مأموریت دستیار رئیس‌جمهور روسیه برای راه آهن رشت-آستارا و برقی‌کردن اینچه برون- گرمسار

تهران - ایرنا - دستیار رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: بر اساس دستور پوتین برای اجرای خط آهن رشت-آستارا و برقی‌سازی خط اینچه برون- گرمسار و افزایش ظرفیت‌های همکاری‌های حمل و نقلی به ایران سفر کرده است.

به گزارش ایرنا،‌ «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی و ایگور لویتین دستیار رئیس جمهور روسیه درباره افزایش همکاری‌های حمل و نقلی و تکمیل پروژه ریلی رشت-آستارا دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این دیدار مذاکرات با هیات روسی را مناسب، طولانی و مثمرثمری توصیف کرد و گفت: در خصوص تکمیل خط آهن رشت-آستارا، طرف روسی طرح مالی این طرح را ارایه کرد و مقرر شد تا ما آن را بررسی کرده و نتیجه را اعلام کنیم و در مجموع مذاکرات بسیار مناسب بود.

قاسمی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون یک روز در میان یک قطار روسی وارد بندر شهیدرجایی می‌شود با این حال این امکان وجود دارد که در روز، پنج قطار روسی از سرخس وارد ایران شود که در این خصوص مذاکرات مفصلی انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی در  این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری  اسلامی ایران برای همکاری با روسیه محدودیتی ندارد، گفت: ایران آمادگی دارد تا سطح روابط حمل و نقلی خود را با کشور روسیه به بالاترین سطح برساند.

وی حمل و نقل ریلی را با توجه به ویژگی ارزان بودن، حمل و نقل انبوه و ایمنی  و حفظ محیط زیست از بهترین مدهای حمل و نقل برای افزایش قابل توجه ظرفیت‌های ترازیت برشمرد و خواستار استفاده از این بخش با اتصال روسیه به خطر ریلی کریدور شمال-جنوب شد.

همچنین «ایگور لویتین» دستیار رئیس جمهور روسیه در حاشیه این نشست گفت: ما بر اساس دستور رییس‌جمهور روسیه برای اجرای خط آهن رشت-آستارا، برقی‌سازی خط اینچه برون- گرمسار و افزایش ظرفیت‌های همکاری‌های حمل و نقلی دو کشور ایران و روسیه به  ایران سفر کردیم.

در مذاکرات دو جانبه هیأتهای روسی و ایرانی که شامل معاون وزیر حمل و نقل روسیه و معاونان وزیر راه و شهرسازی کشورمان بود با اشاره به بازدید بازرگانان روسی از بندرعباس و اعلام ظرفیتهای بندری و عملیاتی بر افزایش همکاری‌های حمل و نقلی دو کشور تاکید و مقرر شد تا کارگروهی تشکیل و موضوع مربوط به تکمیل خط آهن رشت-آستارا نهایی و عملیاتی شود.

تاکید بر سند حمل و نقلی باکو و اسناد کنفرانس وزرای حمل ونقل کشورهای آسیای مرکزی، موافقتنامه سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه و موافقتنامه دو جانبه ایران و روسیه، توجه جدی به مسیر ترانزیتی ایران در منطقه، افزایش حجم ترانزیت از  برنامه ۱۵ میلیون تنی به ۵۰ میلیون تن و تبدیل ایران به هاب ترانزیت منطقه از موارد مطرح این  نشست دو جانبه بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha