۱ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۵۸
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84950388
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی از ماندگاری تورم بالا در اقتصاد جهان

۱ آذر ۱۴۰۱، ۱۴:۵۸
کد خبر: 84950388
نگرانی از ماندگاری تورم بالا در اقتصاد جهان

تهران- ایرنا- یک روزنامه ایرلندی در گزارشی با پرداختن به تاریخچه تورم بالا و تفسیری از دورنمای آن، نوشت که تورم بالا شاید سال‌ها ماندگار باشد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در گزارش روزنامه آیریش‌تایمز آمده است: امیدواری نسبت به کاهش تورم اخیرا سرمایه گذاران را دلگرم کرده اما تاریخ نشان می‌دهد کشتن اژدهای تورم شاید بیش از آنچه امید هست، زمان ببرد.

این روزنامه اشاره کرد که یادداشت راب آرنات بنیانگذار اندیشکده "ریسرچ افیلیِتز" با عنوان «درس‌های تاریخ: گذار تورم چگونه است؟»، رفتار تورم در ۱۴ اقتصاد توسعه یافته را در زمان گذر از آستانه‌های مختلف بررسی می‌کند.

آرنات در این یادداشت خاطر نشان کرد: طی ۵۰ سال گذشته، تورم زمانیکه ایجاد شده تمایل به ماندن داشته است. بازگشت به تورم ۳ درصد از تورم ۴ درصد آسان، از تورم ۶ درصد سخت و از تورم ۸ درصد یا بیشتر خیلی سخت است.

وی در توصیف "خیلی سخت" نوشت: برگشت به تورم ۳ درصد از ۸ درصد معمولا بین ۶ تا ۲۰ سال (با میانگین بیش از ۱۰ سال) طول می‌کشد.

این تحلیلگر اقتصادی در یادداشت خود افزود که انتظارات بانک مرکزی آمریکا از برگشت تورم به ۲ درصد به طرز خطرناکی خوش‌بینانه است. البته احتمال دارد تورم در یک یا دو سال آینده ابتدا به ۴ درصد و سپس ۲ درصد کاهش پیدا کند، هرچند تاریخ می‌گوید که چنین چیزی بعید است.

به نوشته این روزنامه، وضعیت معیشتی مردم در بیشتر ایالت‌های آمریکا مناسب نیست. چندی پیش نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی نوشت برخی از ساکنان ایالت کالیفرنیا به دلیل وضعیت اقتصادی نابسامان و تورم بالا، به تهیه مواد غذایی ارزان از مکزیک روی آورده‌اند.

همچنین نتایج نظرسنجی جدید موسسه کوالتریک نشان می‌دهد با افزایش هزینه‌های زندگی در آمریکا بیش از نصف حقوق بگیران آمریکایی به فکر شغل دوم یا بیشتر افتاده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha