بهره‌برداری از غار ۲۳۰ هزارساله گیلان طبق ضوابط و با حفظ حریم اثر انجام می‌شود

رشت - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت : سرمایه گذاری و بهره برداری از غار باستانی دربند روستای رشی بر اساس ضوابط میراث فرهنگی و گردشگری و با نظارت کارشناسان و متخصصان و حفظ حریم منظری مجموعه غارهای رشی و دره دربند انجام می شود.

به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی گیلان، ولی جهانی در این رابطه تصریح کرد: مجموعه غار دربند رشی بعنوان یکی از سرمایه های تاریخی-طبیعی استان و کشور از زمان کشف آثار کهن سکونت انسان در آن جایگاه مهمی در تاریخ ایران و منطقه کسب کرده است.

وی عنوان کرد: جاذبه های مختلف تاریخی و طبیعی این غارها و دره دربند باعث شده که این ناحیه یکی از اهداف تورهای گردشگری شود که در کنار جنبه های مثبت آن بواسطه عدم برنامه ریزی باعث وارد شدن آسیبهایی به زیست محیط طبیعی این مجموعه شده است.

وی گفت: خوشبختانه سرمایه گذار حاضر شده که با رعایت ضوابط میراث فرهنگی در فاصله یک کیلومتری از غار درکنار جاده رشی به سی دشت یک مجموعه گردشگری شامل موزه محلی، بازارچه صنایع دستی، رستوران و پارکینگ اختصاصی را ایجاد کند که تورهای گردشگری قبل از بازدید از غار بتوانند با دیدن موزه، اطلاعاتی درباره پیشینه باستان شناسی منطقه و کشفیات باستان شناسی غارهای دربند رشی کسب کنند.

جهانی در ادامه گفت: ایجاد مسیر دسترسی مناسب و ایمن برای گردشگران و نصب تابلوهای راهنما از دیگر مواردی است که برای ساماندهی غار پیش بینی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که پس از صدور مجوزهای لازم و سیر مراحل اداری و با نظارت کارشناسان و متخصصان و حفظ حریم منظری مجموعه غارهای رشی و دره دربند این مجموعه گردشگری-موزه‌ای بتواند به یکی از مراکز گردشگری بی‌بدیل در سطح استان و کشور تبدیل شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در پایان با تاکید بر منحصر بفرد بودن مجموعه غارها و دره دربند رشی که باعث روشن شدن بخش مبهمی از تاریخ کهن بشر در ایران شده است، گفت: اداره کل میراث فرهنگی با کمک موزه ملی ایران قصد دارد که علاوه بر تهیه پرونده ثبت این مجموعه تاریخی-طبیعی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو، کاوش‌های علمی را در این کهن‌ترین سکونتگاه تاریخ‌گذاری شده بشر در ایران برنامه‌ریزی کند.

جهانی با استناد به کاوش‌های باستان‌شناسی، افزود: سابقه استقرار انسان در غار باستانی دربند روستای رشی(با شماره ثبت ملی ۱۳۲۱۸) به حدود ۲۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد.

وی در خصوص اهمیت غارها از جنبه طبیعی و باستان شناسی گفت: حفاظت از محیط زیست غار و مناطق پیرامون آن همراه با معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آنها به گردشگران داخلی و خارجی در بلند مدت باعث توسعه پایدار و رشد گردشگری ضابطه‌مند می شود که از اهداف مهم اداره کل میراث فرهنگی استان است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به پتانسیل‌های عظیم تاریخی- طبیعی در نقاط مختلف استان یادآور شد: با حمایت‌های بی‌نظیر مسئولان ارشد استانی و کشوری هم اکنون بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری مهیا شده و علاقمندان می توانند با مراجعه به نزدیک ترین واحدهای میراث فرهنگی در سطح استان نسبت به ارائه درخواست سرمایه گذاری خویش اهتمام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha