شتاب گرفتن تکمیل طرح‌های آبفای خراسان‌جنوبی پس از سفر رئیس جمهور + فیلم

بیرجند - ایرنا - بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار در سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی برای تکمیل طرح‌های فاضلاب شهرهای بیرجند، فردوس و سربیشه اختصاص یافت که تاکنون ۵۵ میلیارد تومان به این طرح‌ها تزریق شده و روند اجرای آنها شتاب گرفته است.

به گزارش ایرنا ،شرکت آب و فاضلاب خراسان‌ جنوبی در راستای اهداف و سیاست‌های دولت و وزارت نیرو و با هدف بازچرخانی آب، سالم‌سازی محیط زیست، تامین آب جایگزین صنعت و کشاورزی و نیز اشتغالزایی، پروژه‌های شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند، فردوس و سربیشه را اجرا کرده است.

سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی در نوزدهم شهریور ماه پارسال، ۱۰۰ مصوبه در پی داشت که از این تعداد ۸۰ مصوبه در زمینه عمرانی و زیرساختی و ۲۰ مصوبه در حوزه اقتصادی، تولیدی و اشتغالزایی بوده است.

از جمله این مصوبات اختصاص بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های فاضلاب در سه شهر بیرجند، فردوس و سربیشه است که از این مقدار ۶۰ میلیارد تومان برای طرح فاضلاب سربیشه، ۶۰ میلیارد تومان برای طرح فاضلاب فردوس و ۲۵ میلیارد تومان برای اجرای طرح فاضلاب شهر بیرجند مصوب شد.

با تخصیص اعتبارات سفر استانی دولت روند اجرای طرح‌های فاضلاب خراسان جنوبی شتاب گرفته و امیدها برای تکمیل آنها افزایش یافته است به‌ویژه آنکه پساب تصفیه‌خانه‌ها با توجه به معضل کم‌آبی در استان برای مصارف صنعتی کاربرد دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در این باره گفت: اعتبارات پیش‌بینی شده در مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های فاضلاب بیرجند، فردوس و سربیشه است که تاکنون در سال مالی ۱۴۰۰ از این محل ۵۵ میلیارد تومان به این طرح‌ها تزریق شده است.

حسین امامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تخصیص اعتبارات سفر استانی دولت روند اجرای طرح‌های فاضلاب شتاب گرفته و امید است با ادامه تخصیص اعتبارات در سال ۱۴۰۱ این روند ادامه پیدا کند.

وی بیان کرد: تلاش داریم مبلغ اعتباری خوبی هم در دور دوم سفر رئیس جمهور به استان برای طرح‌های فاضلاب اختصاص یابد و در این خصوص طرح‌های پیشنهادی ارائه شده‌ است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی درباره روند اجرای طرح فاضلاب بیرجند گفت: تاکنون ۴۷۳ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب از مجموع ۵۰۶ کیلومتر در شهر بیرجند اجرا شده است.

شتاب گرفتن طرح‌های آبفای خراسان‌جنوبی در پی سفر رئیس جمهور + فیلم

تکمیل شبکه جمع‌آوری فاضلاب بیرجند تا سال آینده

وی با بیان اینکه در طرح فاضلاب بیرجند، ۱۹ کیلومتر خط انتقال به‌طور کامل اجرایی شده است گفت: ۳۳ کیلومتر شبکه جمع‌آوری طرح فاضلاب بیرجند باقی مانده و تکمیل شبکه تا پایان سال ۱۴۰۲ هدف‌گذاری شده است.

امامی خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال تکمیل طرح فاضلاب را در برنامه داشتیم که با توجه به بروز مشکلاتی در صدور مجوزهای حفاری اجرای آن به تاخیر افتاد.

او گفت: اجرای شبکه فاضلاب سایت‌های نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار است که در صورت تامین اعتبار اجرایی خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی افزود: همچنین اجرای شبکه فاضلاب در شهرک چهکند بیرجند که مطالعات طرح فاضلاب آن در سال گذشته تکمیل شد، نیازمند تخصیص اعتبار است.

وی از تصویب ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در سفر رئیس جمهور برای اجرای طرح فاضلاب بیرجند تا پایان سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: تاکنون از این محل ۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

اجرای ۱۸ کیلومتر شبکه فاضلاب از محل اعتبارات سفر استانی

امامی بیان کرد: از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور ۱۸ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر بیرجند کار شده که از این مقدار ۱۱ کیلومتر در سال جاری عملیاتی شده است.

وی افزود: علاوه بر این از محل سایر منابع ملی و داخلی شرکت آبفا در سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرح تزریق شده و در حال حاضر پنج پیمانکار فعال در شهر بیرجند داریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با توجه به ثقلی بودن جریان فاضلاب در شبکه‌ها که عمق اجرای آنها ارتباط مستقیم با وضعیت توپوگرافی معابر دارد و لزوم احداث آدم روهای متعدد، اجرای شبکه و خطوط انتقال فاضلاب را طرح‌هایی پرهزینه و دارای محاسبات دقیق و فنی توصیف کرد.

به گفته وی همین موضوع باعث شده که اجرای طرح‌های فاضلاب نسبت به سایر زیرساخت‌های خدماتی با سرعت کمتری انجام شود و به‌صورت میانگین هزینه اجرای هر کیلومتر شبکه فاضلاب یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان با احتساب هزینه آسفالت شکافی است.

امامی یکی از علل تاخیر در روند اجرای شبکه فاضلاب بیرجند را تاخیر در صدور مجوز آسفالت شکافی توسط شهرداری ذکر کرد و گفت: تاخیر در صدور مجوز آسفالت شکافی سبب خسارت‌های مالی به پیمانکاران و شرکت آب و فاضلاب می‌شود.

تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح فاضلاب فردوس

اجرای طرح فاضلاب فردوس نیز با هدف رفع مشکلات دفع بهداشتی فاضلاب، استفاده بهینه از منابع آبی، بازچرخانی آب و استفاده از پساب تصفیه شده در طرح‌های صنعتی و کشاورزی از سال ۱۳۸۹ آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی درباره این طرح گفت: طول شبکه فاضلاب فردوس ۱۵۷ کیلومتر است که تاکنون ۴۶ کیلومتر اجرایی شده و شبکه جمع‌آوری این طرح ۲۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

او گفت: اعتبار مصوب سفر رئیس جمهور بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان برای اجرای شبکه فاضلاب فردوس تا پایان سال مالی ۱۴۰۲ است و تاکنون از این محل ۲۰ میلیارد تومان در سال گذشته تزریق شده که با تخصیص این اعتبار ۱۷ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در شهر فردوس کار شده و ۲ قرارداد با حجم عملیات ۲۲ کیلومتر منعقد شده است.

امامی اظهار داشت: با ترزیق اعتبارات سفر رئیس جمهور، طرح فاضلاب فردوس سرعت گرفت به گونه‌ای که از این محل ۱۷ کیلومتر شبکه جمع‌آوری در این شهر کار شده و به نسبت حجم کارهای انجام شده از ابتدای طرح عدد قابل توجهی است.

وی با اشاره به اینکه اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب به عنوان نیاز اساسی در شهر فردوس در دستور کار است افزود: امیدواریم در سفر دوم رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار مناسبی برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهر فردوس اختصاص یابد تا زمینه بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، فراهم شود و علاوه بر رفع مشکلات شهروندان امکان استفاده از پساب تصفیه‌خانه نیز فراهم شود.

شتاب گرفتن طرح‌های آبفای خراسان‌جنوبی در پی سفر رئیس جمهور + فیلم

پیشرفت طرح‌های فاضلاب سربیشه و قاین

وی درباره طرح فاضلاب سربیشه گفت: شبکه جمع‌آوری طرح فاضلاب سربیشه ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از مجموع ۵۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری تاکنون ۳۴ کیلومتر اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از تصویب ۶۰ میلیارد تومان اعتبار سفر رئیس جمهور برای این طرح تا سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: تاکنون از این مبلغ ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

وی عنوان کرد: با انجام مطالعات و انتخاب پیمانکار از تیر امسال عملیات اجرایی این طرح شروع شد که اکنون ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اجرای تصفیه‌خانه این شهر از پروژه‌های فعال شرکت آب و فاضلاب است.

امامی درخصوص روند اجرای طرح فاضلاب شهر قاین هم گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای شرکت ملی فولاد ایران قرار است ضمن تکمیل شبکه جمع‌آوری فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه، ۴۵ کیلومتر خط انتقال پساب فاضلاب از شهر قاین تا مجتمع فولاد قاینات را اجرا و از پساب تولیدی بهره‌برداری کند.

وی برآورد سرمایه‌گذاری این طرح را حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: شبکه جمع‌آوری شهر قاین در حال حاضر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ادامه روند احداث آن تحویل شرکت سرمایه‌گذار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی ابراز امیدواری کرد: با تخصیص به‌موقع اعتبارات و ردیف‌های ملی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و مصوبات سفر در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ از توقف عملیات اجرایی طرح‌های فاضلاب جلوگیری شود و این طرح‌ها در موعد زمانی تعیین شده به بهره‌برداری برسند.

بهره‌برداری آزمایشی از مدول دوم تصفیه‌خانه بیرجند

همچنین مدول دوم تصفیه‌خانه بیرجند که از سال گذشته به مرحله بهره‌برداری آزمایشی رسیده، آماده افتتاح است.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی درخصوص روند اجرای این طرح گفت: مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند با ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز که جمعیت ۶۵ هزار نفر را تحت پوشش دارد از سال ۱۳۸۴ وارد مدار بهره‌برداری شد.

سید علی هاشم‌آبادی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۴ عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند آغاز شد و از بهمن سال گذشته با اعتبار ارزی معادل ۲۳ میلیون یورو از محل وام بانک توسعه و تجارت اکو به مرحله بهره‌برداری آزمایشی رسیده و اکنون آماده افتتاح است.

وی عنوان کرد: مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند با جدیدترین روش‌ها فرآیند تصفیه فاضلاب را انجام داده و انتشار بو در این مدول حداقل ممکن است.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: طرح مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر بیرجند از محدود طرح‌های عمرانی برخوردار از منابع مالی بانکی بین‌المللی در سطح استان خراسان جنوبی است که دارای ظرفیت ۲۱ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز یا ۲۵۰ لیتر بر ثانیه است و جمعیت ۱۴۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی افزود: این طرح در مرحله بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفته به گونه‌ای که در حال حاضر حدود ۸۰ درصد فاضلاب تولیدی توسط این مدول در حال تصفیه است و با استانداردهای مطلوب زیست محیطی، پساب آن از تصفیه‌خانه خارج می‌شود.

هاشم‌آبادی گفت: برخورداری کل شهر بیرجند از شبکه فاضلاب، کاهش بو و افزایش ظرفیت با ارتقای مدول اول تصفیه‌خانه و استفاده از پساب در بخش‌های صنعت و معدن از برنامه‌های پیش‌رو است.

وی بیان کرد: برنامه ارتقای مدول اول تصفیه‌خانه را در دستور کار داریم که مطالعات آن به مشاور واگذار شده تا به‌صورت ریشه‌ای مشکلات تصفیه‌خانه رفع شود.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان و ۳۱ شهر دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha