نشانه جغرافیایی پسته و گچ استان سمنان ثبت جهانی شد

سمنان- ایرنا- رییس اداره آموزش ، پژوهش و فناوری اداره کل صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت:  نشانه جغرافیایی ۲ محصول این استان شامل گچ و پسته ثبت جهانی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی میرکو روز دوشنبه به رسانه ها اعلام کرد: نشانه جغرافیایی ۲ محصول گچ سمنان و پسته دامغان ثبت جهانی و توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گواهینامه ثبت این دو محصول صادر شد.

وی افزود : از مشخصات تایید شده محصول گچ سمنان در این گواهینامه ، سفیدی و درصد خلوص سنگ گچ خام معادن سمنان می باشد و از نظر حجم سنگی نزدیک به ۵۰ درصد ساختار معدنی آن را آب تشکیل می دهد که این آب کاملا خشک و به آب تبلور مشهور است.

رییس اداره آموزش ، پژوهش و فناوری اداره کل صمت استان سمنان اضافه کرد: برخورداری از طعم ، مزه و رنگ مناسب پسته دامغان با توجه به اقلیم این شهرستان و درشتی و بازارپسندی و زودرس‌تر بودن آن نسبت به پسته کرمان و رفسنجان از اصلی ترین مزیت های این محصول عنوان شده است.

به گزارش‌ ایرنا، استان سمنان بالاترین ذخایر گچ کشور و صادرات قابل توجه این محصول را دارد و فرآوری این صنعت همواره مورد تاکید بوده است.

دامغان از لحاظ عملکرد برداشت پسته در واحد سطح رتبه اول کشور را دارد و بیش از ۱۷ هزار هکتار از وسعت باغ‌های استان سمنان مربوط باغ‌های پسته است. پسته یکی از ظرفیت‌های دارای ارزش افزوده در بخش کشاورزی استان سمنان محسوب می‌شود.
پنج‌هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در زمینه پسته‌کاری دامغان مشغول به کار هستند و سالانه ۲۱ هزار تن پسته در دامغان تولید می‌شود و ۱۲۴ مرکز فعال فرآوری پسته در دامغان فعال است که ۳۰ واحد مکانیزه محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha