۳۰ آبان ۱۴۰۱، ۱۷:۰۸
کد خبر: 84949693
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر امور خارجه سوریه: هند در شرایط سخت کنار ما ایستاد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه سوریه در سفر ۵ روزه به دهلی نو، با اشاره به باز ماندن سفارت هند در شرایط جنگی و ارسال مواد غذایی در میانه نبرد با داعش، گفت: هند، در شرایط سخت، کنار ما ایستاد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای اینترنتی تلویزیون اینترنتی ویون، «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه، در یک سفر پنج روزه به دهلی نو، با همتای هندی خود سوبرانیام جایشنکار، گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه سوریه ضمن مصاحبه با پایگاه خبری انگلیسی ویون از هند، تمجید کرد و گفت: زمانی که حملات تروریستی مداوم در دمشق پایتخت سوریه در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ صورت گرفت، سفارت هند تنها سفارتی بود که همه کارها در آن مانند روزهای عادی پیش می رفت.

مقداد اضافه کرد: فاصله پرواز دهلی تا دمشق تنها چهار ساعت است. از این رو می توان تخمین زد که هر دو چقدر به هم نزدیک هستند. در چنین شرایطی آنچه برای سوریه خطرناک است برای هند نیز هست.

وی گفت: هند و سوریه، به ارزش ها و آرمان های مشابهی اعتقاد دارند و ارزش های دموکراتیک را ارج می گذارند. ما درک می کنیم که روابط مستحکم بر پایه شهروندان و دموکراسی برای قرن ها دوام می آورد. مردم سوریه برای هندی ها احترام زیادی قائل هستند و هر جا که می روم هندی ها هم به ما احترام می گذارند.

حمایت از عضویت دائم هند در شورای امنیت سازمان ملل

وزیر امور خارجه سوریه در ادامه گفت: ما باید جنگ علیه تروریسم را تقویت کنیم. در کنار این، باید تلاش ها برای ایجاد یک جهان چند قطبی تشدید شود. ما معتقدیم که هند باید به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد، ما از کمک بشردوستانه هند به جهان قدردانی می کنیم.

مقداد اظهار داشت: دو سال پیش که سوریه چیزی برای خوردن نداشت، زمانی که بیش از نیم تن برنج از هند به سوریه فرستاده شد، این نوع رابطه برای دو کشور همسایه است.

وی گفت: ما یک کشور آسیایی هستیم، شما می توانید ما را آسیای غربی بنامید، اما هند قلب آسیاست. بخش غربی بدون قلب نمی تواند کار کند. ما با هم هستیم و بر افزایش همکاری های اقتصادی هر دو کشور توافق کرده اند. ما برای ساختن سوریه پس از ویرانی های ناشی از تروریسم، حمایت زیادی از هند دریافت می کنیم. برای بازسازی سیستم آموزشی سوریه و بازسازی مدارس ویران شده از سوی هند بورسیه داده می شود.

وزیر امور خارجه سوریه درباره پیشنهاد ۲۸۰ میلیون دلاری هند برای ساخت نیروگاه و فولاد در سوریه گفت: می دانید که زمانی برای نیروهای غربی انسانیت معنایی نداشت اما در سیاست خارجی هند، ما برای بشریت جایگاه ویژه‌ای قائل شده‌ایم و این فقط برای سوریه نیست، بلکه برای همه کشورهایی است که با شرایط متفاوتی مواجه هستند.

وزیر امور خارجه گفت: من از کشورهایی که هند به آنها کمک می کند نام نمی برم، اما به طور قطع می توانم بگویم که هند حتی در شرایط سخت سوریه تمام تلاش ممکن را انجام داده است. و در عین حال، هر دو کشور در زمینه روابط فرهنگی و اقتصادی خود به طور مستمر رو به جلو بوده اند.

مقداد درباره نقش هند در منطقه غرب آسیا گفت: هند همیشه موضع سیاسی خود را روشن نگه داشته است. هند نه تنها بخشی از شورای امنیت است، بلکه بخشی از بسیاری از نهادهای سازمان ملل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha