نیروگاه‌های تهران در ۸ سال گذشته مازوت مصرف نکرده‌اند

تهران - ایرنا - معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: هیچ یک از نیروگاه‌های تهران طی هشت سال گذشته از مازوت استفاده نکرده است، نیروگاه‌های مستقر در پایتخت سال‌هاست از سوخت گاز استفاده می‌کنند و نقشی در آلودگی هوای تهران ندارند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «ناصر اسکندری» افزود: به استناد اطلاعات استخراج شده از نرم‌افزار سوخت کشور، میزان مازوت مصرفی نیروگاه‌های اطراف تهران از سال ۱۳۹۳ تاکنون صفر درصد بوده که نشان می‌دهد افزایش شاخص دی‌اکسید گوگرد طی ماه‌های اخیر به دلیل مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های اطراف تهران نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله آلودگی هوای کلان‌شهرها از جمله تهران ناشی از پارامتر ذرات (PM۲.۵) بوده که به استناد اطلاعات درج شده در ترازنامه انرژی، حدود ۸۱ درصد از آلایندگی ناشی از ذرات مرتبط با بخش حمل‌ونقل است.

اسکندری افزود: بر اساس اطلاعات ترازنامه انرژی کشور، سهم آلاینده ذرات ناشی از احتراق مازوت با احتساب صنایع تولیدکننده سیمان و نیروگاه‌ها در حدود ۱.۹ درصد است؛ ازاین‌رو منبع افزایش آلودگی هوا در تهران و یا سایر کلان‌شهر را باید در منابعی به غیر احتراق ناشی از مصرف مازوت جستجو کرد.

اسکندری با اشاره به مطالعات انجام شده که به تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز رسیده است، ادامه داد: از سال ۹۴ تاکنون سهم آلاینده ترکیبات اکسید گوگردی در تعداد روزهای ناسالم کلان‌شهر تهران صفر درصد بوده که ثابت می‌کند از سال ۱۳۹۳، مصرف مازوت در نیروگاه‌های بخاری تهران صفر درصد بوده است.

معاون راهبری برق حرارتی خاطرنشان کرد: مازوت به‌عنوان سوخت جایگزین تنها در نیروگاه‌های بخاری قابلیت مصرف دارد که تنها ۱۸ درصد از ظرفیت شبکه برق کشور را تشکیل می‌دهند و ممنوعیت مصرف مازوت در این نیروگاه‌ها به معنای مصرف سوخت گاز در نیروگاه‌های واقع در شهر تهران بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha