۲۸ آبان ۱۴۰۱، ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84947177
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اوکراین و ناتو مشترکا سلاح سنگین تولید می‌کنند

۲۸ آبان ۱۴۰۱، ۱۱:۵۲
کد خبر: 84947177
اوکراین و ناتو مشترکا سلاح سنگین تولید می‌کنند

تهران- ایرنا- اوکراین به صورت مشترک با دست کم ۶ کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دست به تولید تسلیحات سنگین و تجهیزات نظامی خواهد زد.

به گزارش شنبه ایرنا از روزنامه پراوادا، شرکت دولتی «یوکروبُرونپروم» فعال در صنعت دفاعی، اعلام کرد که اوکراین در مجموعه صنعتی- نظامی ناتو ادغام شده و با کشورهایی از جمله لهستان، جمهوری چک، فرانسه، دانمارک و چند کشور دیگر به صورت مشترک جنگ افزارهای سنگین و تجهیزات نظامی تولید خواهد کرد.

بر اساس اعلام این شرکت، اوکراین با این کشورها شرکت‌های دفاعی مشترک ایجاد می‌کند و ایجاد خطوط تولید مهمات و تولید مشترک خودروهای زرهی، سامانه‌های راکت انداز چندکاره و جنگ افزارهای جدید با فناوری بالا را در دستور کار قرار می‌دهد.   

طبق این گزارش، یکی از توافق‌های اخیر با جمهوری چک به دست آمده و در راستای توافق‌های ماحصل بین ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین و پتر فیالا نخست وزیر جمهوری چک است.

کمبود تسلیحات و عدم توانایی شرکت های تسلیحاتی آمریکایی در افزایش تولید، به نظر یکی از عوامل محرک برای اوکراین بمنظور تولید تسلیحات بومی است زیرا تا به اینجا که تقریبا ۹ ماه از جنگ این کشور با روسیه می‌گذرد کی‌یف کاملا متکی به دریافت تسلیحات از غرب به خصوص واشنگتن بوده است.

یک مقام آگاه هفته گذشته به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که ذخایر برخی از سیستم‌ها کاهش یافته‌اند، زیرا آمریکا ذخایر محدود مازاد تسلیحات برای ارسال به اوکراین در اختیار دارد.

آمریکا بعد از خروج از افغانستان و تغییر دادن نقش خود به نقش نظارتی در عراق برای نخستین بار در طی دو دهه گذشته درگیر هیچ جنگ مستقیمی نیست. بر همین اساس، شرکت‌های آمریکایی با توجه به نبود نیاز، تولید خود از سلاح‌ها و مهمات مورد نیاز در جنگ را به اندازه‌ای که یک جنگ طولانی را تامین کند، افزایش نداده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha