سدهای پنج‌گانه تأمین‌کننده آب تهران در مدار قرار دارند

تهران- ایرنا- بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای تهران، همه سدهای پنج‌گانه تأمین‌کننده آب شرب تهران در مدار قرار دارد و تامین و ارسال آب جهت مصارف شرب تهران از سدهای امیرکبیر، لار، طالقان و ماملو در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اکنون جمع کل مخازن سدهای تأمین‌کننده آب شرب تهران ۲۹۹ میلیون مترمکعب است که حجم مخزن سد امیرکبیر ۴۹، سد لتیان ۱۹، سد لار ۲۲، سد طالقان ۱۶۳ و سد ماملو ۴۶ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با سال قبل در تاریخ مشابه ۸۷ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

در خصوص تأمین آب شرب تهران باید به این موضوع توجه داشت که مصارف آب شرب تهران ازطریق هر ۵ سد تأمین می‌شود و هریک از سدها بخشی از آب شرب تهران را تأمین می‌کنند.

ضمن اینکه همه سدها به‌صورت روزانه دارای ورودی بوده و این‌طور نیست که یک سد فقط خروجی داشته و فقط بخشی از حجم سد به‌صورت روزانه کاهش می‌یابد و این روند به طور معمول تا پایان فصل سرما ادامه دارد و با شروع بارش‌ها میزان ورودی به سدها افزایش‌یافته و نسبت به خروجی پیشی می‌گیرد.

بنابراین، با درنظرگرفتن اینکه سدها به طور مستمر دارای ورودی هستند وتامین آب شرب تهران از چندین منبع صورت می‌گیرد اعلام اینکه فقط چند روز آب برای مصرف تهران باقی‌مانده است مقایسه‌ای متناسب و بدون درنظرگرفتن همه شرایط است و چنین مقایسه‌ای صحیح نیست.

در حال حاضر حجم مخزن سد لتیان حدود ۱۹ میلیون مترمکعب است و باتوجه‌به ورودی این سد و شرایط فعلی هیچ‌گونه مشکلی در تأمین آب شرب تهران چه از طریق سد لتیان و چه سدهای دیگر وجود ندارد.

بر اساس برنامه منابع و مصارف که از طریق شرکت مدیریت منابع آب ایران برای همه سدهای تأمین‌کننده آب تهران در یک سال آبی ابلاغ می‌شود نسبت به تأمین آب شرب تهران اقدام شده و با بررسی مستمر و روزانه وضعیت مخازن سدها، ورودی‌ها و پیش‌بینی‌های هواشناسی نسبت به به‌روزرسانی برنامه‌ها با نظارت شرکت مادرتخصصی اقدام می‌شود.

بر همین اساس و با اقدام‌های مشترک شرکت‌های آب منطقه‌ای تهران و شرکت آب فاضلاب استان تهران در خصوص تأمین آب شرب تهران مشکلی وجود نداشته و همانند تابستان سال جاری، در سال آبی جاری نیز بدون مشکلی عبور خواهیم کرد.

به‌هرحال بیشتر مناطق کشور ما در منطقه کم‌بارش، خشک یا نیمه‌خشک واقع شده است و میانگین بارش کشور پایین است. طور یکه دو سال کم‌بارش را پشت سر گذاشتیم؛ بنابراین مقوله حفظ منابع محدود آبی برای همه امری ضروری است. کمااینکه تغییرات آب‌وهوایی در تمام جهان در حال وقوع است و حتی خیلی از کشورهای پربارش در بهار و تابستان امسال با کاهش شدید بارندگی روبه‌رو بوده‌اند.

بنابراین، علاوه بر اقدام‌هایی که از طریق وزارت نیرو برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است، صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب توسط همه شهروندان ضروری است.

حذف استفاده‌های نامتعارف آب در همه بخش‌ها از جمله خانگی، عمومی، صنعت باید توسط شهروندان موردتوجه قرار گیرد. شست‌وشوی نکردن منزل و خودرو ضروری است و طور کلی صرفه‌جویی حداقل ۲۰ درصدی در مصارف توصیه و خواهش شرکت آب منطقه‌ای تهران است کمااینکه تا کنون نیز همراهی مردم منجر به عبور از سال‌های کم‌بارش و خشک شده است.

علاوه بر این مکانیزه کردن آبیاری در بخش کشاورزی و رعایت الگوی کشت و افزایش بهره‌وری در هر منطقه با نظارت و راهبری اداره‌های جهاد کشاورزی و همچنین بازچرخش آب و استفاده از پساب جهت مصارف صنعتی و کشاورزی از دیگر برنامه‌هایی است که توسط وزارت نیرو به جدیت دنبال می‌شود و در این زمینه اقدام‌های بسیار خوبی به‌ویژه در شهر و استان تهران به‌عمل‌آمده اجرایی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha