شیوع گسترده زیرسویه‌های واکسن‌گریز اومیکرون در آمریکا

تهران- ایرنا- داده‌های منتشرشده از سوی "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری" آمریکا (CDC) نشان می‌دهد زیرسویه‌های جدید اومیکرون که عامل بیش از نیمی از عفونت‌ها در این کشور بوده و در برابر داروهای موجود و واکسن‌ها مقاوم هستند گسترش یافته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شبکه خبری "سی‌ان‌بی‌سی"، زیرسویه های اومیکرون در میانه تعطیلات عید شکرگزاری و تجمع برای خرید پیش از سال نو افزایش یافته و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف را هدف قرار داده است.

بر اساس داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) که دیروز جمعه منتشر شد، زیرسویه های BQ.۱ و BQ.۱.۱ اومیکرون عامل ۵۷ درصد از عفونت های جدید در آمریکا هستند.

گفته می شود این زیرسویه ها نسبت به داروهای آنتی‌بادی کلیدی مقاوم بوده و افراد با سیستم ایمنی ضعیف را مبتلا می کنند.

زیرسویه دیگر با عنوان XBB نیز در حال حاضر به میزان کمتری در مقایسه با دو زیرسویه دیگر در گردش است و باعث حدود ۳ درصد از عفونت های جدید معرفی شده است.

«دکتر آنتونی فائوچی» مشاور ارشد پزشکی کاخ سفیدهفته گذشته در یک نشست توجیهی تاکید کرد این زیرسویه اگرچه هنوز غالب نشده اما قابلیت فرار آن از سیستم ایمنی بدن بیشتر است.

رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در ادامه توضیح داد که دوزهای تقویتی که برای مقابله با اومیکرون به بازار آمده اند، احتمالا در برابر ابتلا به زیر سویه XBB مؤثر نیستند، اما از ابتلای شدید فرد جلوگیری می کند.

دو شرکت داروسازی مطرح "مدرنا" و "فایزر" هفته گذشته اعلام کرده بودند که دوزهای تقویتی تولیدی شان می تواند در برابر ابتلا به زیر سویه BQ.۱.۱ موثر باشد.

اومیکرون برای نخستین بار در پاییز سال گذشته شناسایی شد و شمار مبتلایان را با وجود واکسیناسیون گسترده در آمریکا به طرز چشمگیری افزایش داد.

براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۱۰۰ میلیون و ۴۵۶ هزار نفر در آمریکا به کووید-۱۹ مبتلا شده و از این میان بالغ بر یک میلیون و ۱۰۴ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha