قمار پرهزینه بایدن در اوکراین

۲۲ آبان ۱۴۰۱، ۷:۱۷
کد خبر: 84940234
قمار پرهزینه بایدن در اوکراین

تهران- ایرنا- درحالیکه دولت جو بایدن حمایت نظامی و اقتصادی از کی‌یف را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده و قول داده است که به طور نامحدود به این کمک‌ها ادامه دهد اما این کمک‌ها از نظر سیاسی برای بایدن و حزبش هزینه‌های فراوانی داشته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک، بایدن و حزب دموکرات از ماه‌ها پیش به موضوع اوکراین ورود کرده‌اند و ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات، کمک اقتصادی به علاوه انواع پشتیبانی‌های اطلاعاتی و کمک‌های برنامه‌ریزی عملیاتی را در اختیار اوکراین گذاشته‌اند اما کمک‌های آمریکا از نظر سیاسی برای بایدن و حزبش چه هزینه‌ای داشته و آیا این کمک‌ها پایدار است؟

آمریکا در اوکراین چقدر هزینه کرده است؟

آمریکا بیش از ۶۰ میلیارد دلار کمک نظامی و مالی به اوکراین کرده است اما ۶۰ میلیارد دلار در آمریکا چقدر است؟ به عنوان مثال صنعت ضبط صوت آمریکا در سال ۲۰۲۱ پانزده میلیارد دلار و کل صنعت تولید فیلم و ویدئو در همان سال ۲۵.۱ میلیارد دلار درآمد داشته است.

به گفته سازمان مردمی غیرانتفاعی (Global Giving) پایان دادن به بی خانمانی در آمریکا حدود ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد و به عبارت دیگر، ۶۰ میلیارد دلار برای خرید تقریباً تمام سرگرمی‌های تولید شده در آمریکا در یک دوره یک ساله کافی است به علاوه یکی از مهم ترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور را حل می کند در عوض کاخ سفید این پول را به اوکراین فرستاد.

خطرات جهانی سیاست آمریکا چیست؟

«سخاوت» واشنگتن در اوکراین از نگاه مسکو دور نمانده است. مسکو از نقش آمریکا در تشدید بحران امنیتی اوکراین در سال ۲۰۲۲ و به بحران کشیدن این کشور در فوریه ۲۰۱۴ با جایگزینی دولت اوکراین با یک دولت وفادار به واشنگتن و بروکسل انتقاد کرد.

مقامات روسیه بارها نسبت به خطرات تشدید تنش در ارتباط با بحران اوکراین هشدار داده‌اند. ماه گذشته پوتین، آمریکا و متحدانش را متهم کرد که «گام‌هایی در سال‌های اخیر و به‌ویژه در ماه‌های اخیر به سمت تشدید تنش برداشته‌اند» و «به جنگ در اوکراین، سازماندهی تحریکات در اطراف تایوان و بی‌ثبات کردن بازارهای غذا و انرژی جهان» پرداخته‌اند.

آخر بازی بایدن در اوکراین

تا جایی که به آمریکا و متحدانش مربوط می‌شود، بخشی از دلایل خطرناک شدن بحران اوکراین، فقدان یک پایان بازی واضح است. در حالی که روسیه اهداف خود را نسبتاً واضح اعلام کرده است (عدم عضویت اوکراین در ناتو)، پایان بازی غرب از تغییر رژیم در مسکو و یا تجزیه روسیه به مجموعه‌ای از دولت‌های کوچک یا حتی طولانی کردن جنگ برای مدت نامحدود، در صورت امکان، شامل گزینه‌های نامحدود می‌شود.

به گمان برخی ناظران غربی اوکراین ممکن است فقط یک مهره شطرنج ژئوپلیتیکی قابل مصرف برای آمریکا و ناتو در یک رشته طولانی درگیری ها (یوگسلاوی، افغانستان، عراق، لیبی، سوریه) باشد.

پیامدهای داخلی سیاست بایدن در اوکراین چیست؟

سیاست کاخ سفید در مورد اوکراین از کانون توجه مخالفان سیاسی داخلی بایدن دور نمانده است؛ زیرا افزایش هزینه سوخت، تورم و نگرانی‌ها از رکود اقتصادی، ایمان به رهبری مفید رئیس‌جمهور کنونی آمریکا را نزد مردم تضعیف کرده و جناح جمهوری‌خواه را در موضوع برتر قرار داده است.

مارجوری تیلور گرین نماینده جمهوری خواه جورجیا هفته گذشته در یک سخنرانی در میان طرفدارانش در آیووا گفت: «حتی یک پنی دیگر به اوکراین نمی‌رسد». ده‌ها تن از قانونگذاران حزب جمهوری خواه از جمله ۵۶ نفر در مجلس نمایندگان و ۱۱ نفر دیگر از سنا در ماه اردیبهشت علیه الحاقیه ۴۰ میلیارد دلاری کمک به اوکراین رأی منفی دادند.

کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، ماه گذشته هشدار داد که اگر جمهوری‌خواهان در رأس امور باشند، اوکراین دیگر «چک سفید» از کنگره دریافت نخواهد کرد.

موضع بایدن در اوکراین چه تاثیری بر شانس او ‌در انتخابات ۲۰۲۴ خواهد داشت؟

ارتباط بین سیاست دولت بایدن در اوکراین در میزان محبوبیت کلی وی چندان مشخص نیست. تنها ۳۴ درصد از رای دهندگان قانونی در نظرسنجی اخیر این درگیری را موضوع مهمی می‌دانند. یک نظرسنجی که پس از رأی گیری روز سه‌شنبه انجام شد نشان داد که دو سوم رأی دهندگان در مورد یک موضوع اتفاق نظر دارند: بایدن نباید در سال ۲۰۲۴ دوباره نامزد شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha