۴ آذر ۱۴۰۱، ۱۶:۳۰
کد خبرنگار: 5369
کد خبر: 84952969
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 بهبود اوضاع لبنان نیازمند انتخاب رئیس جمهور است

تهران-ایرنا- شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان روز جمعه تاکید کرد، بهبود اوضاع اقتصادی این کشور در ابتدا نیازمند انتخاب رئیس جمهور است.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روابط عمومی حزب الله لبنان، وی افزود، اگر رئیس جمهور انتخاب نشود، نمی توان اوضاع اقتصادی و اجتماعی را تغییر داد و برنامه بهبود اوضاع در این کشور را پیاده کرد زیرا برای آغاز اصلاحات و همچنین نجات کشور انتخاب رئیس جمهور الزامی است.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که تمام فراکسیون ها مسئول انتخاب رئیس جمهور هستند و هیچ کس این مسئولیت را تنها برگردن حزب الله نمی داند.

معاون جنبش حزب الله لبنان خاطر نشان کرد که ما تعداد مشخصی در پارلمان داریم و به همین اندازه در انتخاب رئیس جمهور تاثیر می گذاریم، فراکسیون های دیگر نیز به اندازه تعداد خودشان تاثیرگذار هستند.

معاون سید حسن نصرالله گفت: معلوم شد که هیچ اکثریتی در هیچ یک از جناح های سیاسی وجود ندارد و کسانی که ادعا می کردند ۶۷ نماینده دارند، متوهم بودند و توهم این را داشتند که خودشان و گزینه هایشان نزد نمایندگان جدید و مستقل مقبولیت دارد.

وی تاکید کرد که هیچ فراکسیونی توان پایان دادن به این مساله را ندارد و ما خواستار ایجاد توافق میان کسانی شدیم که با هم اختلاف نظر دارند.

شیخ نعیم قاسم خاطر نشان کرد که دادن رای سفید به معنای نرسیدن به حد نصاب است و برخی نام هایی که مطرح شد تحریک آمیز بوده و مانع رسیدن به توافق می شوند و خودشان هم می دانند که این نام ها پیروز نخواهند شد و پروژه سیاسی آن ها علیه منافع لبنان است.

وی گفت، اگر مساله مقاومت مورد اختلاف است آن را از طریق گفت وگو حل کنیم تا با مشارکت تمام لبنانی ها رئیس جمهوری روی کار بیابد که قدرت نجات کشور در زمینه اقتصادی را داشته باشد.

این مسئول لبنانی همچنین گفت که رئیس جمهور باید قدرت جمع کردن تمام طرف های لبنانی را برای بررسی مساله راهبرد دفاعی نیز داشته باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه همه بر اولویت موضوع اقتصادی و مبارزه با فساد توافق نظر داریم، مسائل مورد اختلاف دیگر را باید از طریق گفت وگو حل کنیم. طبیعی است که ویژگی های رئیس جمهور خواستار گفت وگو با کسی که پیش از این گفته است اولویت وی خلع سلاح مقاومت و بی قدرت کردن لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی است، تطابق ندارد.

شیخ نعیم قاسم در پایان تاکید کرد که بهبود اوضاع اقتصادی بدون انتخاب رئیس جمهور امکان پذیر نیست زیرا این امر گذرگاه الزامی حل مشکلات است.

بر اساس این گزارش، پارلمان لبنان دیروز پنجشنبه برای هفتمین بار در انتخاب رئیس جمهوری این کشور ناکام ماند تا شرایط سیاسی با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری "میشل عون" پیچیده‌تر شود.

 بهبود اوضاع لبنان نیازمند انتخاب رئیس جمهور است

جلسه پارلمان لبنان روز گذشته با حضور ۱۱۰ نماینده برگزار شد و جلسه رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور به نتیجه نرسید.

در این رای گیری، ۵۰ برگه سفید به صندوق افتاد و ۴۲ رای برای میشال معوض و ۸ رای به نام لبنان الجدید و ۶ رای برای عصام خلیفه، ۲ رای برای زیاد بارود، یک رای برای بدری ظاهر به صندوق انداخته شد و یک رای نیز باطله اعلام شد.

انتخاب رئیس جمهوری لبنان نیاز به رای دو سوم نمایندگان پارلمان دارد.

در پی ناکامی در انتخاب رئیس جمهوری، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که جلسه بعدی برای انتخاب رئیس جمهوری در پنجشنبه آینده برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha