۱۸ آبان ۱۴۰۱، ۱۳:۳۳
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84937327
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مرگ دسته جمعی فک ها در سواحل شمالی دریای خزر

۱۸ آبان ۱۴۰۱، ۱۳:۳۳
کد خبر: 84937327
مرگ دسته جمعی فک ها در سواحل شمالی دریای خزر

تهران - ایرنا -  موسسه تحقیقات اکولوژیکی آسیای مرکزی گزارش داد که بیش از ۱۰۰ فک مرده در سواحل دریای خزر در منطقه مانگیستاو قزاقستان کشف شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مرکز مطالعات و احیای فک خزر پیام مرگ دسته جمعی این نوع جانور دریایی را دریافت کرد و پس از آن کارشناسان به محل مراجعه کردند. فک های مرده در ساحل بین روستای بوتینو و فورت شوچنکو پیدا شد.

در مجموع ۱۰۱ فک مرده تا ساعت ۱۷:۰۰  روز ۸ نوامبر ( ۱۷ آبان)   کشف شد.

۲۱۶ لاشه فک خزری از ابتدای امسال تاکنون در سواحل دریای خزر کشف شده است. کارشناسان نمی توانند دلیل روشنی برای از بین رفتن این حیوانات نادر ارائه دهند.

فوک های خزری در نوامبر ۲۰۲۰ در کتاب قرمز قزاقستان به عنوان حیوانات در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.  

به گزارش ایرنا سواحل جنوب شرق خزر و آشوراده تنها جزیره ایرانی از بهترین زیستگاه های فوک است و بخش عمده جمعیت این گونه آبزی در این منطقه زندگی می کند. بر اساس گزارش ها  جمعیت این گونه ارزشمند در آب های سرزمینی ایران نیز به شدت کاهش یافته است.

فُک‌ها یا خوکان دریایی با نام علمی باله‌پایان (Pinnipedia)، گروه بزرگی از جانوران پستانداران نیمه آبزی و باله‌داری هستند که گونه‌هایی مانند گراز دریایی،  فک خزدار،  شیر دریایی،  فیل دریایی،  فک گوش‌دار،  فک بی‌گوش و برخی گونه‌هایی از این دست را در بر می‌گیرد. فک‌ها موجودات دوزیست محسوب می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha