میزان ذخایر سدهای استان اردبیل به ۷۲ میلیون متر مکعب رسید

اردبیل-ایرنا-معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: میزان ذخایر سدهای این استان به ۷۲ میلیون متر مکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

بابک خیاط رستمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با تشریح آخرین وضعیت مخازن سدها گفت: با توجه به تغییر اقلیم و اضافه برداشت، ورودی برخی سدها کاهش یافته ولی در مجموع با افزایش ذخایر آبی سدها در استان مواجه هستیم.

وی با اشاره به افزایش ۱۹ درصدی بارندگی در آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: این در حالی است که میزان بارندگی استان نسبت به بلند مدت در آبان ماه ۳۰ درصد کاهش یافته است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در تشریح اقدامات مهم مدیریت کم آبی افزود: بهره برداری از  ۱۷۱ حلقه چاه به منظور تأمین کسری آب شبکه آبیاری یامچی، نصب دریچه ها جهت کنترل و تحویل حجمی آب در نقاط کلیدی و اعمال مدل برنامه ریزی دینامیک شبکه های آبیاری مغان و خداآفرین برای اولین بار در کشور از جمله اقدامات انجام شده جهت مدیریت کم آبی بوده است.

وی صرفه جویی آب‌های زیر زمینی استان را یادآور شد و گفت: با تقلیل منصوبات چاه‌های دارای اضافه برداشت و جلوگیری از اضافه برداشت و عدم شارژ کنتورها نزدیک به هشت میلیون متر مکعب در آب‌های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهار کرد: همچنین با انسداد چاه‌های غیر مجاز، نصب کنتورهای هوشمند حجمی و تعدیل پروانه های بهره برداری هم در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱  شاهد صرفه جویی ۵.۵ میلیون متر مکعب در آب‌های زیرزمینی هستیم.

خیاط رستمی عملکرد کلی استان در برنامه سازگاری با کم آبی را  ۴.۲۱ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: هشت برنامه سازگاری با شرایط کم آبی با هدف کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و سطحی در بخش های کشاورزی، مصرف بهینه آشامیدنی، صنعت، بهبود تامین حق‌آبه‌های زیست محیطی و کاهش مصرف آب فضای سبز و خدمات شهری در استان تدوین شده است.

وی با اشاره به میزان فرونشست زمین در استان افزود: بر اساس تحقیقات از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ میزان فرونشست زمین  ۱۹ میلی متر در سال و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ به ۳۵ میلی متر در سال رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل یکی از راه‌های مقابله با کاهش سطح آب زیرزمینی و مخاطرات فرونشست زمین در سطح دنیا را تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها عنوان کرد و گفت: مازاد پساب فاضلاب اردبیل برای تغذیه مصنوعی آبخوان دشت اردبیل تخصیص می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha