میزان آلایندگی نیروگاه‌ها از سایر بخش‌ها بسیار کمتر است

تهران - ایرنا - مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید برق حرارتی با بیان اینکه میزان آلایندگی نیروگاه‌ها از سایر بخش‌ها بسیار کمتر است، گفت: بیشترین اثر در آلودگی هوا را شاخص ذرات بخش حمل و نقل دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ساناز جعفرزاده روز سه‌شنبه در حاشیه سومین روز بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با اشاره به فزایش آلودگی، اظهار کرد: با وجود آنکه نیروگاه‌ها را عامل اصلی آلودگی هوا می‌دانند اما میزان آلایندگی این بخش از سایر بخش‌ها بسیار کمتر است.

وی افزود: پنج شاخص تعیین آلودگی در کشور وجود دارد که اگر یکی از این شاخص‌ها رعایت نشود آلودگی اتفاق می‌افتد. براساس مطالعات صورت گرفته در طول ۱۰ سال گذشته شاخص ذرات عامل آلودگی بوده است، زمانی که این شاخص افزایش یابد میزان آلودگی افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی با بیان این‌که مازوت انتشار ترکیبات اکسید گوگردی را دارد که اگر شاخص محلول ترکیب اکسید گوگرد بالا رود این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در تمام کلانشهرها آلودگی ذرات بیشتر است و براساس ترازنامه انرژی نیز سهم آلودگی ذرات معلق ۸۰.۸ درصد مربوط به حوزه حمل و نقل بوده است.

جعفرزاده ادامه داد: از زمان تصویب قانون هوای پاک در مورد فیلتراسیون نیروگاه‌ها مطالعه صورت گرفته است که بر اساس این مطالعات با توجه به آب‌بر بودن گوگردزدایی انجام چنین اقدامی به صرفه نیست.

مدیرکل برنامه‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی تاکید کرد: در همین راستا در دی‌ماه سال ۱۴۰۰ نیز فراخوان عمومی برای ساخت تجهیزاتی که میزان آلودگی را کاهش می‌دهد برگزار شد و طرح‌های تحقیقاتی که به این کمیته داده شد مورد بررسی وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، معاونت علمی ریاست جمهوری و پژوهشگاه نفت قرار گرفت.

وی ادامه داد: در نهایت مشخص شد که گوگردزدایی از دود تبعات زیست محیطی بیشتری دارد و در نهایت به استناد موارد بررسی شده با توجه به این‌که نیروگاه‌ها تنها ۱۵ درصد مازوت را استفاده می‌کنند قرار بر این شد که گوگردزدایی از مبدأ صورت بگیرد و اکنون نیز این مساله سازوکار آن مشخص شده است.

به گفته مدیرکل برنامه‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی، تجربه گوگردزدایی سوخت در وزارت نفت وجود دارد و لازم است این وزارتخانه به این مساله توجه داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که سوختی که به عنوان سوخت اول در نیروگاه‌ها نیاز داریم سوخت گاز است چرا که سوخت مایع میزان خوردگی سرد را در نیروگاه‌ها افزایش می‌دهند، تصریح کرد: به همین دلیل تمایل ما به استفاده از سوخت مایع نیست و تقاضای سوخت گاز را از وزارت نفت داریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha