گروسی: نگرانی امنیتی فوری درباره نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین وجود ندارد

تهران- ایرنا- سازمان بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که به رغم آسیب گسترده به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین، هیچ نگرانی امنیتی فوری درباره این نیروگاه وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه شب در بیانیه‌ای که در تارنمای این نهاد منتشر شد، گفت که تیمی از کارشناسان آژانس میزان خسارت ناشی از گلوله‌باران نیروگاه زاپوریژیا را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که با وجود شدت گلوله،، تجهیزات کلیدی این نیروگاه سالم مانده و نگرانی امنیتی و ایمنی فوری در این باره وجود ندارد.

گروسی با اشاره به خسارات وارد آمده به نیروگاه افزود: یک مساله مایه نگرانی زیادی است زیرا بروشنی شدت حمله به یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای دنیا را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد که مسئولان نیروگاه عملیات تعمیرات برخی آسیب‌ها را آغاز کرده‌اند.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که در کنترل روس هاست، روز شنبه گلوله‌باران شد. دیمیتری پسکوف سخنگوف کرملین به خبرنگاران گفت: ما از همه کشورها می خواهیم از نفوذ خود استفاده کنند تا نیروهای مسلح اوکراینی انجام این حملات را متوقف کنند.

گلوله‌باران مکرر این نیروگاه در جنوب اوکراین، نگرانی در مورد احتمال وقوع فاجعه‌ای بزرگ در ۵۰۰ کیلومتری مکان رخداد فاجعه اتمی چرنوبیل را افزایش داده است.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرد که اوکراین خطوط برق تامین کننده نیروگاه را هدف قرار داده است. کی یف و مسکو هر دو یکدیگر را به حملاتی به این نیروگاه و خطر یک حادثه هسته ای متهم کرده‌اند.

زاپوریژیا بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است و کارکنان اوکراینی به فعالیت خود در این نیروگاه ادامه می‌دهند. نیروگاه زاپوریژیا در استانی با همین نام در شهر انرهودار در جنوب شرق اوکراین واقع شده که در اوایل ماه مارس (اوایل اسفند) بلافاصله پس از حمله به اوکراین توسط نیروهای روسیه به تصرف درآمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha