اوکراین خواهان کاهش بیشتر سقف قیمت نفت روسیه شد

تهران – ایرنا – ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه گفت که قیمت نفت دریایی روسیه باید بین ۳۰ تا ۴۰ دلار در هر بشکه باشد. این کمتر از سطحی است که کشورهای گروه ۷ پیشنهاد کرده‌اند.

به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از رویترز، دولت های اتحادیه اروپا که به دنبال محدود کردن توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ اوکراین بدون ایجاد شوک عرضه نفت هستند، بر سر پیشنهاد گروه هفت مبنی بر تعیین سقف ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه اختلاف نظر دارند. این مصوبه قرار است از ۱۴ آذر لازم الاجرا شود.

زلنسکی که به طور مداوم از متحدانش خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر از همه نوع علیه روسیه است، گفت: «محدودیتی که امروز در نظر گرفته می‌شود - حدود ۶۰ دلار - به نظر من یک محدودیت مصنوعی است.»

وی در یک کنفرانس خبری گفت: ما دوست داریم تحریم ها در این مبارزه بسیار موثر باشد، مثلا محدودیت در سطح ۳۰ تا ۴۰ دلار باشد تا روسیه تحریم ها را احساس کند.

بر اساس سقف پیشنهادی، شرکت‌های کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی از حمل و نقل محموله‌های نفت خام روسیه در سرتاسر جهان منع می شوند؛ مگر اینکه به قیمتی کمتر از قیمت تعیین‌شده توسط گروه هفت متحدانش فروخته شود.

بنا به گزارش رویترز، لهستان، استونی و لیتوانی برای سقف بسیار پایین تر از ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه تلاش می کنند؛ در حالی که یونان، قبرس و مالت خواهان سقف بالاتری هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha