آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول: بهبود وضعیت اقتصادی ایران در دولت سیزدهم

تهران- ایرنا- صندوق بین‌المللی پول با بررسی ۱۰ شاخص کلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲، از رشد ۳ درصدی بخش غیرنفتی اقتصاد ایران، صادرات ۱۲۱ میلیارد دلاری کالا و خدمات و افزایش سه برابری تراز حساب‌های جاری ایران در این سال خبر داد.

به گزارش ایرنا، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی موسوم به «چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی وضعیت اقتصادی ۳۲ کشور منطقه در سال ۲۰۲۲ میلادی پرداخته است.

بر اساس این گزارش، متوسط رشد اقتصادی ۳۲ کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۲ برابر با ۵ درصد خواهد بود و ایران نیز رشد ۳ درصدی را در این سال تجربه خواهد کرد.

متوسط رشد اقتصادی کشورهای نفتی منطقه نیز ۴.۹ درصد برآورد شده است. اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرده بود.

رشد ۳ درصدی بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در ۲۰۲۲

بخش غیرنفتی ایران با رشد ۳ درصدی در سال ۲۰۲۲ مواجه می‌شود. این رقم برای سال قبل ۴.۳ درصد اعلام شده است. انتظار می‌رود متوسط رشد بخش غیرنفتی کشورهای نفتی منطقه از ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۶ درصد در سال جاری میلادی کاهش یابد.

بخش نفتی ایران نیز که در سال ۲۰۲۱ و در پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم رشد قابل توجه ۱۰.۵ درصدی را تجربه کرده بود در سال جاری میلادی نیز ۳ درصد رشد می‌کند. رشد بخش نفتی منطقه نیز برای امسال ۶.۹ درصد پیش‌بینی شده است.

افزایش ۵۶۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در دولت سیزدهم

به گزارش ایرنا، صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد تولید نفت ایران در سال جاری میلادی ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یابد و به ۲.۵۸ میلیون بشکه در روز برسد. این در حالی است که در سال ۲۰۲۱ نیز که دولت سیزدهم روی کار آمد تولید نفت ایران بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول ۴۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و از ۲.۰۲ میلیون بشکه در روز به ۲.۴۸ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول: بهبود وضعیت اقتصادی ایران در دولت سیزدهم

تولید گاز ایران نیز طی سال‌های اخیر و با وجود تحریم‌های آمریکا روند صعودی خود را ادامه داده است. ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۴.۳۳ میلیون بشکه در روز نفت، گاز تولید کرده بود و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری نیز به معادل ۴.۴۶ میلیون بشکه در روز نفت افزایش یابد.

صندوق بین‌المللی پول: صادرات نفت ایران باز هم افزایش می‌یابد

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۱ صادرات نفت ایران ۳۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسید. امسال نیز این نهاد بین‌المللی انتظار می‌رود صادرات نفت ایران ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به ۸۵۰ هزار بشکه در روز برسد.

آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول: بهبود وضعیت اقتصادی ایران در دولت سیزدهم

بر اساس این گزارش نرخ تورم ایران در سال جاری میلادی پس از چند سال صعود پی در پی، نزولی می‌شود و به ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۴۰.۱ درصد اعلام شده بود. متوسط نرخ تورم کشورهای منطقه در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۳.۸ درصد پیش‌بینی شده است. سودان با نرخ تورم ۱۵۴.۹ درصدی، بالاترین نرخ تورم در میان کشورهای منطقه در سال ۲۰۲۲ را خواهد داشت.

رتبه ۸ ایران در رده‌بندی ۳۲ کشور از نظر بدهی کمتر دولت

صندوق بین‌المللی پول در بخش دیگری از گزارش خود از کاهش بدهی دولت ایران طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ خبر داده است. در حالی که میزان بدهی دولت ایران در سال ۲۰۲۰ معادل ۴۴.۱ درصد تولید ناخالص داخلی گزارش شده بود این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۴۲.۴ درصد کاهش یافت و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ نیز بدهی دولت ایران به معادل ۳۴.۲ درصد تولید ناخالص داخلی کشور کاهش یابد.

متوسط بدهی کشورهای منطقه در سال ۲۰۲۲ معادل ۴۳.۴ درصد تولید ناخالص داخلی این منطقه بوده است. ایران در مقایسه با ۳۲ کشور منطقه در رتبه ۸ از نظر میزان بدهی دولت قرار داشته است. فقط دولت‌های آذربایجان، قزاقستان، کویت، عربستان، ترکمنستان، امارات و ازبکستان بدهی کمتری نسبت به ایران در سال ۲۰۲۲ دارند. دولت‌های سودان و بحرین بدهکارترین دولت‌های منطقه در سال ۲۰۲۲ شناخته شده‌اند. میزان بدهی دولت سودان به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی ۱۸۹.۵ درصد و این رقم برای بحرین ۱۱۹.۵ درصد اعلام شده است .

پیش‌بینی صادرات ۱۲۱ میلیارد دلاری ایران در سال ۲۰۲۲

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول صادرات کالا و خدمات ایران در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۳۲ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۸۶ میلیارد دلار رسیده است. انتظار می‌رود در سال جاری میلادی نیز صادرات ایران ۳۵ میلیارد دلار افزایش یابد و به ۱۲۱ میلیارد دلار برسد.

به همین ترتیب، واردات کالا و خدمات ایران که در سال ۲۰۲۱ به ۷۵.۵ میلیارد دلار افزایش یافته بود در سال ۲۰۲۲ نیز به ۹۰.۳ میلیارد دلار خواهد رسید. در سال ۲۰۲۰ کل واردات کالا و خدمات ایران ۵۴.۸ میلیارد دلار گزارش شده بود.

افزایش حدود ۳ برابری تراز حساب‌های جاری ایران در سال جاری

این گزارش از افزایش حدود ۳ برابری تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داده است. تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۲۱ که سال آغاز فعالیت دولت سیزدهم بوده است پس از دو سال منفی بودن، مثبت شد و به ۱۱.۱ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۹ تراز حساب‌های جاری ایران منفی ۱.۷ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۰ منفی ۰.۷ میلیارد دلار گزارش شده بود.

انتظار می‌رود تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۲۲ به ۳۲ میلیارد دلار برسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha