۲۳ آبان ۱۴۰۱، ۱۰:۴۴
کد خبر: 84942365
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان به ورزش کشیده شد

تهران - ایرنا - پس از درگیری‌های خشونت‌آمیز مرزی تاجیکستان و قرقیزستان که آخرین مورد آن شهریور ماه سال جاری با ده‌ها کشته از هر دو طرف رخ داد، دوشنبه تصمیم گرفت به دلیل نگرانی های امنیتی، از شرکت در مسابقات جهانی سامبو در بیشکک، پایتخت قرقیزستان صرفنظر کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، به رغم اینکه ورزشکاران تاجیک تاکنون موفقیت های جهانی زیادی در مسابقات قهرمانی سامبو کسب کرده اند اما فدراسیون سامبو تاجیکستان دلیل این تصمیم را نگرانی های امنیتی برای ورزشکارانش اعلام کرد.

«صیر بزروف»، سرمربی تیم ملی سامبو تاجیکستان  به آسیا پلاس گفت که آنها مسابقات بین المللی را انجام داده و کشتی گیرانی را برای شرکت در مسابقات جهانی بیشکک به تیم ملی این کشور انتخاب و تمام مدارک لازم را برای این سفر آماده کردندد.  

بزوروف تصریح کرد: "اما مقامات وزارت امور خارجه و سایر وزارتخانه ها مربوطه اعلام کردند که ایمنی ورزشکاران تضمین نشده است، بنابراین، ما تصمیم گرفتیم از مسابقات قهرمانی در بیشکک صرف نظر کنیم. "

وی افزود: وقتی مسئولان کشوری امنیت ورزشکاران را تضمین نمی کنند، نمی توانیم جان جوانان را برای حضور در مسابقات به خطر بیندازیم.

ورزشکارانی از تقریبا ۵۰ کشور در مسابقات قهرمانی سامبو که  که تا امروز ۲۳ آبان در پایتخت قرقیزستان ادامه داشت، شرکت کردند.

 ورزشکاران تاجیکستانی تاکنون با موفقیت در مسابقات مختلف سامبو شرکت کرده و در این نوع کشتی قهرمان جهان شده اند.

سامبو یک ورزش رزمی منشأ آن در اتحاد جماهیر شوروی روسیه ( SFSR) بود. اصطلاح "SAMBO" به معنی «دفاع از خود بدون سلاح» است. سامبو نسبتاً مدرن است، زیرا توسعه آن در اوایل دهه ۱۹۲۰ توسط  شوروی و ارتش سرخ برای بهبود توانایی های رزمی تن به تن سربازان آغاز شد.

سامبوی ورزشی سبکی شبیه به کشتی گرفتن و جودوی دوران قدیم است و از جهات زیادی تحت تأثیر آنها قرار گرفته است، اما با تفاوت هایی در قوانین، پروتکل و لباس. سامبو بیشتر شبیه به کشتی گرفتن است و برخلاف جودو، سامبو به شکل های مختلفی پاها را قفل می‌کند، در حالی که اجازه نمی‌دهد که فرد خفه شود. همچنین بر پرتاب، کار زمینی و ارسال، با محدودیت های بسیار کمی در گرفتن و نگه داشتن تمرکز دارد.

سامبوی رزمی که برای ارتش مورد استفاده قرار گرفته و توسعه یافته است، شبیه هنرهای رزمی ترکیبی مدرن، از جمله اشکال ضربه زدن و مبارزه است. سامبو رزمی علاوه بر پرتاب، نگه داشتن، خفه کردن و قفل کردن، به جز مچ ایستاده یا در حال پرواز، ضربات مشت، لگد، آرنج و زانو و همچنین ضربات فوتبال، ضربه سر و ضربه های کشاله ران را امکان پذیر می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha