وزیر کار: خروج از بنگاه‌داری و گرایش به سهام‌داری ضروری است

تهران- ایرنا - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر خروج از بنگاه‌داری و گرایش به سهام‌داری تأکید کرد و گفت: شورای‌عالی حقوقی قوی باید تشکیل تا مشکلات حقوقی شرکت‌ها رفع‌ورجوع شود.

به گزارش ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سید صولت مرتضوی» در دیدار و گفت‌وگوی ۳ساعته با دست‌اندرکاران صنعت فولاد در بنگاه‌های اقتصادی تابعه، یکی از مشکلات اساسی این صنعت را عدم سرمایه‌گذاری برشمرد و بر توجه ویژه به موضوع توسعه و سرمایه‌گذاری تأکید کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا زمانی که سرمایه‌گذاری انجام نشود توسعه نیز نخواهیم داشت و صنعت فولاد نیز دچار فرسودگی و عدم به‌روزرسانی می‌شود.

مرتضوی تصریح کرد: به دلایل مختلف، سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش نداریم؛ بنابراین باید «بسته سرمایه‌گذاری» در حوزه‌های مختلف از جمله فولاد، نفت و پتروشیمی تعریف شود.

وی پراکندگی تصمیم‌گیری در این صنعت را یکی دیگر از چالش‌ها دانست و تأکید کرد: در این صنعت همانند نخ تسبیح باید وحدت وجود داشته باشد و کار را به دست افراد دارای اهلیت سپرد و گفتمان مشترک تعریف کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کوچک‌سازی ساختار اظهار کرد: کوچک‌سازی با ادغام شرکت‌های کوچک ضرورت دارد.

مرتضوی «نظارت میدانی» از پروژه‌ها را ضروری دانست و تأکید کرد: مدیران باید در جریان روند کار پروژه‌ها در منطقه باشند و از مدیران پروازی استفاده نشود.

وی پیگیری مباحث حقوقی را ضروری دانست و گفت: شورای‌عالی حقوقی قوی باید تشکیل تا مشکلات حقوقی شرکت‌ها رفع‌ورجوع شود.

وزیر تعاون بر افزایش بهره‌وری و مولدسازی تأکید و تصریح کرد: شرکت‌های زیان‌ده و اضافه باید فروخته و تبدیل به سرمایه شوند.

مرتضوی ضمن اشاره به کاهش هزینه‌های اضافه، گفت: مدیر هماهنگ‌کننده در استان‌ها باید حضور داشته باشد و امور را از نزدیک پیگیری کند.

ایجاد هلدینگ‌های تخصصی در تکمیل زنجیره مدل‌های طراحی‌شده

احمد خانی نوذری معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست یکی از سیاست‌های این وزارتخانه را ایجاد هلدینگ‌های تخصصی در تکمیل زنجیره ارزش محصولات عنوان کرد.

وی افزود: در هفته‌های گذشته نشست‌های زنجیره‌ای اقتصادی و تخصصی با محورهای مختلفی از جمله دارو، پتروشیمی و فولاد با حضور وزیر کار برگزار شده و این نشست‌ها ادامه خواهد داشت.

علیرضا عسگریان، دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: ما باید یک برنامه یک‌ساله با تعیین میزان مداخله و نقش وزارتخانه و صندوق‌ها داشته باشیم تا خروجی این نشست‌ها مشخص و همین موضوع باعث هماهنگی درون‌گروهی و ایجاد برنامه واحد شود.

در ابتدای این نشست مدیران برخی شرکت‌های صنعت فولاد به تشریح عملکرد و چالش‌های موجود پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha