اتحادیه اروپا در مورد سقف قیمت ۶۰ دلاری نفت روسیه توافق کرد

تهران-ایرنا- کشورهای عضو اتحادیه اروپا جمعه شب بر سر سقف ۶۰ دلاری قیمت هر بشکه برای صادرات نفت خام روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود، توافق کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، این توافق با هدف کاهش درآمدهای مسکو از صادرات نفت خام در طول جنگ با اوکراین انجام شده است.

پس از مذاکرات فشرده‌ای که تا آخرین لحظه بر سر اتخاذ این تصمیم جریان داشت، رئیس اتحادیه اروپا (این پست در حال حاضر در اختیار جمهوری چک است) در توییتی نوشت: نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا به‌تازگی به توافقی در مورد سقف قیمت نفت روسیه رسیده‌اند.

وی افزود: اتحادیه اروپا متحد می‌ماند و در کنار اوکراین می‌ایستد.

این تصمیم به چند روز مذاکرات سخت میان نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پایان داد.

در حالی که لهستان، استونی و لیتوانی به دنبال قیمت پایین‌تری بودند، یونان، مالت و دولت یونانی‌نشین جزیره قبرس (که همگی از حمل و نقل نفت روسیه کسب درآمد می‌کنند) برای رسیدن به قیمت بالاتر فشار آورده بودند.

هدف از تعیین این سقف قیمت، ضربه زدن به درآمدهای مسکو حاصل از صادرات و فروش نفت خام، هم‌زمان با نزدیک شدن جنگ روسیه علیه اوکراین به سال ۲۰۲۳، دومین سال آن است.

علاوه بر این، این توافق تضمین می‌کند که سقف قیمت نفت روسیه حداقل ۵ درصد کمتر از قیمت بازار نفت خام تعیین شود و قرار است این قیمت هر ۲ ماه یک بار بازنگری شود.

به عنوان بخشی از این توافق، کشورهای گروه هفت شرکت‌های کشتیرانی خود را از تسهیل حمل‌ونقل نفت روسیه در صورت فروش بالای سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه منع خواهند کرد.

این توافق از روز دوشنبه هم‌زمان با قطع واردات نفت خام صادراتی روسیه از طریق دریا از طرف اتحادیه اروپا، اجرایی خواهد شد.

روسیه پس از عربستان سعودی دومین صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان است و حدود ۱۰ درصد تقاضای جهانی نفت خام را تامین می‌کند.

به گزارش ایرنا، پیش از این یک منبع موثق در بروکسل گفته بود که اروپا احتمالا سقف قیمت نفت روسیه را برغم درخواست لهستان و کشورهای بالتیک برای کاهش بیشتر، ۶۲ دلار برای هر بشکه تعیین می‌کند؛ ورشو پیشنهاد ۳۰ دلار برای نفت روسیه را ارائه داده بود.

برپایه این گزارش، هدف از این اقدام جلوگیری از بیمه و سایر خدماتی برای محموله‌های نفت خام روسیه است که بالاتر از قیمتی معین به فروش می‌رسد. برخی از نفت خام خط لوله روسیه به دلیل نگرانی در مورد امنیت انرژی در اروپای شرقی از این ممنوعیت معاف شده‌اند.

در مقابل، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اخیرا گفت که مسکو کشورهایی را که از محدودیت پیشنهادی قیمت نفت حمایت کنند، تحریم خواهد کرد.

توافق گروه ۷ و استرالیا 

 در همین حال پس از اتحادیه اروپا، کشورهای عضو گروه هفت و استرالیا نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که برای تعیین سقف ۶۰ دلاری برای قیمت هر بشکه نفت خام روسیه به توافق رسیده‌اند.

 در این بیانیه آمده است: «سقف قیمت نفت روسیه از ۵ دسامبر (۱۴ آذر) یا در فاصله کوتاهی پس از آن اجرایی می‌شود. سقف قیمت فرآورده‌های نفتی نیز از تاریخ پنجم فوریه ۲۰۲۳ اعمال می‌گردد».

 اعضای گروه ۷ و استرالیا همچنین بر تصمیم خود برای حذف تدریجی نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه از بازارهای خود تاکید کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha