آستان قدس رضوی و سازمان انرژی اتمی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

مشهد- ایرنا- آستان قدس رضوی و سازمان انرژی اتمی با هدف تولید رادیو داروهای جدید، افزایش بهره‌وری کشاورزی به ویژه در حوزه تولید انواع بذر و ایجاد کارخانه پرتودهی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، به نقل از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، در قالب این تفاهمنامه که با حضور مالک رحمتی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی به امضا رسید تحقق هدف تبدیل شمال شرق کشور به قطب پزشکی هسته‌ای دنبال خواهد شد و آستان قدس رضوی با همکاری سازمان انرژی اتمی، علاوه‌ بر توسعه حوزه پزشکی هسته‌ای، ارتقای رادیو داروهای تولید شده در کشور را در دستور کار قرار می‌دهد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: اجرای برنامه های تحولی و افزایش بهره وری در مجموعه این آستان از مطالبات جدی تولیت آستان قدس رضوی است.

مالک رحمتی افزود: آستان قدس رضوی در این زمینه ورود جدی دارد و سازمان انرژی اتمی نیز در عرصه علمی و فناوری، پیشرفت های خوبی را در کشاورزی، اکتشافات معدنی، دارویی و پزشکی هسته ای دارد که امیدواریم با آغاز این همکاری بتوانیم با توانمندی های ارزشمند موجود در سازمان انرژی اتمی برای افزایش بهره وری همه مجموعه های مرتبط و رفع مشکلات مردم در حوزه پزشکی گام های موثر برداریم.

وی اظهار داشت: در زمینه پزشکی هسته‌ای، تولید رادیو دارو و سایر داروهای خاص تاکنون سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی انجام شده است که با توجه به نیاز کشور و توسعه دانش فنی، نیازمند به روزرسانی آنها هستیم تا علاوه ‌بر ارتقای ظرفیت تولید، داروهای جدیدی نیز به چرخه تولید اضافه شود.

قائم مقام آستان قدس رضوی گفت: همچنین در حوزه پزشکی هسته‌ای شاهد تحولی در سازمان انرژی اتمی هستیم که در این راستا اقداماتی برای خدمت‌رسانی به مردم تدارک دیده شده است.

رحمتی پایه‌گذاری کشاورزی دانش‌بنیان را نیز یکی از اقدامات ارزشمند آستان قدس رضوی در سال‌های اخیر دانست و افزود: این مهم یکی از اولویت‌های اساسی این آستان است و امروز در زمینه کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری آن در مزارع، اصلاح الگوی کشت و تولید بذرهای دانش پایه و ایجاد باغ های مکانیزه پسته و گردو کارهای خوبی انجام گرفته که این همکاری، آغاز حرکت بزرگی است و امیدواریم با این تفاهمنامه، این اقدامات سرعت و رشد بیشتری را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: معتقدیم دانش و تجربه بسیار خوبی در سازمان انرژی اتمی نهفته است و امروز با امضای این تفاهمنامه، مشارکت جدیدی نیز برای بهبود محصولات کشاورزی و مقابله با آفت های مشکل زا با آخرین دانش و فناوری روز آغاز می شود.

استفاده از ظرفیت‌های آستان قدس رضوی برای توسعه پزشکی هسته‌ای

رییس سازمان انرژی اتمی نیز با بیان این‌که آستان قدس رضوی در بخش سلامت و تولید دارو ظرفیت‌های خوبی را در اختیار دارد گفت: این نهاد، فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه‌های صنعتی، تولیدی و فناوری‌های نوین انجام داده است.

محمد اسلامی با اشاره به سند چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران افزود:با توجه به افق ۲۰ ساله کشور که امسال توسط رئیس جمهور در ۲۰ فروردین اعلام شد پزشکی هسته‌ای، توسعه می یابد که در این راستا با توجه به تفاهمنامه مقدماتی منعقد شده با آستان قدس رضوی، منطقه شمال شرق کشور به یکی از قطب‌های پزشکی هسته‌ای و تولید رادیو دارو تبدیل خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha