منتشر کردند، مسموم شد».

وی تصریح کرد پیروزی انتخاباتی او به لطف تشکیل ائتلاف گسترده‌ای از ۱۲ حزب چپ، میانه و راست که علیه «اقتدارگرایی» متحد شدند، امکان‌پذیر شد.

داسیلوا افزود: من می‌دانم که این جبهه بر اساس تعهد به دفاع از دموکراسی است که منشا مبارزه من و سرنوشت این کشور است.

رئیس‌جمهوری منتخب برزیل در انتقاد از «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری شکست‌خورده این کشور، «فرآیند عامدانه حذف سیاست‌های عمومی دولت تخریب ملی به رهبری بولسوناروی راست افراطی» را محکوم کرد؛ «میراث انحراف‌آمیز» ی که به ضرر فقیرترین و آسیب‌ترین اقشار جامعه برزیل است.

وی همچنین حمله‌های بولسونارو به «نهادهای دموکراتیک» را محکوم کرد و گفت این منحصر به برزیل نیست و در کل جهان رخ می‌دهد. داسیلوا گفت: ماشین حمله به دموکراسی، هیچ سرزمین و مرزی ندارد و استفاده از قوانین سخت‌تر و کارآمدتر در برابر اخبار نادرست، ضرورت دارد.

داسیلوا در ادامه خاطر نشان کرد: ما هرگز از آزادی بیان چشم پوشی نمی کنیم، اما از حق (دسترسی به) اطلاعات عاری از دروغ یا دستکاری، تا آخر دفاع خواهیم کرد.

دولت سوم لولا داسیلوا

لولا داسیلوای ۷۷ ساله گفت یکی از اهداف او «تقویت دموکراسی» خواهد بود، که معنای آن باید صرفا از روی کاغذ خارج شود، زیرا مردم خواستار مشارکت فعال در آن هستند.

وی گفت: دموکراسی داشتن غذا، اشتغال، بهداشت، آموزش، امنیت و مسکن با کیفیت است و دموکراسی تنها تا جایی معنا دارد که فرصت‌ها را برای همه زنان و مردان ارتقاء دهد.

این سومین بار است که لولا داسیلوا اعتبارنامه‌ها را به عنوان رئیس جمهور منتخب دریافت می‌کند. داسیلوا پیشتر در دو دوره دیگر، بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۰، برزیل را اداره کرده است.

وی در پایان و همزمان با تشویق حدود ۳۰۰ مهمانی که در این مراسم حضور داشتند، گفت: برای سومین بار به نام آزادی، عزت و شادی مردم برزیل دیپلم دریافت می‌کنم.

درگیری حامیان بولسونارو و پلیس

به دنبال اعطای اعتبارنامه‌های ریاست جمهوری به لولا داسیلوا، رسانه‌های محلی از درگیری میان حامیان ژائیر بولسونارو و نیروهای پلیس در خیابان‌های پایتخت خبر دادند.

درگیری‌ها با دستگیری «خوسه آکاسیو سِرِره ژاوانته» رهبر بومی به اتهام شرکت در «تظاهرات ضد دموکراتیک» تشدید شد؛ در حالی که گروه‌های حامی بولسونارو با مواد منفجره دست‌ساز به نیروهای امنیتی حمله کردند، پلیس با گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای پاسخ داد.

هواداران بولسونارو سعی کردند به زور وارد مقر پلیس فدرال برزیل شوند و «فلاویو دینو» وزیر عدالت و امنیت عمومی دولت آینده داسیلوا گفت: تخریب و تلاش برای حمله به ساختمان پلیس فدرال در برازیلیا غیر قابل قبول است.

«راندولف رودریگز» سناتور برزیلی نیز تصریح کرد که این تظاهرات مسالمت آمیز یا دموکراتیک نیست که بتوان آن را شایسته دموکراسی کشور دانست.

این سیاستمدار برزیلی خاطر نشان کرد: این اقدام پسندیده‌ای نیست. آنچه امروز برازیلیا شاهد آن است، اقدامات جنایتکارانه توسط کسانی است که دموکراسی را قبول ندارند. همه از جمله بولسونارو و همسرش باید پاسخگو باشند.

https://irna.ir/xjLdTD

**رئیس مجلس سوریه بر تبادل تجربیات پارلمانی با ایران تاکید کرد

رئیس مجلس نمایندگان مردم سوریه روابط کشورش با ایران را بسیار قوی و ریشه دار دانست و بر تبادل تجربیات پارلمانی با ایران و استفاده از این تجربیات تاکید کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

رسانه‌های سوریه امروز (سه شنبه) از دیدار «علیرضا بیگدلی» معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان با «حموده صباغ» رئیس مجلس نمایندگان مردم این کشور خبر دادند.

رئیس مجلس سوریه در این دیدار بر ضرورت توسعه روابط پارلمانی بین دو کشور و تبادل تجربیات بین آن‌ها تاکید کرد و افزود: تبادل تجربیات بین مجلس نمایندگان دو کشور موجب هماهنگی بیشتر جهت بهبود کار مشترک پارلمانی و یکپارچگی موضع مشترک دو کشور و حمایت از یکدیگر در مجامع و کنفرانس‌های بین المللی و منطقه‌ای می‌شود.

«علیرضا بیگدلی» معاون کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با تاکید بر اینکه روابط دو کشور از زیرساخت‌های قوی و مستحکمی برخوردار است، اظهار داشت که سفر وی به دمشق هماهنگی با نهادهای مختلف برای تسهیل در رفت و آمد و جا به جایی اتباع دو کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: این امر می‌طلبد که مجلس دو کشور برای برداشتن گام‌های مشترک و بهره مندی از انرژی‌ها و توانمندی‌های یکدیگر برای استفاده بهتر در آینده تلاش کنند.

پیش از این نیز معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان در دیدارهای جداگانه با فیصل مقداد وزیر امور خارجه و ایمن سوسان معاون وی و وزرای آموزش عالی و آموزش و پرورش سوریه همچنین ایرانیان مقیم دمشق دیدار کرده بود.

بیگدلی برای گفت و گو با مقام های سوریه و پیشبرد امور کنسولی بین دو کشور روز یکشنبه در راس هیات دیپلماتیک وارد دمشق شد.

https://irna.ir/xjLdTv

**بحران سیاسی پرو؛ افزایش شمار کشته‌ها به ۷ نفر

بحران سیاسی در پرو با امتناع رئیس‌جمهوری برکنار شده از استعفا، تاکید برخی از دولت‌های آمریکای لاتین به احترام گذاشتن به رای و اراده مردم در آخرین انتخابات، اصرار معترضان به برکناری رئیس جمهوری جدید ادامه دارد و شمار قربانیان این بحران به ۷ نفر رسیده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

بحران سیاسی در پرو به دنبال برکناری رئیس‌جمهوری مستقر و روی کارآمدن رئیس‌جمهوری جدید همچنان ادامه دارد و گذشته از رقم زدن روزهای ناآرام در داخل پرو، با واکنش‌های خارجی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری افه، پدرو کاستیو رئیس‌جمهوری برکنار شده پرو با انتشار نامه‌ای از طریق صفحه توییترش خطاب به مردم این کشور گفت که او را «ربوده اند». وی همچنین دینا بلوآرته رئیس‌جمهوری جدید را «غاصب» خواند.

کاستیو در این نامه تاکید کرد: مردم نباید به بازی کثیف در انتخابات جدید وارد شوند. سوء استفاده بس است.

وی تصریح کرد که همچنان رئیس‌جمهوری پرو است؛ به ماموریت خود طبق قانون اساسی به عنوان رئیس‌جمهوری همچنان وفادار است و استعفا نخواهد داد.

گیِرمو بِرمِخو نماینده مجلس پرو با انتشار نامه‌ای و با اشاره به نقض حقوق بشر در شرایط بازداشت رئیس‌جمهوری سابق از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواست تا به دلیل عدم اعتماد کاستیو به کادر پزشکی مداخله کند.

این قانونگذار پرو در این نامه تاکید کرد: من پس از ملاقات با رئیس‌جمهوری دریافتم که معاینات پزشکی به زور و بدون رضایت وی توسط مقامات اداره پلیس انجام شده است که به معنای نقض آشکار و جدی حقوق او به عنوان یک انسان است.

حمایت کلمبیا، مکزیک، آرژانتین و بولیوی از رئیس‌جمهوری برکنار شده

دولت‌های کلمبیا، مکزیک، آرژانتین و بولیوی با صدور بیانیه‌ای مشترک که توسط وزارت امور خارجه کلمبیا منتشر شد، حمایت خود از کاستیو و «نگرانی عمیق» نسبت به رویدادهای اخیر که منجر به برکناری و بازداشت رئیس‌جمهوری او شده است را ابراز کرده و احترام به اراده عمومی جامعه را خواستار شدند.

دولت‌های این چهار کشور آمریکای لاتین، اینکه کاستیو از روز انتخاب به عنوان رئیس‌جمهوری، «قربانی آزار و اذیت غیر دموکراتیک» بوده است را محکوم کردند و این امر را نقض ماده ۲۳ «کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر، پیمان کاستاریکا» مصوب ۲۲ نوامبر ۱۹۶۹ برشمردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دولت‌های ما از همه بازیگران درگیر می‌خواهند تا اراده شهروندان را که در پای صندوق‌های رأی اعلام شد در اولویت قرار دهند. این امر، روش تفسیر دامنه مفهوم دموکراسی است که در سیستم بین آمریکایی حقوق بشر وجود دارد.

افزایش شمار کشته‌شده‌های اعتراض‌ها در ۲۴ ساعت گذشته به ۷ نفر

اداره «بازپرسی مردمی» پرو تایید کرد که تعداد افراد کشته شده در درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته میان نیروهای پلیس و معترضانی که خواستار استعفای دینا بلوآرته رئیس‌جمهوری جدید این کشور هستند، به هفت نفر رسیده است.

به نوشته افه، خشونت‌آمیزترین درگیری‌ها در جنوب پرو به ویژه در بخش‌های آپوریماک و آرِکیپا در حال وقوع است و دو نفر از افراد کشته شده، خردسال و سه تن، جوان ۱۸ ساله هستند. همچنین تا کنون، ۳۲ شهروند و بیش از ۲۴ نیروی پلیس زخمی شده‌اند.

فرودگاه شهر آرکیپا که توسط معترضان تصرف شده بود نیز در ساعات گذشته تحت کنترل نیروهای مسلح پرو درآمده است.

در حالی که پرو در ساعات گذشته شاهد اعتراض‌های گسترده و درگیری میان نیروهای پلیس و مخالفان رئیس‌جمهوری جدید بوده است، بلوآرته از برگزاری انتخابات زودهنگام در آوریل ۲۰۲۴ خبر داد.

این در حالی است که معترضان با حضور در خیابان‌های لیما، پایتخت پرو و شماری دیگر از شهرها، خواستار برگزاری فوری انتخابات هستند.

به این ترتیب، بلوآرته اگر چه به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری زن پرو برگزیده شده است اما وی همانند بسیاری از روسای جمهوری اخیر پرو که نتوانستند دوره ماموریت عادی پنج ساله خود را تکمیل کنند، به صورت تصادفی و اتفاقی روی کار آمده است. وضعیتی که نشان‌دهنده بی ثباتی و فرسودگی عمیق نظام سیاسی فعلی این کشور است.

https://irna.ir/xjLdXf

**تمرین نظامی بلاروس برای مداخله احتمالی در جنگ اوکراین

وزارت دفاع بلاروس امروز سه‌شنبه در یک تمرین نظامی از پیش اعلام نشده، آمادگی نیروهای خود را برای مداخله احتمالی در جنگ اوکراین، محک زد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که مینسک یک تمرین نظامی بمنظور بررسی آمادگی جنگی نیروهای خود برگزار کرده است.

در بیانیه این وزارتخانه ضمن تاکید بر حرکت نیروها در کوتاه ترین زمان ممکن "به سمت نواحی تعیین شده"، آمده است که سربازان بلاروسی باید سازماندهی حفاظت و دفاع، ایجاد گذرگاه بر روی رودهای «نمان» و «برزینا» و اجرای تجهیزات مهندسی را انجام دهند.

وزارت دفاع بلاروس همچنین اضافه کرده است که تجهیزات و پرسنل نظامی (به مناطق مشخص) انتقال پیدا خواهند کرد و تردد در برخی از جاده‌های عمومی محدود خواهد شد.

این تمرین نظامی درحالی انجام شده است که گمانه زنی‌هایی در مورد مداخله احتمالی بلاروس در جنگ اوکراین وجود دارد، چرا که این کشور خاک خود را برای تمرین نظامی در اختیار روسیه قرار داده و همچنین یک نیروی نظامی مشترک با مسکو تشکیل داده است.

۲۳ مهر ماه وزارت دفاع بلاروس از ورود کاروان نظامیان روسیه به این کشور و برگزاری یک رزمایش مشترک بین دو کشور خبر داد.

الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس پیش از آن در یک جلسه با نیروهای امنیتی و نظامی کشورش از توافق بر سر استقرار یک گروه منطقه‌ای از نیروهای فدراسیون روسیه و جمهوری بلاروس خبر داده بود.

https://irna.ir/xjLdXb

**مسوول ارشد نفتی سابق الجزایر محکوم به فساد شد

دادگاه تجدیدنظر جنایی الجزایر، مدیرعامل سابق شرکت دولتی نفت و گاز این کشور (سوناتراک) و دو فرزندش را به اتهام چند فقره فساد محکوم شناخت.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

بر اساس رای این دادگاه، «محمد مزیان» به پنج سال حبس قطعی و پرداخت دو میلیون دینار جزای نقدی محکوم شد. دو فرزند وی - محمدرضا و بشیر فوزی - نیز هر کدام به ۴ سال حبس قطعی و یک میلیون دینار جزای نقدی محکوم شدند.

به نوشته این منبع، چندین نفر دیگر نیز در ارتباط با این پرونده محکوم شده و تعدادی از متهمان نیز تبرئه شده اند.

سرپرستی گروه‌های متخلف، انجام معاملات خلاف قانون، اعطای امتیازات ناروا، سوء استفاده از موقعیت، تضاد منافع و پولشویی از مهمترین عناوین اتهامی این افراد ذکر شده است.

بر اساس احکامی که شورای عالی قضایی الجزایر ۲ فوریه ۲۰۱۶ برای این پرونده صادر کرد، برای ۱۲ متهم از ۱۸ ماه تا ۶ سال حبس قطعی و حبس تعلیقی و همچنین جزای نقدی تعیین شد، این در حالی است که ۷ نفر دیگر از متهمان این پرونده نیز تبرئه شدند.

رسانه های الجزایر این گونه اقدامات را در راستای تحقق اصلاحات بنیادین در الجزایر از جمله مبارزه در حوزه فساد در دوره ریاست جمهوری «عبدالمجید تبون» رئیس جمهوری این کشور ارزیابی کرده اند.

https://irna.ir/xjLdXT
**تیراندازی در استرالیا ۶ کشته برجا گذاشت

مقام های استرالیایی روز سه شنبه اعلام کردند که شش نفر از جمله دو افسر پلیس در جریان تیراندازی در یک ملک دورافتاده در ایالت کوئینزلند استرالیا کشته شدند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

این حادثه پس از آن روی داد که پلیس به یک منزل مسکونی در این منطقه برای جستجوی فردی که گزارش مفقود شدنش داده شده بود، مراجعه کرد.

زمانی که نیروهای پلیس به این ملک در ۳۰۰ کیلومتری شمال غربی بریزبین مرکز ایالت کوئینزلند رسیدند، دو فرد مسلح به روی آنها آتش گشودند و دو نفرشان را به قتل رساندند.

پلیس با اعلام اینکه این ملک تحت محاصره درآمد، گفت که ۱۶ مامور متخصص به منطقه اعزام شدند و در جریان یک نبرد مسلحانه، سه نفر کشته شدند. همچنین در جریان تیراندازی یکی از همسایگان محلی جان باخت.

بنابر اعلام پلیس، دو نیروی پلیس زخمی شده نیز به بیمارستان منتقل شدند اما جراحات وارده به آنها تهدیدکننده جان نیست.

براساس این گزارش، آنتونی آلبانیز نخست وزیر استرالیا این حادثه را هولناک و این روز را غم انگیز خواند.

جنابات مسلحانه به ندرت در استرالیا روی می دهد. این کشور یکی از سخت ترین قوانین مربوط به حمل سلاح را در پی کشته شدن ۳۵ نفر در آوریل ۱۹۹۶ توسط یک فرد مسلح به اجرا گذاشته است.

https://irna.ir/xjLdYP

**شولتس خواهان همکاری با روسیه پس از پایان جنگ اوکراین

اولاف شولتس صدراعظم آلمان در حالیکه روابطش با روسیه به پایین‌ترین سطح رسیده، خواهان همکاری با این کشور پس از پایان جنگ اوکراین است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

شولتس در جریان یک سخنرانی در برلین اعلام کرد روسیه‌ای که به جنگ پایان دهد نیاز به فرصت‌هایی برای شروع دوباره همکاری اقتصادی دارد.

وی در نشست کمیته روابط اقتصادی آلمان با شرق اروپا در مورد همکاری برلین با مسکو گفت: در حال حاضر، روابطی که داریم بسیار کاهش یافته است و ما در حال تشدید تحریم‌ها هستیم.

صدراعظم آلمان افزود: با اینحال، حتی بعد از جنگ، روسیه بزرگترین کشور قاره اروپا باقی می‌ماند. بنابراین خیلی مهم است که برای آن زمان آمادگی‌هایی داشته باشیم.

شولتس با وجود تمایل برای برقراری همکاری اقتصادی دوباره با روسیه، معتقد است که مسکو نباید پیروز جنگ شود.

عزم برلین برای کنار گذاشتن واردات انرژی روسیه حتی قبل از اینکه تحویل گاز به دلیل خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم در سپتامبر مختل شود مشکلاتی را برای آلمان ایجاد کرد.

آلمانی‌ها اکنون در تلاش هستند تا کمبود انرژی را از جاهای دیگر جبران کنند.

در اوایل ماه جاری میلادی، سفیر آلمان در واشنگتن به مشکلات اقتصادی اعتراف کرد، اما بااینحال گفت که این بهای ناچیزی برای تبدیل کشورش به یک قدرت قاره‌ای نزدیک‌تر به ایالات متحده است.

https://irna.ir/xjLdYW

**خط و نشان پاکستان برای طالبان افغانستان

روزنامه پاکستانی "داون" در تحلیل رخدادهای اخیر میان پاکستان و افغانستان، نوشت اگر حکومت طالبان می خواهد که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود، شروطی وجود دارد که این حکومت باید به آن توجه داشته باشد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

این روزنامه در تحلیل خود نوشت: اگر طالبان افغانستان بخواهد جامعه جهانی به آن مشروعیت دهد، باید توان اجرای وظایف یک دولت مسئول را داشته باشد که شامل حفظ آرامش در مرزها و بازداشتن نیروهای خود یا شبه نظامیان دیگر از حمله به انسان های بی گناه در آن سوی مرز است.

در ادامه این نوشتار آمده است: حادثه غم انگیز روز یکشنبه در مرز پاکستان – افغانستان در منطقه مرزی چمن بین پاکستان و افغانستان که منجر به درگیری و کشته شدن تعدادی از افراد شد، نشان داد که یا حاکمان کنونی افغانستان قادر به تامین امنیت مرزهایشان نیستند و یا برخی از عوامل در داخل حاکمیت طالبان می خواهند میزان صبر و حوصله پاکستان را محک زنند.

گزارش ها حاکی است که در تیراندازی در این منطقه مرزی، دستکم هفت نفر از طرف پاکستانی کشته شدند.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان این حادثه را محکوم کرد و از حاکمان افغانستان خواست تضمین دهند که چنین حوادثی تکرار نمی شود.

برخی گزارش ها حاکی است که قاچاقچیان در تلاش بودند با چراغ سبز نیروهای طالبان، به منطقه مرزی محصور شده به داخل پاکستان نفوذ کنند.

روزنامه داون در ادامه نوشت: مایه تاسف است در حالی که مسئولیت طالبان است که صلح را در خاک خود برقرار کند، آنها اکنون و همچنین در گذشته عناصر خشن و غیرقانونی از جمله شبه نظامیان را مهار نکرده اند. در چنین شرایطی پاکستان باید به رغم حمایت از ملت افغانستان، از خود قاطعیت عمل نشان دهد.

این مسئولیت طالبان است که قاچاقچیان، تروریست ها و عناصر جنایتکار را از تلاش برای نفوذ به پاکستان باز دارد.

طالبان افغانستان باید در جهت کاستن از نگرانی های پاکستان اقدام کند. نخست آنها باید امنیت در طرف مرزی شان را برقرار کنند تا تضمین شود که هیچ فعالیت خصمانه متوجه پاکستان نمی شود و در صورت تیرگی روابط، آنها باید بی درنگ از طریق مذاکره اقدام کنند به جای آنکه به خشونت متوسل شوند.

دوم آنکه، تروریست های ضد پاکستان که در افغانستان پناه گرفته اند، باید از فعالیت باز ایستند تا از این پس قادر به ضربه زدن به این کشور (پاکستان) نباشند.

هر اقدامی که کمتر از این موارد باشد ممکن است باعث شود پاکستان روابط خود با طالبان افغانستان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

پاکستان به شدت از رویکرد حکومت طالبان در کنترل مرزهای مشترک با افغانستان شکایت دارد و افغانستان را به عدم همکاری در مقابله با تروریسم و برخورد با عناصر ضدپاکستانی متهم می‌کند.

این درحالی است که حکومت طالبان مدعی است، در حال حاضر هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور و فعالیت ندارد. حمله مسلحانه اخیر به سفارت پاکستان در کابل که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت نیز به تنش ها میان دو کشور همسایه دامن زده است.

https://irna.ir/xjLf۲f

**بحران مهاجرت: سوئدی‌ها به زودی در کشور خود در اقلیت قرار می‌گیرند

سیل گسترده مهاجرت به اروپا زنگ هشدار را در برخی از کشورهای این قاره به صدا در آورده است و امروز بیم آن می‌رود که سوئدی‌ها به زودی در کشور خود در اقلیت قرار گیرند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، حنیف بالی سیاستمدار حزب میانه‌روی سوئد و یکی از چهره‌های جنجالی احزاب سیاسی سوئد که به اتخاذ سیاست‌های ضد مهاجرتی شهرت دارد، آینده تیره ای را برای مهاجرت گسترده به سوئد ترسیم کرده و مدعی است که سوئدی ها به زودی در کشور خود در اقلیت قرار می گیرند.

بالی در مقاله ای با عنوان «چه کسی به کودکان سوئدی آموزش خواهد داد وقتی که هیچ تبعه سوئدی باقی نمی ماند؟» درباره ورود مهاجران جدید و نحوه ادغام آنها در جامعه سوئد هشدار داده است.

وی همچنین هشدار داد قومیت سوئدی در حال از دست دادن جایگاه خود است.

این سیاستمدار سوئدی در این مقاله آورده است: همین حالا نیز اکثریت سوئدی در برخی از مناطق کشور به اقلیت تبدیل شده اند. در شهر مالمو (در جنوب سوئد) تنها ۳۲ درصد از دانش آموزان مدارس ابتدایی از پدر و مادر سوئدی متولد شده اند. در شهرهای گوتنبرگ و استکهلم این آمار به ترتیب ۴۶ و ۵۰ درصد است و این آمار روز به روز کاهش می یابد.

او همچنین استدلال کرد که آمار ممکن است گمراه کننده باشد، زیرا «نسل دوم» مهاجران نیز صاحب فرزند می شوند.

این مقام سوئدی توضیح داد که آمار، این کودکان را نیز دارای پیشینه سوئدی در نظر می گیرد زیرا والدین آنها در این کشور متولد شده اند اما تضمینی وجود ندارد که آنها به زبان، هنجارها و فرهنگ سوئد مسلط باشند.

وی هشدار داد «نداشتن فرزند سوئدی» می تواند تبعات فاجعه باری داشته باشد زیرا کودکان مهاجر زبان سوئدی را به خوبی فرا نمی گیرند.

سیاستمدار حزب میانه روی سوئد که اتفاقا خود دارای پیشینه مهاجرت به سوئد است، تاکید کرد که برخی از کارکنان پیش دبستانی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر به زبان سوئدی نیستند، چه برسد به این که با «کودکان مهاجر به زبان سوئدی صحبت کنند».

این امر خطری برای ناتوانی کودکان برای برقراری ارتباط به زبان سوئدی یا حتی زبان مادری خود محسوب می شود.

بالی گفت، اگر به همین مسیر ادامه دهیم سوئد دیگر آنچنان که وعده داده بود سرزمینی که در آن نژادها و قومیت های مختلف در هم آمیخته شده اند نخواهد بود و به یک جامعه چند قومی تقسیم شده تبدیل خواهد شد که در آن بخش بزرگی از مردم از زبان و فرهنگ محروم شده و در حاشیه شهر و در وضعیت اجتماعی فاجعه بار اسکان داده شده اند.

سوئد با کاهش شدید نرخ زاد و ولد و جمعیت سالخورده، در دهه‌های اخیر برای رفع شکاف‌های بازار کار و صندوق‌های بازنشستگی، به سیاست مهاجرت انبوه متوسل شده است.

از هر چهار نفر ساکن در این کشور یک نفر دارای پیشینه خارجی و از هر سه نفر، یک نفر دستکم یکی از والدینش متولد خارج از کشور است.

سهم سوئدی‌هایی که پیشینه خارجی دارند به طور مداوم در حال افزایش است، زیرا مهاجران از خاورمیانه و شمال آفریقا نسبت به سوئدی‌های نژادی از نرخ باروری بالاتری برخوردار هستند.

https://irna.ir/xjLf۳d

**رئیس جمهوری تاجیکستان در راه اسلام آباد؛ آسیای میانه، کانون توجه پاکستان

رسانه های آسیای میانه و پاکستان از سفر قریب الوقوع رسمی امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان به اسلام آباد خبر می دهند؛ خبری که مؤید نگاه ویژه پاکستان به آسیای میانه بخصوص در دو سال اخیر است و زوایای بیشتری از اهداف اسلام آباد برای گسترش مناسبات با آسیای میانه را روشن می کند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

رسانه های تاجیکستان و پاکستان خبر دادند که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به دعوت شهباز شریف، نخست وزیر این کشور، در یک سفر رسمی دو روزه، ۱۴ دسامبر (فردا) وارد پاکستان می شود.

به گزارش بخش مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، امامعلی رحمان با نخست وزیر و مجلس سنای پاکستان دیدار خواهد کرد و طرفین در مورد چشم انداز همکاری در جهت تجاری و اقتصادی دو کشور گفتگو خواهند کرد. همچنین قرار است در این دیدارها در مورد مسائل امنیتی منطقه به ویژه وضعیت افغانستان گفتگو شود. پیش از آن امامعلی رحمان در ژوئن گذشته به پاکستان سفر کرده بود.

وزارت خارجه پاکستان نیز روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، به دعوت شهباز شریف، نخست وزیر این کشور، در یک سفر رسمی دو روزه، ۱۴ دسامبر (فردا) وارد پاکستان می شود.

در این بیانیه آمده است که در جریان سفر رحمان، دو طرف در مورد تقویت بیشتر همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف تبادل نظر خواهند کرد و انتظار می‌رود چندین توافقنامه دوجانبه و یادداشت‌ها یا تفاهم امضا کنند.

از جمله پیمان‌هایی که ممکن است در جریان سفر رحمان به پاکستان امضا شود، توافقنامه تجارت ترانزیتی است که هفته گذشته به توصیه وزارت بازرگانی به تصویب کابینه پاکستان رسید.

کارشناسان بر این باورند که یکی از اهداف اصلی پاکستان از توسعه مناسبات با آسیای میانه، تلاش برای ایجاد یک کریدور اقتصادی میان کشورهای حوزه آسیای مرکزی و آبهای آزاد است که این کریدور می تواند از طریق بندر گوادر یا کراچی پاکستان، دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه به اقیانوس هند را فراهم کند که این موضوع می تواند عواید زیادی برای پاکستان داشته باشد.

علاوه بر اهداف ومنافع مشترک، پاکستان و تاجیکستان یک نگرانی امنیتی مشترک و بسیار جدی دارند. هر دو کشور از همسایگان افغانستان هستند و بارها و بارها نگرانی جدی خود را از مستعد بودن افغانستان برای حضور و رشد گروه های تروریستی به صراحت ابراز داشته اند.

نگرانی مشترک پاکستان و تاجیکستان از شرایط کنونی حاکم بر افغانستان و مرزهای مشترک آنها با این کشور، مسئله و مانع جدی در مسیر توسعه روابط دوشنبه و اسلام آباد محسوب می شود. نگاهی ساده به نقشه جغرافیایی بخش عمده از دلیل این نگرانی را روشن می سازد: دو کشور اگرچه فاصله جغرافیایی زیادی از هم ندارد اما برای هرگونه دسترسی زمینی به یکدیگر، ناگزیر به عبور از خاک افغانستان هستند و عدم اطمینان آنها از شرایط امنیتی در خاک افغانستان، یک مسئله جدی است.

آسیا پلاس نوشت: تاجیکستان و پاکستان با هم می توانند یک مسیر انرژی اصیل ایجاد کنند که برای ایجاد همکاری و توسعه یکپارچگی منطقه ای خوب است و از طریق آن همه کشورها از منابع اینجا بهره مند شوند. با ایجاد روابط بین تاجیکستان و پاکستان می توان مسیر تجاری بین سایر مناطق را تقویت و گسترش داد.

سفر رحمان به اسلام آباد در راستای نگاه ویژه سیاست خارجی پاکستان به آسیای میانه صورت می گیرد بطوریکه رسانه های پاکستانی از تاجیکستان به عنوان نزدیکترین همسایه پاکستان در آسیای مرکزی نام می برند که می تواند دروازه مهم اسلام اباد برای ورود به منطقه مهم و استراتژیک آسیای مرکزی و همچنین اتصال به روسیه، قفقاز و اروپای شرقی باشد.

آسیاپلاس یک رسانه تاجیکستانی نوشت: پاکستان با هدف تقویت ارتباطات با آسیای میانه به دنبال ایجاد یک خط ریلی ۸.۲ میلیارد دلاری است که این کشور را به این منطقه متصل می کند.

این تصمیم در جلسه ای با حضور مجلس سنای پاکستان و مقامات وزارت راه پاکستان ارائه و مورد موافقت قرار گرفت با احداث این راه آهن زمان سفر کالاهای ترانزیت ازآسیای مرکزی به پاکستان و بالعکس از ۳۵ روز به ۳ تا ۵ روز کاهش می یابد.

انتظار می‌رود این راه‌آهن ظرفیت برنامه‌ریزی شده تا ۲۰ میلیون تن بار در سال داشته باشد و پس از بهره‌برداری، زمان سفر کالاهای ترانزیت از ازبکستان به پاکستان را از ۳۵ روز به ۳ تا ۵ روز کاهش می‌دهد. طول خط راه آهن ۵۷۳ کیلومتر برنامه ریزی شده است و مدت زمان ساخت آن تقریباً پنج سال است.

سایت وزارت کشور ازبکستان هم نوشت: آسیای مرکزی و جنوبی با جمعیت زیاد و منابع طبیعی غنی می تواند بازاری عظیم برای کالاها و خدمات پاکستان ایجاد کند.

دولت پاکستان در راستای "چشم انداز آسیای مرکزی" سیاست بهره برداری کامل از پتانسیل هر فرصتی را برای دسترسی به بازارهای آسیای مرکزی و تبدیل پاکستان به مرکز تجارت ترانزیتی در منطقه دنبال می کند.

مجله nation پاکستان نوشت: راجا پرویز اشرف، رئیس مجلس ملی روز گذشته در دیدار با رئیس یرلان کوشانوف ردیس هیئت پارلمانی قزاقستان که در اسلام آباد بسر می برد گفت که هدف پاکستان ایجاد تعامل پایدار و نتیجه‌گرا با جمهوری‌های آسیای مرکزی از طریق سیاست "چشم انداز آسیای مرکزی" است. وی گفت که پاکستان مشتاقانه در حال کار بر روی همکاری بیشتر با همه کشورهای آسیای مرکزی به ویژه قزاقستان در همه موارد مورد علاقه است.

وی تأکید کرد که دسترسی کوتاه و آسان به دریا، به کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی از طریق بنادر کراچی و گوادر، جزء کلیدی این چشم انداز است. وی همچنین بر این واقعیت تأکید کرد که پاکستان مجرای کلیدی برای اتصال آسیای مرکزی با سایر نقاط جهان به شیوه ای کارآمد و مقرون به صرفه است.

طرف قزاقستانی نیز تاکید کرد که. مشارکت فعال پارلمان از هر دو طرف به اجرای بهتر پروژه‌های در حال انجام و حمایت قانونی برای مقابله با مسائل ضروری برای تقویت بیشتر روابط دوجانبه برادرانه به‌ویژه مرتبط با تجارت، گردشگری و ارتقای ارتباطات مردمی کمک خواهد کرد.
وی تاکید کرد که هر دو کشور روابط تاریخی، مذهبی و فرهنگی مشترکی دارند که طی ۳۰ سال تعامل دیپلماتیک و پارلمانی بیش از پیش تقویت شده است. او ابراز امیدواری کرد که سفر وی و سفر آتی رئیس جمهور کشورش به پاکستان در رونق تجارت و سرمایه گذاری بین دو طرف قابل توجه باشد.

محمود الحسن خان کارشناس روابط بین الملل مرکز مطالعات جهانی و استراتژیک پاکستان در مقاله ای نوشت: «پاکستان دروازه آسیای مرکزی است و از همه کشورهای منطقه دعوت کرده است تا از کوتاه ترین مسیر به دریاهای بین المللی استفاده کنند. پاکستان خواهان ایجاد روابط نزدیکتر با ازبکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، انرژی و تبادل افراد در چارچوب CPEC است.

نگاهی به روابط تاجیکستان و پاکستان و ظرفیت های دو طرف
پس از اولین دوره های کسب استقلال، تاجیکستان به عنوان یک کشور مستقل و آزاد روابط خود را با تعدادی از کشورهای جهان آغاز کرد. به ویژه در این دوره، تاجیکستان روابط اقتصادی و اجتماعی خود را با پاکستان تقویت کرد. روابط دیپلماتیک بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی پاکستان در ۶ ژوئن ۱۹۹۲ احیا شد. در سال ۱۹۹۳ جمهوری اسلامی پاکستان سفارت خود را در جمهوری تاجیکستان بازگشایی کرد و فعالیت آن از اوایل سال ۱۹۹۴ آغاز شد. کشور پاکستان یکی از اولین کشورهایی است که استقلال تاجیکستان را رسماً به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود را از همان دوره آغاز کرد.

در میان مناطق آسیای مرکزی، تاجیکستان تنها کشوری است که ارتباط جغرافیایی نزدیک با پاکستان دارد.
به گفته منابع، امامعلی رحمان رئیس جمهور جمهوری تاجیکستان از سال ۱۹۹۴ تاکنون حدود ۱۰ بار به پاکستان سفر کرده است

پاکستان یکی از اعضای فعال سازمان ملل متحد، سارک، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری شانگهای و سازمان تجارت جهانی است.

به گزارش رسانه های رسانه های تاجیکستان، بیش از ۱.۲ میلیون نفر از اصالت تاجیک در پاکستان زندگی می کنند که بیشتر آنها از زمان سلسله مغول، آن را موطن دائمی خود کرده اند. لازم به ذکر است که اکثر اجداد سلسله مغول در اینجا به تجارت، نظامی، علم و دانش، معماری، مذهب و عرفان اشتغال داشتند که آثار آن تا به امروز باقی مانده است.

پاکستان یک کشور کشاورزی است، واحد پول آن روپیه است، عمده صادرات آن نفت، چرم، پوشاک، پارچه، پنبه، برنج، مواد غذایی و کالاهای تزئینی است. واردات شامل ماشین آلات و محصولات سنگین و صنایع شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، سوخت و روان کننده ها است.
اولین کمیسیون مشترک بین دولتی بین تاجیکستان و پاکستان در اکتبر ۲۰۰۲ در اسلام آباد برگزار شد و روابط دو طرف توسعه یافت.

اسیاپلاس نوشت: کشورهای منطقه جنوب آسیا از جمله پاکستان باید از منابع و منابع طبیعی تاجیکستان که یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع طبیعی و تولید برق است به خوبی استفاده کنند. ۸۰۰۰ یخچال طبیعی در این کشور وجود دارد که استفاده صحیح از آنها می تواند به نفع مردم کشور و کره زمین باشد. تاجیکستان ۴ درصد از ظرفیت برق آبی جهان را در اختیار دارد و سومین تولیدکننده بزرگ برق است.

یکی از زمینه های دیگری که تاجیکستان و پاکستان را به هم نزدیک می کند، اجرای پروژه KASA-۱۰۰۰ است که هماهنگی اصلی آن تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان است. هدف اصلی پروژه KASA-۱۰۰۰ تولید و انتقال انرژی آبی از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی است. با اجرای این پروژه، پاکستان ۱۳۰۰ مگاوات برق دریافت می کند و از این طریق روابط منطقه ای تقویت می شود.

کشورهای تاجیکستان و پاکستان نیز می توانند همکاری های خود را در زمینه کشاورزی و صنعت توسعه و تقویت کنند. زیرا هر دو کشور دارای منابع کشاورزی و صنعتی خوبی هستند که شامل کشت سیب زمینی، پنبه، برنج، میوه، کبریت سازی، سیمان، پوشاک، ظروف غذاخوری، تیوپ سازی است. تاجیکستان می تواند از تجربه و صنعت پاکستان در زمینه فرآوری مواد غذایی و نساجی استفاده کند. زیرا این کشور رتبه سوم تولید و فرآوری محصولات پنبه را در جهان دارد.

با وجود تمامی پتانسیل های موجود برای افزایش همکاری های پاکستان و تاجیکستان در حوزه های تجاری، اقتصادی و انرژی، تا زمانی که مشکلات امنیتی مرتبط با شرایط حاکم بر افغانستان ادامه داشته باشد، بالفعل شدن ظرفیت های بالقوه در روابط پاکستان و تاجیکستان چندان آسان نخواهد بود.

https://irna.ir/xjLdV۷

**ادامه تحرکات راست افراطی در آلمان با گروگانگیری در زندان

به دنبال اقدامات راست افراطی طی یک هفته گذشته در آلمان، امروز یک مرد دو نگهبان زندان را در نزدیکی شهر «ماگدبورگ» گروگان گرفت.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وزارت دادگستری آلمان در بیانیه‌ای تایید کرد که «استفان بالیت» دوشنبه شب دو تن از نگهبانان زندان را به مدت یک ساعت به گروگان گرفته بود.

از ابتدا مشخص نیست که این فرد چطور موفق به گروگان گیری شده و تحقیقات در حال انجام است.

گفته می‌شود که وی متهم به انجام حمله به یک کنیسه در شرق شهر هاله در سال ۲۰۱۹ بوده است که در جریان آن دو تن کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

بالیت بعدها به انجام این حمله اعتراف کرد و در سال ۲۰۲۰ به حبس ابد محکوم شد.

وی دوره محکومیتش را در زندان «بِرگ» در ایالت زاکسن-آنهالت به سر می‌برد.

طی یک هفته گذشته شاهد این دست اقدامات از سوی راست‌های افراطی در آلمان بودیم. روز شنبه یک مرد مسلح ۴۰ ساله با شلیک به سمت یک زن ۷۰ ساله وی را به قتل رساند.
او سپس به سمت یک مرکز خرید گریخت و در آنجا دست به گروگان گیری زد که پس از ساعتی توسط پلیس دستگیر شد.

همچنین پلیس آلمان هفته گذشته در یک عملیات گسترده ۲۵ نفر از افراد وابسته به گروه «شهروندان رایش» که قصد حمله به پارلمان آلمان و انجام کودتا را داشتند، دستگیر کرد.

https://irna.ir/xjLf۲d

**واکنش های متفاوت هند و چین به درگیری‌های مرزی

بدنبال درگیری اخیر در مرز مشترک هند و چین، وزیر دفاع هند، چین را به تغییر خط مرزی متهم کرده در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه چین، وضعیت را در مرزها با ثبات می‌خواند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

پس از درگیری نیروهای مرزی در مرز هند و چین، اکنون این منطقه در آرامش به نظر می رسد اما دو طرف نسبت به این وقایع واکنش‌های متفاوتی دارند.

وزیر دفاع هند روز سه‌شنبه چین را به تلاش برای تغییر یک‌جانبه وضعیت موجود در مرز مورد مناقشه هیمالیا در هفته گذشته متهم کرد که درگیری‌ها منجر به زخمی شدن سربازان دو طرف شد.

از سوی دیگر پکن گفت که اوضاع اکنون آرام است و از هند خواست تا به چین کمک کند با هم صلح و آرامش منطقه مرزی را حفظ کنند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، اظهار داشت: باوجود درگیری‌ها در روزهای گذشته وضعیت در مرز هند و چین به طور کلی باثبات است.

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند روز سه شنبه گفت، رویارویی روز جمعه در بخش تاوانگ در ایالت آروناچال پرادش هند منجر به مجروح شدن هر دو طرف شد و هند موضوع را به صورت دیپلماتیک با چین در میان گذاشته است.

در پی تمرین‌های نظامی مشترک اخیر آمریکا و هند در نزدیکی مرز چین و هند، ۱۸ آذر ماه، یک حادثه منجر به جراحات جزئی تعدادی از پرسنل هر دو طرف شده است. یک منبع ارتش هند گفت: حداقل ۶ سرباز هندی زخمی شده‌اند.

منابع خبری گفتند که سربازان چین به منطقه نزدیک خط مرزی نزدیک شده‌اند؛ جایی که توافق شده بود هیچ یک از دو طرف گشت‌زنی نکنند.

این حادثه در بخش تاوانگ در ایالت آروناچال پرادش در شمال شرقی هند رخ داد که مورد ادعای چین هم هست. پکن از این منطقه به عنوان تبت جنوبی یاد می‌کند.

چین و هند دارای مرزهای طولانی هستند که در سال ۱۹۶۲ بر سر آن با هم جنگیدند. مسیر دقیق مرز که ارتفاع برخی از بخش‌های آن از سطح دریا بیش از ۴۰۰۰ متر است، هنوز مشخص نشده است.

تاکنون چین و هند در زمینه حل مشکلات مرزی ۵ توافقنامه طی سال‌های ۱۹۹۳، ۱۹۹۶، ۲۰۰۵، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ امضا کرده‌اند اما این توافق‌نامه‌ها، به درگیری در منطقه پایان نداده است.

https://irna.ir/xjLf۴t

**بی طرفی پاکستان خسته از جنگ در مساله اوکراین

بلاول بوتو زردای وزیر خارجه پاکستان در خصوص تحولات مربوط به جنگ اوکراین می گوید اسلام آباد با مردم اوکراین همدردی می کند، اما این کشور مشکلات خاص خود را دارد و نمی خواهد درگیر مشکلات دیگری شود.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

زردای در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری سی ان ای هند در خصوص تحولات مربوط به جنگ اوکراین گفت: مسائل و مشکلات فراوانی در همسایگی کشور من نیز در حال جریان است.

به دنبال آغاز جنگ اوکراین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحریم های شدیدی را علیه روسیه وضع کرد، این در حالیست که پاکستان تا حد زیادی از این مسائل خود را دور نگاه داشت و به این قطعنامه ها در مجمع عمومی سازمان ملل رای ممتنع داد.

زرداری تصریح کرد:" تا جایی که به مردم پاکستان مربوط می شود، ما از درگیری و جنگ خسته ایم. مردم پاکستان به خوبی با مساله جنگ و ویرانی آشنا هستند. ما بسیار محتاط هستیم که به یک "جنگ ابدی" دیگری کشیده نشویم. به همین دلیل هم به طرزی باورنکردنی مراقب نحوه تعامل خود با این موضوع هستیم. "

در این گزارش منظور از جنگ ابدی، حمله آمریکا به افغانستان است که در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد و حدود دو دهه بطول انجامید.

براساس این گزارش، به دنبال آغاز جنگ افغانستان، با فرار افراطگرایان از مرز این کشور و هجوم پناهندگان افغان به پاکستان، اسلام آباد شاهد موج شدیدی از نا امنی و افراط گرایی بود.

زرداری خاطرنشان کرد به دنبال آغاز جنگ اوکراین توجهات از افغانستان به سوی اوکراین معطوف شده است.

وی افزود: «من نمی توانم به شما بگویم که توجه جهان چقدر سریع نسبت به مساله افغانستان تغییر کرده است. در حال حاضر توجهی که باید به پناهندگان افغان می شد به پناهندگان اوکراینی اختصاص یافته است. همچنین کمک های بشر دوستانه ای که باید به پناهجویان افغان اختصاص می یافت در اختیار پناهجویان جنگ اوکراین قرار گرفته است.

به استناد گزارش های خبری، دولت پاکستان حاضر به موضع گیری علیه روسیه نیست، اما نگرانی جدی خود را بارها نسبت به طولانی شدن جنگ اوکراین و تبعات سنگین آن بر منطقه و جهان ابراز داشته و حتی ماه گذشته وزیر امور خارجه پاکستان طی سفر رسمی به آلمان بار دیگر بر دیپلماسی و مذاکره میان روسیه و اوکراین و اجتناب از هرگونه اقدامات تحریک آمیز مانند هسته‌ای شدن این درگیری‌ها تاکید کرد.

اوایل فروردین امسال فرمانده ارتش پاکستان نیز با اذعان به نگرانی‌های امنیتی روسیه در بحث تحرکات ناتو و رویکرد غرب در قبال مسکو، جنگ اوکراین را یک فاجعه بزرگ خوانده و خواستار توقف فوری آن شد.

https://irna.ir/xjLf۳M

**نتانیاهو: شنبه هم برق تولید می شود

بنیامین نتانیاهو که مامور تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی است با درخواست احزاب وابسته به صهیونیسم دینی برای توقف تولید برق در روز شنبه و تفکیک جنسیتی سواحل مخالفت کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

نتانیاهو روز سه شنبه در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی وعده داد که بین علایق صهیونیست های دینی و سکولارها توازن برقرار کند.

وی گفت: تولید برق در روز شنبه هم ادامه خواهد یافت و همه حق خواهند داشت از سواحل استفاده کنند و وضع موجود حفظ خواهد شد.

رهبر حزب لیکود که اکنون برای تشکیل کابینه مجبور به ائتلاف به احزاب افراطی صهیونیسم دینی است، خاطرنشان کرد: قوانین دینی مبنا نخواهند بود و لیبرالیسم مبنای عمل کابینه ائتلافی خواهند بود.

رسانه های سرزمین های اشغالی روز دوشنبه از درخواست «حزب اتحاد یهودیت توراتی» برای توقف تولید برق در روز شنبه به عنوان یکی از پیش شرط های ائتلاف با لیکود برای تشکیل کابینه خبر داده بودند.

به عقیده صهیونیست های دینی، انجام هر کار دنیایی در روز شنبه ممنوع است.

محدودیت تجارت و حمل و نقل در روزهای شنبه، در کنار تفکیک جنسیتی در سواحل از جمله دیگر خواسته های صهیونیست های دینی است.

بخش بزرگی از شرکای نتانیاهو در ائتلاف راست از جمله حزب عوتسما یهودیت، صهیونیسم دینی، نوعم و شاس از احزاب افراطی هستند.

این احزاب بر اجرای قوانین دین یهود در سرزمین های اشغالی تاکید دارند و بسیاری از سران آنها به فساد و نژادپرستی مشهور هستند و سابقه زندان به خاطر ارتکاب فساد مالی و اخلاقی دارند.

کارشناسان معتقدند پیروزی تندروهای وابسته به صهیونیسم دینی و حریدی در انتخابات اخیر سرزمین های اشغالی موجب افزایش گرایش جوانان به گروه های مقاومت و شروع انتفاضه سوم خواهد شد.

https://irna.ir/xjLf۵x

**تداوم اتهام‌زنی انگلیس به همکاری نظامی ایران و روسیه/تشدید تحریم‌های لندن علیه دو کشور

دولت انگلیس در تداوم اتهام‌پراکنی‌ها علیه همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه و تکرار ادعای بکارگیری پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین که بارها از سوی مقام های کشورمان رد شده است، تحریم‌های جدیدی را علیه اتباع ایرانی و روس وضع کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وزارت امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدید ۱۶ فرمانده روس، ایرانی و همچنین بازرگانان ایرانی را بر اساس ادعای ساختگی تجارت پهپاد هدف قرار داده است.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، برخلاف تاکید مقامات کشورمان درباره توقف جنگ و بازگشت طرفین به مذاکره ادعا شده است که پهپادهای ایرانی نقش اصلی در حملات روسیه به غیرنظامی ایفا کرده است

در همین پیوند، جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه «حملات حساب شده نیروهای روسیه به شهرها و غیرنظامیان بی گناه در اوکراین بی پاسخ نخواهد ماند» در ادبیاتی خلاف عرف دیپلماتیک گفت: حملات حساب شده نیروهای روسیه به شهرها و غیرنظامیان بی گناه در اوکراین بی پاسخ نخواهد ماند. ایران به طور فزاینده ای در مواجهه با درخواست های کرکننده مردم خود برای تغییر منزوی شده و در تلاشی ناامیدانه برای زنده ماندن با پوتین معاملات زشتی منعقد می کند.

وی افزود: ولادیمیر پوتین می خواهد روح اوکراین را بشکند، اما موفق نمی شود. اوکراین پیروز و بازسازی خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران بارها ادعای مطرح شده درباره ارسال پهپاد به روسیه را برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین رد کرده است. اما وزارت امور خارجه انگلیس ادعا کرده است: ایالات متحده نهم دسامبر اطلاعاتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد ایران به یکی از حامیان اصلی نظامی روسیه تبدیل شده است و صدها هواپیمای بدون سرنشین را برخلاف تعهدات حقوقی بین‌المللی به روسیه فرستاده است که برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین و کشتن غیرنظامیان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در این رابطه تصریح کرده است: ما هیچ سلاح و پهپادی برای به کارگیری در جنگ با اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد.

وی پیشتر در جمع خبرنگاران گفت: این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه‌انداخته‌اند که جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است، آنچه درباره بخش موشکی مطرح کرده‌اند کاملاً غلط و مسائل مربوط به پهپاد درست است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما مقدار محدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده‌ایم و با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چنانچه هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده کرده، آن را در اختیار ما قرار بدهد.

امیرعبداللهیان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در این مسیر تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و این تلاش‌ها هم در سطح رئیس‌جمهور و وزیر خارجه بوده است و همچنان به این تلاش‌ها تا توقف جنگ در اوکراین ادامه می‌دهیم.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در سخنانی بار دیگر به ادعای بی اساس غربی ها و مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین واکنش نشان داده و تصریح کرده است که ایران و روسیه توضیحات کامل و مفصلی را درباره ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.

با این حال اروپایی‌ها اصرار دارند که مشارکت ادعایی ایران در جنگ اوکراین را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد معرفی کنند؛ قطعنامه‌ای که از سال ۲۰۱۸ به این سو از سوی ایالات متحده آمریکا به دلیل خروج از برجام و تهدید سایر اعضا به عدم اجرای مفاد آن نقض اما با سکوت مجامع بین‌المللی روبرو شده است.

انگلیس اکتبر گذشته به همراه فرانسه و آلمان از سازمان ملل متحد خواست تا در پرتو قطعنامه یادشده، درباره ادعای واهی ارسال موشک و پهپادهای ایرانی به روسیه تحقیق کند. برخی مقام‌های اروپایی نیز ادعا کرده‌اند که باید مشخص شود اقدام روسیه و ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بشمار می‌رود یا خیر.

هم زمان امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز هشدار داد: تحقیقات سازمان ملل در مورد ادعاهای بی اساس مربوط به استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ غیر قانونی است و این سازمان نباید براساس منویات کشورهای غربی عمل کند.

وی تاکید کرد، کشورهای غربی تلاش می کنند براساس تفاسیر نادرست و گمراه کننده بین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کنند، درحالیکه قطعنامه ۲۲۳۱ نه صادرات سلاح را منع کرده و نه به دبیرخانه سازمان ملل دستور العمل و ظرفیت لازم را برای انجام این تحقیقات داده است.

https://irna.ir/xjLf۶۵
**رئیسی: برخی مواضع رئیس‌جمهور چین موجب گلایه‌مندی ملت و دولت ایران شد

رئیس جمهوری در دیدار معاون نخست وزیر چین گفت: برخی مواضع مطرح شده در سفر اخیر رئیس جمهور چین به منطقه موجب ناخرسندی و گلایه‌مندی ملت و دولت ایران شده و مطالبه جدی ایران جبران مواضع بیان شده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

معاون نخست وزیر چین که به منظور توسعه روابط دو کشوردر صدر هیاتی تجاری و اقتصادی از دیروز وارد ایران شده بود، در ادامه دیدارها و برنامه‌های خود ظهر امروز سه‌شنبه برای دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاستور رفت.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در این دیدار با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره در حال گسترش بوده است، گفت: برخی مواضع مطرح شده در سفر اخیر رئیس جمهور چین به منطقه موجب ناخرسندی و گلایه‌مندی ملت و دولت ایران شده و مطالبه جدی ایران جبران مواضع بیان شده است.

آیت‌الله رئیسی حضور هیات چینی در ایران را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوکشور مهم دانست و با اشاره به توافقات مهم انجام شده در دیدارهای قبلی روسای جمهور دو کشور بر تلاش مسئولان دو طرف برای اجرایی شدن آنها تاکید کرد.

چین تمامیت ارضی و منافع ایران را به رسمیت می‌شناسد و به آن احترام می‌گذارد

«هو چون هوا» معاون نخست وزیر چین نیز در این دیدارضمن ابلاغ سلام‌ گرم آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین به رئیس جمهوری اسلامی ایران، بر اراده چین برای توسعه روابط با ایران قوی، به عنوان راهبرد دائمی این کشور وتغییر ناپذیری این اراده تاکید کرد و گفت: عزم چین برای تقویت و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران فارغ از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تداوم خواهد داشت.

وی تصریح کرد: چین همواره به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران احترام گذاشته و از تلاش ایران برای تامین منافع اساسی خود حمایت می‌کند.

معاون نخست وزیر چین همچنین از نتایج دیدارهای خود با مقامات ایرانی به رئیس جمهوری اسلامی ایران گزارش داد. براین اساس با آغاز اجرایی شدن عملیات سرمایه‌گذاری مشترک ده‌ها میلیارد دلاری و توسعه همکاری‌های اقتصادی صنعتی، انرژی، ترانزیت و مالی و بانکی، طرفین گام بلندی در راستای اجرایی شدن همکاری‌های راهبردی و توسعه‌ای در روابط دو کشور بر می‌دارند.

https://irna.ir/xjLf۵n

**سخنگوی کرملین: اوکراین باید با واقعیت‌های موجود کنار آید

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز سه شنبه اعلام کرد که مسکو پیشنهاد صلح مطرح شده از سوی ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را که مستلزم خروج نیروهای روسی از قلمروهای اوکراینی است، نمی پذیرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

وی تاکید کرد که کی یف باید واقعیت های ارضی جدید را به رسمیت شناسد.

سخنگوی کرملین یادآور شد که واقعیت های جدید شامل الحاق چهار منطقه اوکراینی به خاک روسیه است.

وی به درخواست زلنسکی از رهبران گروه هفت اشاره داشت که مواردی از جمله تجهیز بیشتر نظامی اوکراین، حمایت از ثبات مالی و انرژی در این کشور و پشتیبانی از راه حل صلحی که مستلزم خروج نیروهای روسی از قلمروهای اوکراینی است را شامل می شد.

پسکوف گفت: سه گام به سوی استمرار خصومت وجود دارد. طرف اوکراینی باید واقعیت هایی را که در طول این مدت به وجود آمده است، در نظر بگیرد.

وی افزود: این واقعیت ها، نشان می دهد که موضوعات جدیدی در فدراسیون روسیه مطرح شده است. این موارد در نتیجه همه پرسی های برگزار شده در این قلمروها نمود یافته است. بدون در نظر گرفتن این واقعیت های جدید، هیچ نوع پیشرفتی ممکن نیست.

سخنگوی کرملین اضافه کرد که مساله آغاز خروج نیروهای روسی از قملرو اوکراین تا پایان سال جاری به طور کلی مطرح نیست.

اوکراین و متحدان غربی اش همه پرسی های برگزار شده در چهار منطقه در جنوب و شرق اوکراین را غیرقانونی خوانده اند.

از زمان الحاق این مناطق به بعد، روسیه بارها از تمایل به برگزاری مذاکرات صلح با اوکراین سخن گفته اما در عین حال تاکید کرده است که از سوی کی یف و غرب برای این مذاکرات عزم و آمادگی لازم را مشاهده نمی کند.

غرب مدعی است که مسکو با طرح مساله مذاکرات دیپلماسی، درصدد خرید زمان برای تجهیز مجدد نیروهایش است، اتهامی که روسیه آن را رد می کند.

اوکراین می گوید روسیه باید حملات را متوقف و از همه قلمروهای اشغالی خارج شود و زلنسکی نیز از رهبران گروه هفت خواسته است از طرح وی برای تشکیل اجلاس ویژه صلح جهانی حمایت کند.

تمرکز این اجلاس بر اجرای طرح صلح ۱۰ ماده ای اوکراین معطوف خواهد بود که علاوه بر موارد دیگر، بر عقب نشینی نیروهای روسی از اوکراین و برخوردار نشدن کی یف از امتیازات ارضی تاکید دارد.

چندی پیش مراسم رسمی الحاق چهار منطقه اوکراین به روسیه با سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو برگزار شد که واکنش های منفی آمریکا، کشورهای غربی و اتحادیه اروپا را به همراه داشت.

دولت های غربی و کی یف اعلام کردند که نتایج همه پرسی در مناطق چهارگانه اوکراین را که به تصرف نیروهای روسیه درآمده، نقض قوانین بین المللی و اجباری بوده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

https://irna.ir/xjLf۶K

**رئیس موقت کنست رژیم صهیونیستی انتخاب شد

منابع خبری روز سه شنبه از تعیین «یاریو لوین» از حزب لیکود به عنوان رئیس موقت کِنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) خبر دادند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در این باره اعلام کرد که نمایندگان کنست یاریو لوین را به عنوان رئیس موقت پارلمان این رژیم انتخاب کردند.


برپایه این گزارش، لوین در رأی گیری کنست ۶۴ رأی از مجموع ۱۲۰ رأی را به خود اختصاص داد تا به صورت موقت ریاست کنست را به عهده بگیرد.

منابع رسانه‌ای در این باره اعلام کردند که لوین خواستار ریاست یک وزارتخانه مهم در کابینه بنیامین نتانیاهو است و احتمال داده می شود که این وزارتخانه؛ وزارت دادگستری باشد.

این منابع همچنین اعلام کردند که انتخاب رئیس موقت برای کنست آن هم از حزب نتانیاهو در جهت تضمین تشکیل کابینه او و تصویب قوانین جنجالی مورد نیاز در این باره صورت گرفته است و دوره ریاست یاریو لوین طولانی نخواهد بود.

با حضور بیشترین شمار شهرک نشینان و اعضای احزاب دینی «صهیونیستی» و «حریدی» در کِنِست رژیم صهیونیستی پیش‌بینی می‌شود که ترکیب اعضای کِنِست و به تبع آن کابینه آینده صهیونیست‌ها متفاوت از گذشته باشد و این رژیم بیش از پیش در مسیر افراط گرایی و تنش آفرینی حرکت کند.

کارشناسان سیاسی، کابینه جدید رژیم صهیونیستی را که پس از پنج سال بن بست سیاسی روی کار خواهد آمد، از تندروترین و فاسدترین کابینه‌های تاریخ این رژیم جعلی ارزیابی کرده‌اند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در این باره گزارش داد: با انتخاب لوین به عنوان رئیس موقت کنست انتظار می‌رود دو کمیته تشکیل جلسه دهند که در کمیته اول ماده شش قانون ممنوعیت انتصاب افراد مجرم شناخته شده و به حبس محکوم شده در سمت وزیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
قرار است که اعضای کنست با تغییراتی در قانون مزبور امکان انتصاب آریه درعی رهبر حزب شاس به عنوان وزیر بهداشت در کابینه نتانیاهو را فراهم کنند؛ چرا که وی ژانویه گذشته و پس از اقرار به ارتکاب جرایم مالیاتی با حکم حبس تعلیقی مواجه شده است. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در ادامه افزود، کمیته دوم نیز قرار است قانونی را مورد بررسی قرار دهد که انتقال برخی اختیارات پلیس به «ایتمار بن گویر» به عنوان وزیر «امنیت داخلی» در کابینه نتانیاهو را فراهم می کند.

https://irna.ir/xjLf۶R

**آمریکا: در تحریم حامیان برنامه هسته ای کره شمالی تردید نخواهیم کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، کشورش در اعمال تحریم علیه هر فردی که از برنامه غیرقانونی توسعه سلاح های هسته ای کره شمالی حمایت می‌کند، تردید نخواهد کرد.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

خبرگزاری یونهاپ نوشت: ند پرایس همچنین گفت آمریکا همواره به دنبال افرادی است که ممکن است در برنامه غیرقانونی سلاح های کشتار جمعی (WMD) کره شمالی مقصر باشند.

این مقام آمریکایی روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره این که چرا آمریکا افراد روسی و چینی بیشتری را که از برنامه توسعه سلاح های کره شمالی حمایت می کنند تحریم نمی کند، این اظهارات را مطرح کرد و افزود: اگر افرادی باشند که مشمول تحریم باشند، در تحریم آنها تردید نمی کنیم.

واشنگتن تعدادی از اتباع و شرکت های چینی و همچنین افرادی از روسیه را به بهانه نقض تحریم های آمریکا و سازمان ملل و با هدف محدود کردن برنامه های توسعه غیرقانونی تسلیحات کره شمالی هدف تحریم ها قرار داده است.

با این حال، مقامات آمریکایی گفته اند پیونگ یانگ به پیشرفت قابلیت های موشکی هسته ای و بالستیک خود ادامه می دهد و تنها در سال جاری با پرتاب ۶۳ فروند موشک بالستیک رکود زده است. رکورد قبلی سالانه موشک های بالستیک پرتاب شده در کره شمالی ۲۵ موشک بوده است.

پرایس گفت: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که کره شمالی را به دلیل تهدید این کشور برای ثبات و امنیت منطقه شمال شرق آسیا و احتمالاً فراتر از آن، پاسخگو می‌دانیم.

آمریکا به دنبال تحمیل تحریم های جدید سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل ادامه اقدامات تحریک آمیز موشکی این کشور بوده است، اما همه ۱۰ نشست شورای امنیت سازمان ملل که در سال جاری در مورد کره شمالی برگزار شد، به دلیل مخالفت چین و روسیه دو عضو دائمیِ دارای حق وتو در این شورا، بدون هیچ نتیجه ملموسی به پایان رسیده است.

پرایس پیش از این اعلام کرده بود که واشنگتن و متحدانش آماده مقابله با هفتمین آزمایش احتمال هسته‌ای کره شمالی هستند.

وی افزود: چند هفته است که نشانه‌هایی از آمادگی کره شمالی برای هفتمین آزمایش احتمالی هسته‌ای مشاهده می‌شود.

مقامات ارشد هسته ای ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی امروز (سه شنبه) یک نشست سه جانبه با هدف بررسی جدیدترین تحولات موشکی کره شمالی در جاکارتا، پایتخت اندونزی، برگزار می کنند.

https://irna.ir/xjLf۶z

**موافقت اتحادیه اروپا با اعطای وضعیت نامزدی به بوسنی

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که اتحادیه اروپا با اعطای وضعیت نامزدی به کشور بوسنی و هرزگوین در این بلوک موافقت کرده است.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

این خبرگزاری افزود که کشورهای اتحادیه اروپا امروز سه‌شنبه با این اقدام موافقت کردند و انتظار می‌رود این تصمیم توسط رهبران این بلوک در نشست روز پنجشنبه در بروکسل تایید رسمی شود.

کمیسیون اروپا در مهر ماه پیشنهاد کرده بود که به بوسنی وضعیت نامزدی برای پیوستن به این اتحادیه ارائه شود.

این نهاد اروپایی آن زمان اعلام کرد که بوسنی باید در زمینه دموکراسی، عملکرد نهادهای دولتی، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و جرایم سازمان یافته و همچنین تضمین آزادی رسانه ها و مدیریت مهاجرت پیشرفت کند.

اگر اتحادیه اروپا که در حال حاضر شامل ۲۷ کشور عضو است روز پنجشنبه رسما آن را تایید کند، بوسنی به هفت کشور دیگر ترکیه، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو، صربستان، آلبانی، مولداوی و اوکراین که در وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا هستند، می‌پیوندد.

فرآیند پیوستن به اتحادیه اروپا می‌تواند سال ها طول بکشد زیرا کشورهای نامزد اصلاحاتی را اجرا می کنند که باید توسط بروکسل به دقت ارزیابی شوند. همچنین می‌تواند این فرآیند متوقف شود همانطور که در مورد ترکیه نیز صدق کرد.

https://irna.ir/xjLf۶t

**سازمان ملل افکار عمومی را در موضوع تلفات تجاوز به یمن گمراه می کند

سخنگوی شورای عالی امور بشردوستانه یمن گفت: سازمان ملل متحد با اعلام شمار غیر صحیح تلفات جنگ یمن، تلاش می کند افکار عمومی را گمراه کند.

از تقلای آمریکا علیه ایران تا اعلام بحران شدید انرژی در اروپا

طلعت الشرجبی افزود: براساس آمار ما تاکنون ۱۲۰ هزار یمنی به دلیل جنگ و محاصره شهید و زخمی شده اند درحالی که سازمان ملل با اعلام عددی کمتر از این، تلاش می کند افکار عمومی را گمراه کند.

وی اضافه کرد: صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) اعلام کرده است که ۱۱هزار کودک یمنی در طول جنگ کشته شده اند که یک سوم آن ها براثر بمباران ها جان خود را از دست داده اند و این درحالی است که براساس آمارهای ما ۹هزار کودک به طور مستقیم در بمباران ها شهید و زخمی شده اند.

الشرجبی گفت: سازمان ملل از وجود قربانیان و سوء تغذیه سخن می گوید بدون اینکه برای پایان دادن به این فاجعه انسانی گامی بردارد.

وی تصریح کرد: نهادهای سازمان ملل متحد همواره از اعلام عامل اصلی و مستقیم این فاجعه انسانی در یمن فرار می کنند و تاکنون از اینکه متجاوزان را عامل و مسئول این جنایت معرفی کنند خودداری کرده اند.

سخنگوی شورای عالی امور بشردوستانه یمن افزود: سازمان ملل متحد تاکنون ۳ بار نام عربستان را از فهرست ننگ خارج کرده و با رژیم آل سعود برای فرار از مجازات، همکاری زیادی کرده است.

الشرجبی اضافه کرد: با سازمان های حقوق بشری و فعالان حقوقی در خارج برای رساندن و اعلام شمار دقیق شهدا و زخمی ها و قربانیان تجاوز به یمن تماس برقرار می کنیم.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آنها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است، به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و ۱۰ مهر بدون دستیابی به توافقی جدید پایان یافت.

https://irna.ir/xjLf۹۲

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha