سد آبریز؛ پیشران توسعه مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج - ایرنا - شهرستانهای محروم کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی با وجود ظرفیت های آبی و کشاورزی، از توسعه عقب مانده اند و احداث سد آبریز بر روی رودخانه مارون می تواند محرومیت زدایی از این مناطق را شتاب بخشد.

به گزارش ایرنا، رودخانه مارون با دبی آب بسیار بالا در تمام فصول یکی از رودخانه های پرآب، دائمی و مهم استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود این رودخانه تنها رودخانه استان است که تمام آورد آن از داخل استان سرچشمه می گیرد.

تمام آورد سالانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعبی آن از شهرستانهای کهگیلویه، بهمیی، چرام و لنده سرچشمه می گیرد و از این منبع پرظرفیت استفاده چندانی نمی شود.

طی سالهای گذشته مطالعات جامعی از سوی مسئولان و بخصوص اداره کل منابع آب استان کهگیلویه و بویراحمد برای استفاده از منابع ارزشمند برای تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، گردشگری و زیرساخت های دیگر انجام شد.

چند نقطه از سوی کارشناسان با تجربه و فنی برای مهار این ظرفیت برای استفاده بهینه این چهار شهرستان محروم مطالعه شد و سرانجام یکی از این ساختگاه ها هم از نظر زمین شناسی و هیدرولوژی مورد تایید کارشناسان قرار گرفت.

احداث سد آبریز مورد تایید همه مراجع رسمی است

مدیر عامل آب و منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره مطالعات کارشناسی شده ساختگاه سد آبریز در منطقه روستای آبریز بر روی رودخانه مارون گفت: این ساختگاه با دریافت مجوز های مورد نظر مورد تایید همه مراجع رسمی کشور قرار گرفت.

آرش مصلح اظهارداشت: سد آبریز با حجم ۱۳۵ میلیون متر مکعب بر روی رودخانه پر آب و دائمی مارون برای توسعه و محرومیت زدایی در زمینه های مختلف احداث خواهد شد.

وی بیان کرد: از این میزان آب ۹ میلیارد متر مکعب برای توسعه کشاورزی زمین های کهگیلویه، چرام و لنده و بخشی نیز برای تامین آب شرب کل جمعیت این سه شهرستان و روستاهای آنها را تامین خواهد کرد.

مصلح تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده با توجه به ظرفیت بالای آب رودخانه مارون برای تامین آب بخشی از صنایع مهم مثل پتروشیمی دهدشت، کارخانه سیمان تنگ سپو، کارخانه اجر و همچنین شهرک های صنعتی در برخی مناطق تامین خواهد کرد.

آبریز و ظرفیت های گردشگری آن

پروژه بزرگ ملی پاتاوه - دهدشت به طول ۱۳۶ کیلومتر در ادامه محور اصلی شهرضا - سمیرم - بهبهان است که ارتباط استان‌های جنوب کشور از جمله خوزستان را به استان های مرکزی ایران برقرار می کند و نقطه ثقل و میانبر بین استانهای قرارگرفته در کریدور شمال به جنوب کشور به حساب می‌آید.

محور پاتاوه - دهدشت تحولات شگرف ملی و محلی در پی خواهد داشت بطوری که با اتمام ساخت این مسیر، فاصله بندر امام خمینی (ره) تا اصفهان ۲۷۰ کیلومتر و زمان عبور از مسیر نیز چهار ساعت کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر جاده پاتاوه - دهدشت با عبور از چشم انداز های زیبای طبیعی در شهرستان های کهگیلویه، بویراحمد و سپس دنا چشم انداز خوبی بریا عبور مسافران و علاقمندان به طبیعت گرمسیری و سردسیری رقم خواهد زد.

عبور این مسیر از مجاورت رودخانه مارون و سرچشمه های آن به طول ۷۵ کیلومتر یکی دیگر از چشم اندازهای زیبا و مهم این مسیر محسوب می شود که در آینده از قطب های گردشگری استان به شمار خواهد رفت.

این مسیر طوری طراحی شده است که در عبور از استان تعداد زیادی از روستاهای شهرستان های بویراحمد و کهگیلویه را پوشش می دهد و از محرومیت خارج می کند.

با تکمیل شدن جاده پاتاوه - دهدشت ،۴۰۰ روستا با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از جاده دسترسی مناسب برخوردار شده و خدمت رسانی دولت به ساکنان آنها به سهولت صورت می گیرد.

مدیرعامل آب و منطقه ای احداث این سد در مسیر شاه‌هراه ارتباطی خوزستان به اصفهان که بخشی از جاده پاتاوه - دهدشت است را به نوعی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دانست و گفت: جاذبه های طبیعی و آبی سد ابریز باعث توسعه قطب گردشگری شهرستانهای چهارگانه خواهد شد.

مصلح تصریح کرد: با توجه به احداث مخزن این سد در کنار جاده پرترافیک پاتاوه - دهدشت این منطقه در آینده می توانند به عنوان قطب گردشگری جنوب میزبان گردشگران داخلی و خارجی نیز باشد.

گردش مالی ۲ هزار میلیارد تومانی با ساخت سد آبریز

آب زلال و باکیفیت رودخانه مارون از کنار بیش از ۱۵۰ هزار هکتار زمین زراعی شهرستان کهگیلویه و لنده می گذرد و با توجه به نظریه کارشناسان انتقال تنها بخش از این آب به زمین های کشاورزی سبب توسعه کشاورزی و برون رفت از محرومیت را برای همیشه در پی خواهد داشت.

تنها دغدغه مردم شهرستان های کهگیلویه، لنده و چرام طی این سالها از مسئولان و بخصوص دولت سیزدهم با توجه به وجود دشت های وسیع و اراضی مستعد کشاورزی و ظرفیت های بالقوه در بخش های مختلف صنعتی و گردشگری احداث سد آبریز در بالادست رودخانه مارون است.

مدیرعامل منابع آب کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود زمین های زراعی دیم در پایین دست این طرح گفت: با اجرای این طرح ۲۰ هزار هکتار از اراضی دیم سه شهرستان کهگیلویه، لنده و چرام که شغل اصلی آنها کشاورزی سنتی است آبیاری خواهد شد.

مصلح اضافه کرد: با پیش بینی کارشناسان آبیاری زمین های کشاورزی در کنار گردشگری بصورت سالانه ۲ هزار میلیارد تومان گردش مالی برای این شهرستانها خواهد داشت.

تولید ۳۰ تا ۴۰ مگاوات برق از آبریز

وی با اشاره به در دست اجرا بودن پروژه های پتروشیمی و صنعتی در شهرستانهای چهارگانه کهگیلویه بزرگ افزود: تامین برق این طرح های مهم یکی از دغدغه های اصلی مسئولان است.

مصلح تصریح کرد: این سد در کنار ظرفیت های توسعه محور و همه جانبه آن نیروگاه برق آبی متصل به این سد ظرفیت تولید ۳۰ تا ۴۰ مگاوات برق را نیز دارد.

وی اضافه کرد: نیروگاه برق آبی این طرح می تواند بخش زیادی از برق مصرفی این شهرستانها را نیز تامین کند.

سد آبریز پیشران توسعه کهگیلویه

اجرای سد آبریز با توجه به نقش محوری در توسعه کشاورزی، صنعت، شرب، گردشگری، درآمدزایی و اشتغالزایی جوانان بیکار به نوعی شهرستان های محروم کهگیلویه، لنده، چرام و بهمئی را بر مدار توسعه قرار می دهد.

مصلح ادامه داد: مجوزهای مختلف این سد در بخش آب، زیست محیطی، پدافند، غیرعامل، مجوز باستان شناسی اخذ و هیچ گونه مشکلی برای اجرا ندارد.

وی افزود: تکمیل مطالعات فنی سد با برنامه ریزی های انجام شده امسال نهایی و در سال ۱۴۰۲ کلنگ زنی خواهد شد.

مصلح تصریح کرد: این سد به عنوان یک منبع پایدار برای کشاورزی ، شرب و صنعت این شهرستانها قلمداد خواهد شد.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح نگرانی مردم در حوزه های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت برای افق ۴۰ تا ۵۰ سال برطرف خواهد شد.

آبریز تنها سد اختصاصی کهگیلویه و بویراحمد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: رودخانه پرآب مارون از کنار بیش ۱۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی حاصلخیز استان می گذرد و هیچ منفعتی برای کشاورزی این استان ندارد.

سید علی معتمدی زاده احداث سد آبریز را کمترین حق مردم و کشاورزان کهگیلویه و بویراحمدی دانست و بیان کرد: این سد تنها سد استان است که هم منابع و هم اراضی تحت پوشش آن مختص استان است.

وی اضافه کرد: با توجه به وجود اراضی دیم مستعد و حاصلخیز، احداث این سد می‌تواند توسعه واقعی و اشتغال و درآمد پایدار را در این دیار که شغل اصلی مردم، کشاورزی است، رقم بزند.

سد آبریز در شهرستان کهگیلویه ساخته می شود

معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه سد آبریز در شهرستان کهگیلویه ساخته می شود گفت: برای صدور مجوز ماده ۲۳ و در واقع اجازه مجوز تامین اعتبار و ساخت این پروژه حیاتی تلاش های زیادی از سوی نمایندگان و مسئولان صورت گرفت که قابل تقدیر است.

کیامرث حاجی زاده اضافه کرد: سد آبریز در لایحه بودجه است و مبلغ اختصاص یافته به آن ۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و باید تمام مدارک و مجوزهای آن تجمیع و مطالعات فنی تکمیل شوند.

مدیرعامل آب منطقه ای نیز بیان کرد: سد آبریز مطالعه فاز یک و فاز ۲ دارد و سه سطح تایید دارد و هم اینک در کمیته فنی آب کشور نیاز به تکمیل مطالعات قطعی دارد.

مصلح عنوان کرد: نسخه نظام و دولت در حوزه مدیریت منابع آبی به گونه ای است که ضمن شتاب بخشی به روند اجرایی کارها ، پروژه های آب طوری مدیریت شود که حق هیچ استان، قوم و یا گروه خاصی ضایع نشود.

دولت و مجلس از طرح های محرومیت زا حمایت می کنند

نماینده مردم شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید وزیر جهاد کشاورزی در مهرماه سال جاری از خاستگاه سد مارون گفت: با برنامه‌ریزی ‌های انجام شده و حمایت دولت سیزدهم در محرومیت زدایی ساخت سد آبریز هیچ مشکلی ندارد و روند اجرایی آن با شتاب بیشتری ادامه می یابد .

حجت الاسلام سید محمد موحد اظهار داشت: با پیگیریهای انجام شده و طی جلسات متعدد با حضور مسئولان وزارت نیرو این طرح در لایحه بودجه نیز قرار گرفت.

موحد تصریح کرد: با توجه به اخذ همه مجوزها و دریافت تاییدیه از همه مراجع اجرای این طرح مورد حمایت دولت مردمی سیزدهم خواهد بود.

وی اضافه کرد: احداث این سد فرصت های زیادی برای ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی استان نیز ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب بارش سالیانه و نیز ۸.۵ میلیارد متر مکعب رواناب از جمله استان های شاخص کشور در پتانسیل آبی بشمار می رود که آنچنانکه باید تاکنون زیرساخت های لازم برای استفاده از این ثروت خدادادی نصیب ساکنانش نشده است .

این حجم بارش اغلب در چهار ماه سال اتفاق می افتد و در هشت ماه دیگر که بیشترین مصرف آب شرب ، صنعت و کشاورزی وجود دارد شاهد کمترین بارش و یا عدم وجود هر گونه بارش در بیشتر نقاط استان هستیم.

شهرستانهای کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی چهار شهرستان گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد هستند که به دلیل عدم توسعه نیافتگی در حوزه های مختلف از محرومیت عمیقی رنج می برند و با احداث سد آبریز در دولت سیزدهم روند توسعه انها همگام با برنامه های محرومیت زدایی دولت شتاب بیشتری خواهد گرفت.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha