وضع قواعد استاندارد و نظارت بر اجرای استانداردها در لوازم انرژی بر یک ضرورت است

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: شرایط مصرف انرژی در کشور به‌گونه‌ای است که باید برای آن فکر اساسی شود و وضع قواعد استاندارد و نظارت بر اجرای استانداردها در لوازم انرژی‌بر یک ضرورت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، "علی‌اکبر محرابیان" در همایش روز ملی کیفیت در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما افزود: با اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین دارندگان منابع نفت و گاز در جهان است، اما محدودیت‌ها در این عرصه بیشتز از نیازهای کشور در حال رشد است.

وی گفت: اینکه چه میزان از انرژی را صرف تولید کنیم با وضع استاندارد می‌توان پاسخ دقیقی به آن داد.

محرابیان به چالش‌های امروز کمبود منابع انرژی در اروپا اشاره کرد که منجر به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در این جوامع شده و ادامه داد: در کشور ما نیز در شرایط مصرف انرژی به‌گونه‌ای است که باید برای آن فکر اساسی شود.

وزیر نیرو بیان کرد: اقدامات مشترک از سوی وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد در این راستا در دست اجرا است که نتیجه آن به طور حتم موجب کاهش مصرف مازاد آب و انرژی خواهد شد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در موضوع برق، بخش قابل توجهی از مصرف برق کشور صرف تولید سرما از جمله در کولرها می‌شود که مصارف غیر منطقی دارند و به تازگی موتورهایی از سوی تولیدکنندگان داخلی تولید شده که روی کولرهای آبی نصب شده و می‌تواند تا ۵۰ درصد از مصرف آب و برق بکاهد.

محرابیان همچنین با اشاره به اینکه ایران در منطقه‌ای نیمه خشک واقع شده، خاطرنشان کرد: بررسی شرایط بارشی کشور در دهه‌های اخیر حاکی از کاهش میزان سرانه آب برای مردم در سال‌های گذشته است.

 وزیر نیرو توضیح داد: این مساله ناشی از کاهش نزولات جوی رشد جمعیت تقاضای بیشتر آب با توجه به توسعه اقتصاد در بخش‌های مختلف است، به طوری که سرانه مصرف آب هر ایرانی از ۶ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در سال در سنوات گذشته، امروز به کمتر از یک هزار و ۲۰۰ متر مکعب در سال رسیده است.

محرابیان تاکید کرد: اگر به دنبال رضایت مردم ارتقای کیفیت زندگی هستیم راهی جز تولید بیشتر و با کیفیت‌تر با استفاده از آب کمتر نداریم و این به معنای وضع استاندارد و ارتقای استانداردهای موجود است.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت در کشور، توجه به کیفیت و استانداردها می‌تواند عدالت اجتماعی را در جامعه حکمفرما کند، همچنین رعایت کیفیت و کاهش مصرف با توجه به فرهنگ مصرفی که در جامعه بشری حاکم است می‌تواند برای ما فرصت‌های جدیدی خلق کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha