۱۱ آبان ۱۴۰۱، ۱۱:۳۴
کد خبرنگار: 3090
کد خبر: 84930362
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

چهار هزار تن چغندرقند از مزارع فامنین برداشت شد

۱۱ آبان ۱۴۰۱، ۱۱:۳۴
کد خبر: 84930362
چهار هزار تن چغندرقند از مزارع فامنین برداشت شد

همدان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین از آغاز برداشت محصول چغندرقند از مزارع شهرستان فامنین از اول آبان خبر داد و گفت: تاکنون بیش از چهار هزار تن محصول چغندرقند از مزارع این شهرستان با عملکرد متوسط ۶۰ تن برداشت و تحویل کارخانه قند شده است.

منصور خزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، سطح زیرکشت چغندرقند شهرستان فامنین را ۴۵۰ هکتار با پیش بینی برداشت ۲۵ تا ۲۷ هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: با وجود مشکلات و سهمیه بندی در تحویل، برداشت و تحویل این محصول از تاریخ اول آبان آغاز شده است.

وی، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندرقند بهاره با عیار ۱۶ درصد را ۱۷ هزار ریال و چهار هزار ریال نیز به عنوان کمک هزینه به تولیدکنندگان اعلام کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین افزود: امسال به ازای هر تن چغندر قند ۲ کیلوگرم شکر و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک به عنوان جایزه تحویل کشاورزان می‌شود.

خزایی با اشاره به اینکه در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ سطح کشت چغندر قند شهرستان ۵۷۰ هکتار بود تصریح کرد: با توجه به مشکل کم آبی و جلوگیری از گسترش کشت های پر آب بر و برش اعلام شده در سالجاری این کشت در سطح ۴۵۰ هکتار منعقد شد و شاهد کاهش ۲۱ درصدی سطح قرارداد در این شهرستان بودیم.

وی افزود: دفتر چغندرکاری کارخانه قند همدان در شهرستان فامنین مستقر و حوزه عمل آن شهرستان های فامنین، رزن، کبودرآهنگ، بهار و قهاوند است که این دفتر موظف است همه محصول چغندر قند کشاورزان طرف قرارداد را به کارخانه قند تحویل دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین اظهار داشت: در راستای جلوگیری از افزایش هزینه به دلیل خواب کامیون ها تحویل با نوبت بندی و به صورت تدریجی به کارخانه قند انجام می گیرد.

خزایی با اشاره به اینکه چغندرقند به عنوان یکی از زراعت های مهم و استراتژیک کشور پر اهمیت است ادامه داد: به منظور مدیریت مصرف آب کشاورزان باید از سیستم های نوین آبیاری نظیر آبیاری میکرو استفاده کنند تا شاهد افزایش بهره وری مصرف آب در تولید این محصول باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha