تغییرات آب‌وهوایی و کاهش کشت گندم در افغانستان

تهران- ایرنا- بررسی سازمان جهانی مهاجرت نشان می دهد، تولید گندم طی یک سال گذشته در افغانستان به علت تغییرات آب‌وهوایی ۳۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از طلوع نیوز افغانستان، سازمان جهانی مهاجرت در یک بررسی تازه به تاثیر ناگوار تغییرات آب‌وهوایی در افغانستان پرداخته و گفته است ۶۰ درصد جمعیت افغانستان از تغییرات آب‌وهوایی زیان دیده‌اند.

در این بررسی آمده است که تولید گندم در یک سال گذشته در افغانستان به علت تغییرات آب‌وهوایی ۳۰ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این بررسی، نودوهفت درصد از شهروندان افغانستان در فقر بسر می‌برند و اثرهای بد تغییرات آب‌وهوایی در افزایش فقر نقش مهمی داشته است.

این گزارش می افزاید: خشک‌سالی کنونی و چندین سال پی در پی، کمبود خواربار را بیشتر ساخته است و بیش از نیمی از جمعیت این کشور با کمبود شدید خوراک روبه‌رو هستند و به گونه‌ای نگران کننده معیشت‌ و زندگی در بخش‌های روستایی آسیب دیده است.

وزارت زراعت، آبیاری و دامپروری افغانستان می‌گوید: تولید گندم امسال به علت بارندگی اندک، کاهش یافته است.

محمد قاسم عبیدی رییس تحقیقات این وزارتخانه گفت: باوجود اینکه تغییرات اقلیمی در افغانستان به میان آمده است ما همه ساله در حدود هفت الی پنج میلیون تُن گندم تولید می‌کنیم.

در این بررسی همچنان آمده است که خدمات زیربنایی مثل روند برق‌رسانی در این کشور تضعیف شده که در نتیجه بسیاری از کارخانه‌ها از فعالیت مانده‌اند.

رحیم الله سمندر رییس اجرایی اتاق صنایع و معادن افغانستان، می‌گوید: تنها برقی که ما در کابل داریم در حدود ۱۰۰ مگاوات و ۱۲۰ مگاوات است. این برای زیرساخت های کابل که در حدود ۳۰۰ مگاوات برق نیاز دارد، ناکافی است.

سخی احمد پیمان معاون اتاق صنایع و معادن افغانستان، می‌گوید: در حال حاضر دوازده ساعت برق صنعت‌کاران سایت های صنعتی تولید می‌شود که باعث شده‌است تولیدات ما ۳۵ درصد کاهش یابد و همچنان اگر یک کارخانه جدید بخواهد به شبکه برق وصل شود، این امکانات هم اکنون وجود ندارد.

از سوی دیگر، وزارت اقتصاد می‌گوید تاثیر بد تغییر آب‌وهوا، بیش از دو میلیارد دلار به زیرساخت‌های کشور آسیب زده است.

عبدالرحمن حبیب سخنگوی وزارت اقتصاد، به طلوع‌نیوز گفت: برای جلوگیری از خسارات احتمالی و آمادگی جامعه برای مقابله با پیامدهای تغییرات اقلیمی کمک‌های انکشافی جامعه جهانی در قسمت تامین امنیت غذایی و در احیای زیرساخت‌های اقتصادی مهم و حیاتی است.

پیش از این، بانک جهانی گزارش داده است که در میان هر سه خانواده در افغانستان، دو خانواده‌ در تامین نیازهای نخستین خوراکی و غیرخوراکی مشکل دارند و مشکل دسترسی به‌ خوراک در زمستان پیش‌رو بیشتر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha