سرعت رشد صنعت پتروشیمی ایران ۲ برابر جهان است/ صادرات ۱۵ میلیارد دلاری پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در دنیا هر ۲۰ سال ظرفیت صنعت پتروشیمی ۲ برابر می‌شود، گفت: به برکت تحریم‌ها و حرکت انقلاب اسلامی و با تکیه بر توان داخلی در ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران از ۹۰ میلیون تن به مرز ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد.

به گزارش ایرنا، مرتضی شاهمیرزایی امروز در مراسم نکوداشت پدافند غیرعامل صنعت نفت که در شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد، با اشاره به اینکه ۶ مجتمع پتروشیمی در ابتدای پیروزی انقلاب در کشور وجود داشت، افزود: امروز در جایگاه ظرفیت ۹۰ میلیون تن تولید پتروشیمی داریم.

وی ادامه داد: سرعت توسعه صنعت پتروشیمی در ایران در مقایسه با جهان ۲ برابر است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه در دنیا هر ۲۰ سال ظرفیت صنعت پتروشیمی ۲ برابر می‌شود و سالانه ۵ درصد رشد را تجربه می‌کند، گفت: به برکت تحریم‌ها و حرکت انقلاب اسلامی و با تکیه بر توان داخلی در ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به مرز ۲۰۰ میلیون تن برسد.

وی تاکید کرد: ایران هر ۱۰ سال ظرفیت تولید پتروشیمی خود را ۲ برابر می‌کند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه جایگاه ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده منابع هیدروکربنی همین است، افزود: باید این منابع را به محصولات با ارزش و گران‌قیمت پتروشیمی تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه روند و منحنی تقاضا برای فرآورده‌های نفتی منفی است، ادامه داد: ضوابط زیست محیطی باعث شده تا از سوخت‌های فسیلی به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کنیم.

به گفته شاهمیرزایی، ۵۵۰ گرید از انواع محصولات شیمیایی و پتروشیمی در ایران تولید می‌شود و برنامه قطعی دولت این است که زنجیره ارزش این صنعت را تکمیل کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه سرمایه انسانی ایران در دنیا نظیر و مانند ندارد، تاکید کرد: لزوم تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی و پدافند غیرعامل برای تامین خوراک صنایع، تکیه بر توان داخلی است. 

۲۲ محصول راهبردی در کشور تولید خواهد شد

وی تعداد طرح‌های فعال صنعت پتروشیمی را بیش از ۱۱۰ طرح دانست و بیان کرد: سرمایه گذاری لازم برای برخی طرح‌های پتروشیمی بیش از ۴ میلیارد دلار است.

شاهمیرزایی ادامه داد: ۲۲ محصول راهبردی در کشور تولید خواهد شد، البته نیاز است دانش فنی آن تدارک دیده شود.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی تاکید کرد: از نگاه پدافند غیرعامل ساخت این محصولات بسیار مهم است؛ زیرا ایران همواره مورد تهدید است.

معاون وزیر نفت گفت: ایران ۴۳ سال تحریم‌های گوناگون را تجربه کرده و ترورهای خاموشی علیه متخصصان صنعت نفت اتفاق افتاده است.

۲۳ میلیارد دلار ارزش محصولات پتروشیمی در سال گذشته

وی با اشاره به اینکه آگاهی و مراقبت از جوانان و نوجوانان کشور از مصادیق پدافند غیرعامل است، گفت: درهای تمام تاسیسات صنعت نفت به روی جوانان ایرانی باز می‌شود و مجتمع‌های پتروشیمی و سایر طرح‌های نفتی می‌توانند مورد بازدید جوانان قرار بگیرند.

شاهمیرزایی اضافه کرد: تا پایان امسال ۷۴ مجتمع پتروشیمی در کشور فعالیت خواهند کرد و از این تعداد ۶۸ پتروشیمی بعد از انقلاب ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۳ میلیارد دلار ارزش محصولات تولید پتروشیمی بود که ۱۵ میلیارد دلار صادر شد، ادامه داد:  ۲.۵ میلیارد دلار صرف خرید بخشی از تجهیزات و مواد اولیه و برخی محصولات پتروشیمی شد.

عرضه ۱۲.۷ میلیارد دلار ارز صادرات محصولات پتروشیمی در سامانه نیما

معاون وزیر نفت گفت: ۱۲.۷ میلیارد دلار هم به سامانه نیما از محل صادرات محصولات پتروشیمی عرضه شد و این اقدام امسال نیز در دست پیگیری است.

وی تاکید کرد: محصولات پتروشیمی مورد نیاز صنایع دیگر، به طور کامل در کشور تولید خواهد شد و در سال‌های آینده طرح‌های زنجیره ارزش تکمیل شود. شاهمیرزایی با اشاره به اینکه در حوزه کاتالیست برنامه‌ای تدوین شد، گفت: کارهای انجام شده خوب اما ناکافی است.

شاهمیرزایی افزود: تا پایان این دولت همه کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی در داخل کشور ساخته شده و بومی شود و از حد آزمایشگاهی به تولید صنعتی برسد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه سند جامع کاتالیست آماده و در نمایشگاه ایران پلاست رونمایی شد،

وی ادامه داد: یکی از حوزه‌های پدافند غیرعامل در صنعت نفت خودکفایی در تولید کاتالیست‌های پتروشیمی است.

۷۰ درصد از تجهیزات و کالاهای پتروشیمی در کشور تولید می‌شود

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تولید برخی محصولات پتروشیمی در کشورهای غربی تا هزار برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند، تاکید کرد: حدود ۷۰ درصد از تجهیزات و کالاهای پتروشیمی در کشور تولید می‌شود و از همین رو مرکز خودکفایی در صنعت نفت کشور ایجاد شد تا بتوانیم هر چه سریع‌تر همه کالاهای مورد نیاز این صنعت را در داخل کشور و توسط نیروهای داخلی ساخته شود تا به این واسطه بدافزارها را وارد صنعت نفت ایران نکنند.

شاهمیرزایی با بیان اینکه این صنعت در گفتمان رسمی پدافند غیرعامل پیش‌قدم بوده است، گفت: تدوین سند پدافند غیرعامل پتروشیمی در همین راستا انجام شده است.

وی ادامه داد: اکنون همه این صنعت بر اساس قانون تجارت اداره و مدیریت می‌شود و آخرین سهام که مربوط به ۱۲ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس است، واگذار شد و با کنترل راهبردی صنعت پتروشیمی را پیش می‌بریم تا دولت کوچک‌تر شده و بخش‌های خصوصی صنایع و بخش‌های اقتصادی را اداره کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با دعوت از سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی برای حضور در طرح‌ها، گفت: با این کار می‌توانیم زنجیره ارزش را تکمیل کنیم.

شاهمیرزایی تاکید کرد: علاوه بر ماهشهر، آب عسلویه، منطقه انرژی بر پارسیان، هاب جاسک و منطقه مکران برای توسعه پتروشیمی در نظر گرفته شده که مشکلاتی وجود دارد که بخشی مربوط به منابع مالی است.

وی افزود: هر یک میلیون تن محصول پتروشیمی که در حوزه زنجیره ارزش وارد شده و به صنایع پایین دستی می‌رود، ۱۷۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha