مدیر اندیشکده سوئیسی بر حفظ پیشرفت‌های مذاکرات احیای برجام تاکید کرد

تهران- ایرنا- مدیر یک اندیشکده سوئیسی گفت که باید پیشرفت و دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای با ایران حفظ شود.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، «توماس گرمینگر» مدیر مرکز سیاست امنیتی ژنو در سوئیس چهارشنبه گفت، «اشتباه» است اگر توافق‌های حاصل شده در مذاکرات مربوط به احیای برجام از دست برود.

وی افزود: امیدوارم مذاکرات هسته‌ای از سر گرفته شود. درست است که در حال حاضر شرایط سیاسی بنا به دلایل مختلف، بسیار چالش‌برانگیز و بسیار پیچیده است. اما ما به احیای برجام بسیار نزدیک شده بودیم.

گرمینگر در حاشیه هشتمین «اجلاس خوانش پریماکوف» در مسکو هشدار داد: واقعا حیف است اگر آنچه روی میز مذاکره بود و در دسترس قرار داشت، از دست برود.

وی که پیشتر دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا بود، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات احیای برجام از سر گرفته شود.

به گزارش ایرنا، مذاکرات وین پس از ماه ها رایزنی های فشرده در وین به مرحله‌ای رسیده که چنانچه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده برجام مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

اما دولت جو بایدن به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی، قدرت تصمیم‌گیری سیاسی برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد و به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی علیه ایران متوسل شده در حالیکه دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیم‌های سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در گفتگوی تلفنی با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha