دست‌اندازی بر طبیعت با خسارت های جبران ناپذیر/ ضرورت تسریع در کنترل روند فرسایش خاک کشور

کرمانشاه - ایرنا - معاون موسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تشریح وضعیت خاک کشور گفت: براساس بررسی های انجام شده شاهد فرسایش خاک در اکثر نقاط کشور هستیم و ضرورت دارد هرچه سریعتر این وضعیت کنترل شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «ناصر دواتگر» روز یکشنبه در همایشی به مناسبت روز جهانی خاک در سرسرای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت حیاتی خاک در تامین غذا و ادامه زندگی موجودات زنده؛ افزود: ۲ هزار سال زمان می برد تا ۲ سانت خاک کشاورزی شکل بگیرد اما متاسفانه خاک در کشور ما براحتی از بین می رود.

وی گسترش صنایع و کارخانجات و ویلا سازی در اراضی کشاورزی را از عوامل تخریب خاک در کشور عنوان کرد و گفت: باید در کشور بسیاری از موضوعات در ارتباط با حفظ خاک مانند نحوه کشت و کار در اراضی کشاورزی، مرتعداری و چرای دام ها، ساخت و سازها و دیگر موارد با هم افزایی تمام بخش ها در دستور کار قرار گیرد.

دواتگر برداشت بی رویه از منابع آب برای مصارف کشاورزی؛ (که در ایران بسیار بیشتر از میانگین جهانی آن صورت می گیرد) را یکی از عوامل مهم تخریب خاک در کشور عنوان کرد و افزود: برداشت زیاد آب از منابع موجب شور شدن آب و در نتیجه تخریب خاک می شود که متاسفانه در کشور ما آب فراوانی بی رویه بدون هیچ اصولی برداشت می شود که این در جاهایی موجب از بین رفتن خاک شده است.

وی بیان داشت: براساس میانگین جهانی باید ۶۰ درصد منابع تجدیدپذیر آبی برای تولید ۱۶ درصد محصولات کشاورزی استفاده شود اما در کشور ما این رقم بسیار زیادتر از آن است. همچنین ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی در ایران وابسته به منابع آبی است در حالی در جهان ۱۶ درصد است و ۵۹ درصد به اراضی دیم است.

این مقام مسئول در ادامه بیان داشت: خاک کشور ایران با توجه به اینکه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد از مواد آلی مغذی غنی نیست به همین اساس باید صد چندان مراقب فرسایش آن باشیم.

ما به حکمرانی خوب خاک و کشاورز با دانش نیاز داریم

معاون موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: ما در بسیاری از بخش ها مانند آبیاری و کود، بد مصرف هستیم و در این زمینه نیاز به نقش خوب دولت و کشاورزان داریم.

دواتگر با بیان اینکه ما در بخش آیین نامه و قوانین مشکل خاصی نداریم گفت: برای حفظ آب و خاک در بین دستگاه های اجرایی هم گرایی و هم افزایی و سیاست واحد بیشتر نیاز داریم و در بخش کشاورزی به آموزش های تخصصی بسیار زیاد نیاز داریم.

وی در ادامه اظهار داشت: خاک کشور ما، از نظر مواد آلی که برای رشد گیاهان بسیار ضروری است غنی نیست و متاسفانه بدلیل گرانی بسیاری از کشاورزان توان خرید و مصرف کود را ندارند و این در آینده نزدیک میزان تولیدات ما را دچار مشکل می کند.

دواتگر توضیح داد: هر کدام از مواد کودی اوره، فسفر و پتاسیم که بیشتر در کشاورزی ما استفاده می شود مانند گروه های غذایی انسان ها ویتامین، پروتئین کربوهیدرات و دیگر مواد که برای رشد و سلامت انسان ضروری اند برای رشد گیاهان هم خاصیت بخصوص خود را دارند، نمی شود یکی را به جای دیگر بکار برد.

وی اضافه کرد: بنابراین وقتی کشاورزان توان خرید کود نداشته باشند که آن را به زمین بدهند گیاهان یا محصولات آنان نیز کمتر رشد می کنند و به این نوع تولیدات ما نیز کاهش می یابد.

دواتگر رفتن به طرف سیستم های آبیاری تحت فشار برای جلوگیری از هدر رفت آب، استفاده بهینه و به موقع از کودهای کشاورزی به منظور غنی سازی خاک اراضی، آموزش کشاورزان و هم افزایی بین بخش های مختلف اجرایی برای اجرای سیاست های واحد از جمله راهکارهای کنترل فرسایش بیش از پیش خاک در کشور دانست.

این مقام مسئول در پایان همچنین گفت: شایعات زیادی در خصوص آلودگی خاک یا محصولات کشاورزی در کشور رایج می شود که اکثر قریب به اتفاق آنها دروغ رسانه ای است .

دواتگر بیان داشت: تمام خاک آلوده در کشور ۳۰ هزار هکتار است که همه آنها شناسایی و کنترل شده و بقیه هرچه هست دروغ است.

گفتنی است در پایان این همایش از از خادمین خاک و دانش آموزان برنده مسابقه نقاشی در مورد اهمیت خاک تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha