تلسکوپ «جیمز وب» نشانه‌هایی از آب‌وهوای عجیب قمر «تایتان» ثبت کرد

تهران- ایرنا- ستاره‌شناسان برای اولین بار با استفاده از داده‌های تصویری مادون قرمز تلسکوپ فضایی جیمز وب موفق‌ شده‌اند به جزئیات دقیق‌تری از ابرهای غبارآلود و الگوهای آب و هوایی یکی از عجیب‌ترین قمرهای سیاره زحل برسند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «فوربس»، «تایتان»‌ (Titan) از قمرهای سیاره زحل (Saturn) و یکی از عجیب ترین و خیره‌کننده‌ترین جهان‌ها در منظومه شمسی است. این سیاره تنها جایی در عالم کیهانی در خارج از سیاره زمین است که می‌دانیم رودخانه و دریاچه وجود دارد هر چند به جای آب در آنها هیدروکربن‌های قابل اشتعال مانند مِتان و ِاتان جریان دارد.

مطالعه و بررسی عمیق و دقیق تایتان به علت اتمسفر ضخیم غبارآلود آن دشوار بوده اما تلکسوپ جیمز وب سازمان فضایی ناسا، برای اولین بار تصاویری با جزئیات از این ابرها و همچنین الگوهای آب و هوایی در این جهان منحصر به فرد در اختیار ستاره‌شناسان قرار داده است.

تلسکوپ «جیمز وب» نشانه‌هایی از آب‌وهوای عجیب قمر «تایتان» ثبت کرد

«کانر نیکسون» ستاره‌شناس گفت: ما سال‌ها در انتظار بودیم تا بتوانیم با استفاده از دید مادون قرمز جیمز وب به مطالعه درباره اتمسفر تایتان بپردازیم. وی افزود: رصد و ردیابی این ابرها هیجان‌انگیز است زیرا پیش‌بینی‌های قدیمی از مدل‌های رایانه‌ای درباره آب و هوای تایتان را تایید می‌کند. ابزارهای پیشرفته تلسکوپ فضایی جیمز وب به ستاره‌شناسان امکان می‌دهد که با درجه اطمینان بالاتری، میزان ارتفاع ابرها را مشخص کنند. مشاهدات بیشتر از تلسکوپ‌های «رصدخانه کک» (Keck Observatory) در هاوایی به تایید این مساله کمک کرد که دانشمندان در واقع در حال مشاهده ابرهایی هستند و این ابرها به ظرافت تغییر می‌کنند.

تلسکوپ «جیمز وب» نشانه‌هایی از آب‌وهوای عجیب قمر «تایتان» ثبت کرد

«ایمکی دپاتر»‌ ستاره‌شناس از دانشگاه کالیفرنیا گفت: وقتی که یکی دو روز بعد با تلسکوپ‌های کیک رصد کردیم نگران بودیم که ابرها رفته باشند اما با متوجه شدیم که ابرهایی در همان موقعیت‌ها بودند و به نظر رسد که ممکن است شکل آنها اندکی تغییر کرده باشد.

این داده‌ها برای عده‌ای از محققان مانند «مائل اسایه» از دانشگاه پاریس که از سال‌ها پیش برای مطالعه تایتان به مدل‌های رایانه‌ای متکی بوده است، بسیار جالب هستند. وی گفت: پس از سال‌ها شبیه‌سازی واقعا هیجان انگیز است که سرانجام داده‌های واقعی را دریافت می‌کنیم. بی‌صبرانه در انتظار دیدن بخش دوم این داده‌ها در سال آینده هستیم.

مشاهدات قمر تایتان با تلکسوپ جیمز وب و تلسکوپ‌های دیگر به طراحی دقیق‌تر ماموریت فضایی «سنجاقک» (Dragonfly) سازمان ناسا کمک خواهد کرد. این ماموریت قرار است در سال ۲۰۲۷ آغاز شود و طی آن قرار است یک فضاپیما شبیه به بالگرد برای تحقیقات بیشتر در خصوص این قمر سیاره زحل و کاوش برای علائم حیات در آن ارسال شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha