وصول درآمدهای ارزی نسبت به سال گذشته بهتر شده است

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مشکلی در تامین ارز مورد نیاز کشور نداریم، گفت: مشکلی در وصول درآمدهای ارزی نداریم و در این مورد وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته داریم.

به گزارش ایرنا، «علی صالح‌آبادی» در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه انطباق سیاست‌های ارزی و تجاری افزایش نرخ ارز، اظهار کرد: در بازار نیما مشکلی در عرضه ارز نداریم و میزان عرضه در این سامانه با تقاضا تناسب دارد و مشکلی در سامانه نیما وجود ندارد.

وی تاکید کرد: امسال صادرات نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشته و مجموع صادرات غیرنفتی و نفتی بهبود یافته است و مشکلی در تامین ارز نداشتیم.

رییس کل بانک مرکزی در خصوص ترخیص کالاهای وارداتی که در گمرک متوقف شده‌اند، گفت: کالاهایی که در بنادر متوقف شده به دلیل تامین ارز نیست، بلکه موضوع بحث ریال کالاها مطرح است که باید کالاها ترخیص و فروخته شود و سپس ریال آن تامین شود و این ریال را به بانک مرکزی بدهد و ارز نیمایی دریافت کنند و مشکل تامین ریال است.

طلب ارزی ایران از عراق وصول شد

صالح‌آبادی درباره بهبود فروش نفت در سال جاری گفت: امسال در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی وضعیت خوبی داشتیم و امسال بخشی از معوقات وزارت نفت از برخی کشورها امسال وصول شد.

وی بیان کرد: برای مثال از عراق طلب ارزی داشتیم که امسال وصول و حتی بخشی از بدهی‌های ارزی به کشور ترکمنستان نیز پرداخت شد و مشکلی در وصول درآمدهای ارزی نداریم و وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته داریم.

رییس کل بانک مرکزی در خصوص حواله ارزی صادرکنندگان نیز توضیح داد: ممکن است صادرکننده ۱۰۰ میلیون دلار حواله ارزی داشته باشد و آن را به بانک مرکزی می‌دهد و معادل آن یک میلیون دلار اسکناس ارز دریافت می‌کند و آن را در بازار متشکل ارزی به نرخ توافقی و روزانه می‌فروشد.

وی اضافه کرد: صادرکنندگان هستند که برای تشویق صادرات غیرنفتی ارز خود را نرخ‌های جذاب عرضه کنند و هم اکنون اسکناس و حواله به‌اندازه کافی در بانک مرکزی دارد و می‌توانیم بخشی از آنها را در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم و ارز آنها را استفاده کنیم.

صالح‌آبادی گفت: هدف از این کار تشویق صادرکنندگان غیرنفتی همچون صنایع دستی، شرکت‌های دانش بنیان و محصولات کشاورزی است تا این ارز به چرخه کشور وارد شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha