تکمیل و تحویل واحد ۳ گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی/ تزریق ۱۳ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت پایندان وابسته به هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان از تحویل پیش از موعد و زمان‌بندی واحد (تِرِین) ۳ گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی به شرکت بهره‌بردار خبر داد و گفت: با تحویل این واحد، حدود ۱۳ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری کشور تزریق می‌شود.

به گزارش ایرنا، اکبر دادخواه در خصوص فعالیت پایندان در طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی اظهار کرد: شرکت پایندان در پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی که در سال ۸۹ با یک کنسرسیوم شامل هشت شرکت و کاملاً ایرانی که به نوعی ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی محسوب می‌شود، به عنوان عضو اصلی در بخش اجرای پروژه حضور داشت.

وی تأکید کرد: پایندان یکی از مهم‌ترین شرکت‌های اجراکننده این فاز بوده و تاکنون از چهار واحد (تِرِین) گازی، دو واحد احداث، تحویل و به بهره‌برداری رسیده است.

دادخواه با بیان اینکه دو واحد گازی از چهار واحد فاز ۱۴ باقی مانده است افزود: در ادامه مسیر به دنبال این هستیم که هر چه سریع‌تر این پروژه را به اتمام برسانیم و گام مهمی در تولید گاز کشور و انتقال آن به شبکه سراسری برداریم.

مدیرعامل شرکت پایندان وابسته به هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان با اشاره به حضور موثر پایندان در احداث سایر فازهای پارس جنوبی گفت: شرکت پایندان در احداث فاز ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۲، ۲۴ و ۱۳ نیز حضور موثر و خوبی داشته است.

دادخواه ادامه داد: فعالیت توسعه میدان پارس جنوبی شامل ۲۴ فاز خشکی و دریایی از سال ۷۷ آغاز شد که آخرین فاز آن در خشکی، فاز ۱۴ پارس جنوبی است.

مدیرعامل شرکت پایندان توضیح داد: پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی در سال ۸۹ آغاز شد و اجرای بخش فرآیندی و همچنین طراحی و خرید و اجرای ساختمان‌های غیرصنعتی به شرکت پایندان واگذار شد. این فاز، ۴ واحد (تِرِین) گازی دارد که قرار است در مجموع ۵۰ میلیون متر معکب گاز شیرین تصفیه شده را وارد چرخه کند و هر ترین شامل سه بخش شیرین‌سازی، نمک‌زدایی و بازیابی اتان است.

وی با اشاره به تلاش شبانه‌روزی نیروهای شرکت پایندان در احداث واحدهای گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: ترین چهار با تلاش شبانه‌روزی تک‌تک نیروهای شرکت و حمایت مقامات بالادستی، بهمن ماه سال گذشته تحویل شرکت بهره‌بردار شد. بعد از تحویل این واحد، یک دوره فشرده کاری برای تحویل واحد گازی ۳ داشتیم که موفق شدیم این واحد را نیز با شرایط سخت موجود ۱۵ آبان ماه امسال تحویل دهیم تا به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل پایندان وابسته به هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان با بیان اینکه با احداث و تحویل واحد گازی ۴ فاز ۱۴ پارس جنوبی در بهمن ماه سال گذشته ۱۲ میلیون متر مکعب گاز وارد شبکه سراسری شده بود افزود: با احداث واحد گازی ۳ فاز ۱۴ که بعد از انجام تست‌های مختلف تحویل شرکت بهره‌بردار شد، در مجموع دو واحد چهار و سه، ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به صورت روزانه وارد شبکه سراسری شده است.

دادخواه با اشاره به اهمیت میزان گاز وارد شده به شبکه سراسری از محل احداث و بهره‌برداری واحد سه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: بهره برداری از این تِرِین در شرایط فعلی ناترازی گاز کشور، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

وی تأکید کرد: آنچه که امیدواریم و سخت برای آن تلاش می‌کنیم، احداث و تکمیل واحد ۲ گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی در زمستان امسال و تحویل آن به شرکت بهره‌بردار است.

مدیرعامل شرکت پایندان وابسته به هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان تأکید کرد: کل گازی که در شرایط ناترازی موجود توانستیم از محل واردات از ترکمنستان تأمین کنیم، چیزی کمتر از ۵ میلیون متر مکعب در روز بود که با احداث واحد گازی ۳ فاز ۱۴ پارس جنوبی بیش از دو برابر این مقدار تولید می‌شود.

وی همچنین به سیاست‌های دولت فعلی در توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: فاز ۱۴ به نوعی در حال تبدیل به لوازم یدکی فازهای دیگر بود؛ اما با سیاست‌های دولت فعلی و رویکرد فوق‌العاده‌ای که نسبت به این فاز وجود داشت، توانستیم این میزان تولید را به چرخه کشور اضافه کنیم.

دادخواه با اشاره به تحویل زودتر از موعد واحد گازی ۳ فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: در انجام پروژه فاز ۱۴ بسیاری از رکوردهای پایندان جابه‌جا شد و این به خاطر فرهنگ و روحیه کار جهادی در میان نیروهای فاز ۱۴ است که همه دست به دست هم دادند تا بتوانیم مشکل تأمین گاز کشور را در حد توانمان برطرف کنیم. 

وی ادامه داد: خوشبختانه موفق شدیم زودتر از برنامه تعیین شده، پروژه را به بهره‌برداری برسانیم و رکوردهای خوبی به جا گذاشتیم. به عنوان مثال طراحی، ساخت و اجرای خط انتقال ۱۴ به ۱۲ را کمتر از پنج ماه انجام دادیم که رکورد بی‌سابقه‌ای است.

مدیرعامل شرکت پایندان همچنین در خصوص تأمین ایمنی و سلامت نیروهای فعال در فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: خوشبختانه ۳۵ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت در این پروژه داشتیم که یک رکورد بی‌نظیر است.

دادخواه با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و تأکیدات رئیس بنیاد مستضعفان مبنی بر وجود کار و روحیه جهادی در انجام پروژه‌ها اضافه کرد: به جرأت می‌توان گفت که کار و روحیه جهادی در پروژه توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در جریان است. به طور قطع، کار جهادی نیازمند تصمیمات جهادی است که در این خصوص از مدیر پروژه، هیات مدیره پایندان، هیات مدیره هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان و به ویژه مهندس زیار مدیرعامل هلدینگ تقدیر و تشکر ویژه دارم، زیرا کاری که امروز توسط پایندان در فاز ۱۴ پارس جنوبی انجام شده، فقط در سایه حمایت‌های صورت گرفته، ممکن است.

مدیرعامل شرکت پایندان وابسته به هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: عملیات احداث واحد گازی ۲ فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز با تمام جدیت در دست پیگیری و اقدام است و در این مسیر حتی ساعت کاری نیروها را افزایش دادیم و تقریباً به سمت فعالیت شبانه‌روزی رفته‌ایم تا بتوانیم زمستان امسال واحد گازی ۲ را نیز تحویل بدهیم.

وی در خصوص تعداد نیروهای این شرکت فعال در فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز اظهار کرد: در دوره‌های مختلف بر اساس فشار کاری، تعداد نیروهای فعال متغیر بوده و تا سه هزار و ۵۰۰ نیرو نیز در فاز ۱۴ داشته‌ایم؛ اما تعداد نیروهای مستقیم پایندان در این پروژه، حدود هزار نفر است و بیش از این مقدار نیز نیروی پیمانکاری این شرکت است.

دادخواه همچنین درباره تمام ایرانی بودن پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی افزود: پایندان در فازهای دیگر پارس جنوبی حضور داشته و علاوه بر آن شناخت لازم را نیز از مشابه این فاز در کشور قطر داریم و بر این اساس با قاطعیت می‌توان گفت در هیچ فازی مانند فاز ۱۴ متخصصان و دانشمندان ایرانی و جوان در آن فعال نبوده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha