یک مسوول توانیر: تحریم‌ها تاثیری بر تامین تجهیزات ایمنی برق نگذاشته است

مشهد- ایرنا- سرپرست دفتر بهداشت، ایمنی و محیط زیست توانیر گفت: تحریم‌های ظالمانه دشمنان، تاثیری در تامین تجهیزات ایمنی برق نگذاشته است و اکنون کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

زهرا دلیانی روز سه شنبه پس از نظارت عالیه HSE در شرکتهای توزیع مشهد و خراسان رضوی در مشهد در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشور ما توان ساخت عمده تجهیزات برق را در داخل دارد و تنها تجهیزات خط گرم، که درصد عایق بالایی دارند، تحت تاثیر شرایط تحریمی قرار گرفته است.

وی به تاثیر تحریم ها بر افزایش قیمت تجهیزات مورد نیاز نیروهای عملیاتی حوزه برق اشاره و بیان کرد: اخیرا شرکتهای توزیع برق در کشور وارد مذاکره با شرکتهای دانش بنیان شده اند تا از این طریق بتوانند ساخت تجهیزات عایق را وارد مدار تولید کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به حساسیت موضوع تامین تجهیزات برای کارکنان عملیاتی، شرکتهای برق در تلاش هستند موضوع را به نحوی مدیریت کنند تا تهیه کامل تجهیزات ایمنی برای همکاران در اولویت قرار گیرد.

راه اندازی مجدد نظارتهای عالیه HSE توانیر پس از سه سال

سرپرست دفتر بهداشت، ایمنی و محیط زیست توانیر گفت: دفتر HSE شرکت توانیر با هدف همگرا کردن شرکتهای توزیع و برق منطقه ای در فرآیندهای مرتبط با HSE و تبادل دانش و تجربیات آنها، نظارت عالیه خود را بر شرکتها، پس از وقفه ای سه ساله آغاز کرده است.

دلیانی افزود: آخرین دوره از نظارت عالیه HSE شرکت توانیر مربوط به سال ۱۳۹۷ بود که در سطح وسیعی انجام گرفت، دلیل به تاخیر افتادن سه ساله این موضوع، شیوع کرونا و محدودیتهای ارتباطی ناشی از آن بود که با توجه به تاکید معاون هماهنگی توزیع توانیر بر ضرورت از سرگیری آن، تصمیم به انجام دوباره نظارت عالیه HSE در سطح شرکتها گرفته شده است.

وی بیان کرد: کاهش نظارت HSE بر شرکتهای توزیع و شرکتهای برق منطقه ای، موجب کم شدن حساسیت نیروهای عملیاتی به رعایت ایمنی در انجام کار می شود لذا نظارت عالیه HSE اهمیت این موضوع را مجددا به نیروهای عملیاتی گوشزد می کند تا حساسیت آنان نسبت به این موضوع افزایش یابد.

یک مسوول توانیر: تحریم‌ها تاثیری بر تامین تجهیزات ایمنی برق نگذاشته است

سرپرست دفتر بهداشت، ایمنی و محیط زیست توانیر با اشاره به وجود ۱۶ شرکت برق منطقه ای و ۳۹ شرکت توزیع برق در کشور اظهار داشت: نظارت عالیه HSE در شرکتهای توزیع برق از ۱۵ آبانماه و در شرکتهای برق منطقه ای از ۲۳ آبانماه گذشته آغاز شده است و گروه های دو یا سه نفره از بخش HSE و بخش بهره برداری شرکت توانیر به شرکتهای برق منطقه ای و توزیع برق در استانهای مختلف می روند که تلاش می شود تا موضوع نظارتها در مدت ۱.۵ ماه خاتمه یابد.

وی استقبال شرکتهای توزیع برق و برق منطقه ای را از نظارت عالیه HES مطلوب خواند و بیان کرد: به اذعان برخی از کارکنان شرکتها، کارها یکنواخت شده بود و این موضوع حساسیت HSE را کاهش می داد لذا نظارت عالیه و حضور ناظر خارجی باعث می شود که روی نقاط مهم و گلوگاه ها تمرکز بیشتری شود و مواردی که از نظارتها استخراج می گردد به عنوان نکات مهم در این گزارشها به شرکت نظارت شونده منعکس شود.

وی اضافه کرد: تا ۱۵ آذرماه که دور کامل نظارتهای HSE، ارزیابی و ممیزی ها بر شرکتهای توزیع و شرکتهای برق منطقه ای به پایان می رسد، می توان جمع بندی نهایی در این زمینه داشت تا نتیجه خوبی حاصل شود.

درگیری ذهنی، مهمترین عامل بروز حادثه برای نیروهای عملیاتی

سرپرست دفتر بهداشت، ایمنی و محیط زیست توانیر گفت: در بروز حوادث برای همکاران عملیاتی برق، عوامل مختلفی موثر است، اما مهمترین عامل، دقت پایین ناشی از درگیرهای ذهنی فرد، شناخته شده است.

دلیانی اظهار داشت: بعد از بروز هر حادثه در یکی از شرکتهای توزیع برق، آن رخداد آسیب شناسی و زوایای مختلف آن در کارگروه های کمیته حفاظت فنی بررسی شده و برای آن راهکارهایی در نظر گرفته می شود، در این راستا شرکتهای توزیع برق برای مدیریت حوادث خود، درس آموزی دارند و این موضوع را در قالب نشستهای "TBM" مطرح و دنبال می کنند.

سرپرست دفتر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت توانیر با اظهار خرسندی از اینکه شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی در ۲ سال گذشته هیچ حادثه ای نداشته است، گفت: پارسال موارد برق گرفتگی کشور در حوزه مردمی آمار بالایی داشت که فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم در زمینه رعایت موارد ایمنی اهمیت زیادی دارد.

دلیانی افزود: موضوع HSE در همه فرآیندهای حوزه توزیع نیروی برق نقش مهمی دارد، با توجه به اینکه موضوع مهمی است، توانیر در حوزه درس آموزی، تعامل با مردم، آموزش و به روزآوری آموزشها تاکید ویژه ای دارد، تا به مرور فراموش نشوند.

وی بیان کرد: موضوع بازآموزی به عنوان یک راهبرد مهم از سوی توانیر پیگیری می شود و برنامه های مختلفی برای حوزه درس آموزی و ترویج رعایت نکات ایمنی در استفاده از برق به عنوان کالایی که در اختیار مردم گذاشته می شود، پیش بینی شده است لذا در روابط عمومی شرکتهای توزیع برق در سراسر کشور فضایی فراهم خواهد شد تا با ساخت کلیپ، توزیع بروشور، برگزاری همایش و تدوین برنامه ها بتوان اطلاع رسانی در این زمینه را گسترش داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha