پنتاگون: چین خروج از افغانستان را فرصتی برای رو به زوال نشان دادن امریکا کرده است

تهران - ایرنا - وزارت دفاع امریکا در گزارش تازه خود گفته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به چین فرصت داده است تا از این عقب‌نشینی به عنوان شاهدی بر این موضوع نام ببرند که ایالات متحده یک شریک غیرقابل اعتماد و قدرت رو به زوال است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری جمهور، در این گزارش که روز سه‌شنبه (۸ آذر) منتشر شد، چین به صورت مشخص تلاش کرده واشنگتن را شریک غیرقابل اعتماد و رو به زوال برای کشورهای دیگر توصیف کند.

این گزارش که به توسعه و تهدیدهای سیاسی و نظامی چین پرداخته و برای ارایه به کنگره امریکا ارائه شده‌ است، چین را مهمترین تهدید و رقیب خود در این گزارش توصیف کرده است.

وزارت دفاع آمریکا در این گزارش نوشت که چین در یک سال گذشته سعی کرده است تا از خروج نیروهای امریکا از افغانستان برای بی‌اعتبار کردن امریکا نزد متحدانش استفاده کند.

در گزارش آمده است: جمهوری خلق چین از ابزارهای دیپلماتیک متعدد، از جمله تاکید بر خروج ایالات متحده از افغانستان، برای از بین بردن نفوذ امریکا و متحدانش استفاده کرد.

گزارش می‌افزاید: مقام‌های جمهوری خلق چین و رسانه‌های حکومتی آن بارها خروج ایالات متحده از افغانستان را محکوم کرده اند و از این عقب‌نشینی به عنوان شاهدی بر این موضوع نام بردند که ایالات متحده یک شریک غیرقابل اعتماد و قدرت رو به زوال است.

در استراتژی امنیت ملی سال ۲۰۲۲ امریکا نیز از چین به عنوان یگانه رقیب امریکا که قصد و ظرفیت تغییر نظم بین‌المللی کنونی را دارد اسم برده شده و سیاست امریکا در قبال این موضوع محدود کردن نفوذ چین در جهان‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha